hemeroidiHemeroidi ali drugače imenovano kar zlata žila so nakopičene krvne žile v rektalnem predelu, ki so po navadi zatečene. Lahko so v velikosti graha pa tja do velikosti pomaranče.

Pojavijo notranji (v danki) ali zunanji (na anusu). Če imate hemeroide potem doživljate razne nevšečnosti, kot so srbečica v anusnem predelu, krvavenje iz rektalnega predela (sveža kri) ter občutek bolečine še posebej pri sedenju.
Dejstvo je da se hemeroidi pojavijo nosečnicam med nosečnostjo. Še posebej v zadnjih mesecih nosečnosti. Ženske, ki so hemeroide že izkusile prej v življenju imajo večjo možnost da jih bodo imele tudi, ko bodo noseče. Po rojstvu otroka naj bi hemeroidi s pravilno nego počasi izginili.

Zakaj so bolj pogosti pri nosečnicah ?
Med nosečnostjo ste bolj nagnjeni k pridobitvi hemeroidov ter krčnih žil v nogah. Maternica, ki se veča z rastjo otroka vam potiska medenične vene navzdol. Ena izmed ven je vena Cava (vena kava), ki je najdebelejša ter tudi najbolj pomembna. Ko maternica potiska na veno Cavo nastane večji tlak v ostalih venskih žilah, saj se pretok zmanjša ter naraste krvni pritisk na veno zaradi pritiska maternice. Vena Cava prejme kri od spodnjih okončin ter potiska kri navzgor pa vendar ne more zato se pojavijo vene bolj napete ter zatečene, kar pa seveda privede do hemeroidov.

Druga najpogostejša težava v nosečnosti je obstipacija ali zaprtje. To še dodatno poslabša hemeroide. Lahko pa se iz zaprtja razvijejo sami hemeroidi. Telo nosečnice med nosečnostjo povečano izloča hormon progesteron. Ta pa povzroči stenam žil, da so bolj prehodne, kar pomeni, da lažje zatečejo. Progesteron tudi upočasnjuje vaš prebavni trakt. Posledično to privede do obstipacije.

Kako se izognete hemeroidom?
– V prvi vrsti se moramo izogniti zaprtosti. Jejte hrano z visoko vsebnostjo vlaken (na primer: veliko zrnate hrane, fižol, solata in nasploh sadje ter zelenjava), piti morate veliko vode (več kot 2 litra na dan), redno telovaditi (vsaj 30 minut na dan oziroma kolikor zmoremo). Če boste še vedno zaprti, potem se je najbolje posvetovati z zdravnikom.
– Če vas tišči na stranišče dajte opraviti to takoj in ne čakati. Na stranišču se ne smete napenjati, saj to dodatno povzroča večji pritisk. Tako se lahko hemeroidi povečajo.
– Izogibajte se dolgem sedenju. Če vaše delo zahteva sedenje potem poskrbimo na to, da vsako uro vstanemo in se malo razgibamo oziroma razhodimo za par minut. Če ležite morate poskrbeti, da ležite na levem boku, saj tako zmanjšate možnost, da bi kri zastajala v venah, ki se nahajajo v anusu.

hemeroidi1

Kako lahko omilim hemeroide?
– Na razbolen predel aplicirajte ledene obkladke. Pazite, da imate obkladke ovite v mehko bombažno brisačo, ko dajete na boleč predel. Hladite večkrat dnevno. Hladni obkladki zmanjšajo oteklino, ter neugodje. Nekatere ženske pravijo, da jih hladni obkladki sprostijo in pomirjajo.
– Vsakodnevno namočite predel s hemeroidi (zadnjico) v mlačno-toplo vodo v kad za 10 do 15 minut. To lahko storite večkrat na dan. Toplota pomaga pri pretoku krvi, ter sprosti lokalne mišice. (Če nimate banje, lahko v drogeriji kupite napihljiv bazen, ki se lahko namesti na straniščno školjko).
– Po želji kombinirajte mrzle in tople obkladke.

