fibromialgiaFibromialgija je bolezensko stanje, ki se občuti kot kronična bolečina ob pritisku na boleče mišice, mišične ovojnice ter kite.

Fibromialgija sicer ni smrtonosna bolezen, se pa pojavljajo kronične težave, vendar pa hkrati obstajajo tudi načini za omilitev težav in celo načini, s katerimi se doseže določeno obdobje brez vseh težav.

Praktično je fibromialgija bolezen, ki se je popolnoma ne da pozdraviti.

Točen vzrok te bolezni je neznan, čeprav so jo pod drugačnimi imeni poznali že pred 150 leti.

Kljub temu pa se zdravstvena stroka s to boleznijo ukvarja približno šele zadnjih 20 let, ko jo je tudi svetovna zdravstvena organizacija (WHO) vključila med poznane bolezni.

Obstaja prepričanje, da je fibromialgija posledica psihičnih, nevrobioloških, genetskih in okoljskih faktorjev, obstajajo pa tudi dokazi, da določeni geni in okoljski faktorji skupaj z drugimi simptomi povečujejo tveganje za to bolezen.

Slika 1

Fibromialgija se lahko pojavi na več delih telesa

 

Simptomi fibromialgije

  1. Okorelost in bolečine v mišicah

Občutljivost, okorelost in bolečine v mišicah so najpogostejši in najprej zaznan simptom fibromialgije in se najpogosteje pokaže v obliki trzanja ali krčev v hrbtu, vratu in ramenih. Posledica bolečin v ramenih in vratu so lahko migrenski glavobol, slabost in omotica. Možno je celo, da se bolečina in okorelost sklepov in mišic, ki sta lahko posledica fibromialgije, poslabšata zjutraj oz. če smo dlje časa v istem položaju.

Jakost bolečine v mišicah se sicer bolj ali manj le spreminja, je pa prisotna skoraj ves čas in se občuti kot pekoča ali srbeča bolečina, ki se pojavi večinoma med gibanjem, pri tem pa se lahko jakost bolečine poveča, če pretiravamo s telesnimi vajami, hkrati pa jo z blažjimi vajami lahko tudi ublažimo. Na jakost bolečine pa lahko vpliva tudi vreme, stres in tesnoba, se pa bolečine najbolj občuti ob pritisku na boleči del, tudi najbolj nežen dotik je lahko dovolj. V primeru poškodbe pa je lahko poškodba občutljiva dalj časa, kot bi bila, če fibromialgija ne bi bila prisotna.

 

  1. Utrujenost in težave s spanjem

Fibromialgija pri večini ljudi, ki to bolezen imajo, povzroča praktično neprestano izčrpanost in utrujenost, kar je podobno kot bolezenska sprememba živčevja. Poleg tega, da so ti bolniki praktično ves čas utrujeni, imajo tudi kar precej težav s spanjem, saj se preko noči večkrat prebujajo ali težko zaspijo ali pa kar oboje. Posledično se ti ljudje že zjutraj zbudijo utrujeni. Zaradi slabega spanca pa se simptomi še fibromialgije poslabšajo, zato so ti bolniki v začaranem krogu.

 

  1. Težave s spominom in koncentracijo

Fibromialgija pri ljudeh s slabšim spancem in pogosto utrujenostjo vpliva tudi na spomin in koncentracijo. Pogosto se zgodi, da imajo ti bolniki take težave s spominom in koncentracijo, da se določene stvari spomnijo zelo kratek čas, zato imajo težave tudi pri pridobivanju novih znanj in veščin.

 

  1. Prebavne motnje

Fibromialgija povzroča tudi prebavne motnje, in sicer prekomerne vetrove, diarejo, zaprtost, napihnjenost, težave s požiranjem in s krči v trebuhu. Zdravniki pri takšnih simptomih največkrat postavijo diagnozo razdražljivega črevesja, ki se sicer največkrat kaže v obliki mišičnega krča v prebavnem traktu, pa četudi je za nekatere od teh simptomov lahko kriva preobčutljivost na hrano.

 

  1. Ostali simptomi

Fibromialgija se lahko poleg naštetih simptomov pokaže tudi v naslednjih simptomih:

  • slaba prekrvavitev, ki lahko privede do mrzlih nog in rok
  • nemirne noge, ki jih občuti približno 20 % bolnikov s fibromialgijo
  • nepotrebna zaskrbljenost, tesnoba, potrtost in depresija, ki so lahko posledica kronično slabega počutja ali pa vseh štirih zgoraj naštetih simptomov
  • bolj pogosti uriniranje, ki se lahko pojavi pri obeh spolih
  • odrevenelost nog in rok, občutek drhtenja in zbadanja. Ti simptomi se pogosto opisujejo kot občutek oteklih stopal in rok in se pojavijo kot posledica vnetja živčnega tkiva v kombinaciji s slabo prekrvavitvijo.

Slika 2

Naravno lajšanje simptomov fibromialgije

Eden od učinkovitih načinov preventivne za bolezen imenovano fibromialgija, kot tudi za pomoč že obolelim za to boleznijo, je uživanje kapsaicina, ki je pekoči del čili paprike. Marsikomu se to zdi nenavadno, vendar je kapsaicin zelo dober tudi za lajšanje simptomov fibromialgije, kot tudi pri težavah s prekrvavitvijo, revmatičnih obolenjih, bolečinah v križu, ozeblinah ipd. Simptomi, ki jih s seboj prinese fibromialgija, s pomočjo kapsaicina lajšajo tako, da se ta sestavina čili paprike uporabi kot krema, ki se namaže na boleči del.

To kremo lahko kupite v lekarni ali pa jo pripravite sami doma tako, da v sončnično olje dodate 50 g posušene čili paprike, nato pa to v tankem sloju vtrete na boleči del.

Prav tako se simptomi, ki jih povzroča fibromialgija, lahko lajšajo z uporabo zelišča imenovanega rumeni jeglič. Ta pomaga tudi pri lajšanju simptomov revmatskega artritisa, vnetega mehkega tkiva zglobov, saj vsebuje protivnetno sredstvo. Priporoča se masiranje bolečih delov z oljem tega zelišča zjutraj in zvečer.

Fibromialgija oz. njeni simptomi se lahko lajšajo tudi s specialnimi dopolnili k uravnoteženi prehrani, ki vsebujejo neurotopne sestavine. Te sestavine se lahko v največ primerih uporabljajo tudi kot preventiva, da za to bolečo in predvsem zelo motečo boleznijo sploh ne zbolimo, saj vsebujejo mikrohranila, vitamine in minerale, ki izboljšujejo obnovitvene procese poškodovanih živcev.

Kako zdraviti fibromialgijo?

Na začetku je zelo pomembno, da imamo pravega zdravnika, ki bo oz. je že spoznal, da je fibromialgija lahko zelo resna bolezen in da ne gre za simuliranje, ko mu povemo, da nas praktično vse boli in to kljub temu, da se na nas nikjer nič ne vidi in se niti nismo nikamor udarili. Še preden pa izberemo pravega zdravnika in ga obiščemo, moramo zbrati vso zdravstveno dokumentacijo, ki jo morda že imamo vezano na to bolezen, zapisati pa si moramo tudi vse simptome, ki kažejo na to, da nas je fibromialgija doletela.

Sestaviti moramo seznam morebitnih prejšnjih bolezni, spisati spisek zdravil, ki jih morebiti jemljemo, zdravstveno zgodovino naše družine, opisati naš in družinski življenjski slog ter čim bolj podrobno opisati vzroke za stres v našem življenju.

Hkrati si pripravimo že vprašanja o fibromialgiji. Ko nam bo postavljena prava diagnoza te zahrbtne bolezni, nam bo najbolj lahko pomagal zdravnik specialist revmatolog, nevrolog, onkolog, ortoped, psiholog in/ali psihiater. Fibromialgija je namreč zelo zahrbtna bolezen, ki je žal še vedno vsak zdravnik ne bo prepoznal kot bolezen, ampak bo smatral, da želimo simulirati oz. izrabiti obisk pri njem za opravičen izostanek iz dela.

 

Kako lahko preventivno poskrbimo, da ne bomo zboleli za fibromialgijo?

Še preden izberemo pravega zdravnika, ki bo ugotovila, da vsi simptomi kažejo na to, da se je pojavila fibromialgija, pa je najpomembneje,da že sami kaj naredimo zase, da do fibromialgije sploh ne bi prišlo oz. če že pride, da pravilno ukrepamo. Fibromialgija namreč ni nobena izjema, ko govorimo o našem preventivnem delovanju.

Najboljša zaščita oz. preventiva pred katero koli boleznijo je naš življenjski slog, način našega prehranjevanja ter naša fizična in psihična kondicija. Torej na kratko, najboljše zdravilo proti kateri koli bolezni in tudi proti fibromialgiji je naša samokontrola in predvsem samokritičnost. V kolikor se bomo držali napisanih in nenapisanih pravil življenja, bomo zase naredili največ in le redka bolezen nas bo ujela nepripravljene, tudi fibromialgija težko.

Slika 3

Jejmo zdravo, živimo zdravo

Avtor: TVM