– Po vsaki straniščni potrebi nežno, vendar temeljito očistite prizadeto območje z uporabo mehke brisače ali gobe. Pazite, da ne uporabljate materialov, ki dražijo kožo.
– Hemeroide lahko omilite že s samim vlaženjem prizadetega predela. Tukaj so priročni kar mokri »baby« robčki. V trgovini obstajajo tudi že robčki, ki so prav specifično namenjeni hemeroidom.

Lahko so v kremasti obliki ali preprosto v pršilu. Preden uporabite tak izdelek se posvetujte s svojim zdravnikom, saj vam lahko škodi z nadaljnjim vnetjem.

Kdaj na pregled k zdravniku?
Obisk pri zdravniku je pameten v vsakem primeru pa vendar je najbolj pomemben potem, ko se nam hemeroidi pojavijo oziroma se ne izboljšajo, kljub upoštevanju zgoraj omenjenih metod.

Obisk je potreben tudi pri hujših krvavitvah ali hudih bolečinah.

[wp_ad_camp_1]

Nosečnice se lahko posvetujejo tudi z babico. (Za vsako rektalno krvavitev pa vas mora pregledati zdravnik) Z večino žensk se bodo problemi nehali že po porodu, saj bodo hemeroidi ob upoštevanju zgorajšnjih metod po nekem času izginili. V primeru, da se to ne zgodi morate seveda obiskati osebnega zdravnika ali zdravnika specialista.

Kaj so nosečniški hemeroidi?
To so otekle, srbeče in boleče krčne žile, ki nabreknejo oziroma otečejo v predelu anusa.

Kateri so znaki hemeroidov?
Lahko izkusite bolečino ali srbečico v rektalnem predelu. Največji pokazatelj pa je bunka na anusu. Ko greste na veliko potrebo lahko krvavite ali pa vas zelo boli.

Ali obstajajo kakšni posebni testi za odkrivaje hemeroidov?
Definitivno vam hemeroide lahko odkrije vaš osebni zdravnik. Odkrije samo s pomočjo pregleda vašega rektalnega predela. V malo primerih pa so hemeroidi tudi lahko znak druge bolezni, kot je na primer rak. Za to obstajajo drugi testi.

Kako pogosti so hemeroidi v nosečnosti?
Točnih statističnih podatkov o tem nimamo. Vam pa zagotavljamo, da so zelo pogosti.

Kako sem dobila hemeroide?
Hemeroide dobi veliko žensk med nosečnostjo. To pomeni, da se pojavijo zaradi okoliščin (maternica začne pritiskati na žile). Lahko pa nastanejo zaradi obstipacije in močnega napenjanja na veliki potrebi.

Kako bodo hemeroidi prizadeli mojega otroka?
Ne bodo ga. Vsaj nebi smeli. Nekateri hemeroidi potrebujejo kirurško pozornost pa vseeno nebi smeli škodovati otroku. Če vas znatno bolijo ali krvavite ali karkoli podobnega definitivno obiščite zdravnika.

Najboljši način zdravljenja hemeroidov med nosečnostjo.
Prvo preizkusite vse zgornje metode. Uporabljajte tiste, ki vam bodo najbolje ustrezale. Če imate velik problem z zaprtjem je najbolje obiskati svojega zdravnika. Tudi vaš zdravnik vam bo povedal, da hemeroidi po porodu skoraj vedno izginejo, ko se telo povrne nazaj v naravno stanje.

Pred nastankom težav s hemoroidi in pri njihovi odpravi hitro in učinkovito delujejo tudi HemoSens mazilo in kapsule. HemoSens združuje optimalno kombinacijo naravnih sestavin, ki celostno preprečujejo ali odpravljajo notranje in zunanje hemoroide ter ostale težave v predelu zadnjika, kot so fisure, fistule, abscesi in srbečica. Kapsule HemoSens delujejo notranje z uravnavanjem prebave, zniževanjem tlaka v portalni veni in povečevanjem cirkulacije krvi v predelu zadnjika ter tako dolgoročno lajšajo ali preprečujejo pojav težav s hemoroidi. HemoSens mazilo blagodejno učinkuje.