steviaStevia (lat. Stevia rebaudiana) izvira iz subtrobske Brazilije in iz gorskega predela Paragvaja. Stevia je samorodni grmiček, ki v višino zraste do 60 cm in ima 2 do 3 cm dolge liste ter izhaja iz družine sončnic Asteraceja, kar kaže na to, da ima stevia zelo rada toploto.

Njeni listi so zelo sladki, zato so jih že nekdaj uporabljali za sladkanje grenkega čaja mate ali kot prigrizek, uporabljali pa so jo tudi v zdravstvene namene.

 

slika 1

 

Stevia se je uporabljala že pred več kot 1.500 leti, in sicer zgodovina pravi, da so jo prvi uporabljali Guaranski zdravilci. Guarani so indijanski narod iz Južne Amerike, ki so to rastlino imenovali Ka’a He’e, kar v njihovem jeziku pomeni sladka zel.

Legenda pravi, da naj bi guaranski zdravilec, ki je pri svojem načinu zdravljenja uporabljal različne rastline, med ostalimi je bila to tudi stevia, skrivnost sladkega zelišča, ko je umrl, odnesel s seboj. V skladu z legendo pa naj bi čez mnogo let iz tujine prišel človek, ki bo zopet odkril skrivnost tega zelišča in jo ponesel v svet. Pred nekaj leti se je v majhni vasici v Paragvaju odvijal sestanek, na katerem je bila stevia glavna tema.

Na ta sestanek je prišel tudi starejši Guaranski Indijanec, ki je povedal, da je potomec guaranskega zdravilca, ki naj bi po legendi odkril to sladko rastlino.

Dejal je, da je imel vizijo, v kateri mu je njegov pradedek povedal, kako se uporablja stevia za zdravljenje bolnih in poškodovanih ljudi ter da je izrazil željo, da vse skupaj on pove tujcu, ki bo to čudežno rastlino in znanje o njej ponesel v svet, da se bo uporabljala v dobre namene oz. za zdravljenje vsega človeštva.

Ta sestanek naj bi se odvijal nekje v 16. stoletju, na katerem naj bi bil navzoč španski botanik in zdravnik Petrus Jacobus Stevus, ki naj bi bil kot tujec opisan v legendi in ki naj bi rastlino odnesel v svet in po katerem naj bi stevia tudi dobila ime, kot ga poznamo še danes.

slika 2

V zgodnjih 70. letih prejšnjega stoletja so iz Coca Cole postopoma pričeli odstranjevati sladila kot so ciklamat in saharin ter počasi uvajali sladilo Stevia v svoje proizvode. Stevia se je leta 1971 pričela uporabljati tudi v prehrambenih izdelkih, prvi so jo začeli uporabljati Japonci. Dan danes stevia predstavlja 40 % trga s sladili na Japonskem. V sredini 1980-ih je stevia postala priljubljena tudi v naravnih živilih in v proizvodnji zdrave hrane v ZDA, in sicer kot nekalorično naravno sladilo čajev in mešanic za hujšanje. Stevia se od leta 2013 uporablja v pijači Coca-Cila Life, ki se prodaja v različnih državah po vsem svetu. Kmalu za tem se je stevia začela uporabljati tudi v drugih pijačah. Od leta 2006 je Kitajska največja izvoznica izdelkov, v katerih se uporablja stevia.

 

Razlogi za uporabo stevie namesto sladkorja

Namesto sladkorja se stevia uporablja v več namenov, nekateri izmed njih so:

  • za pomoč pri hujšanju

Nekateri se odločijo za tak način hujšanja, da omejijo vnos kalorij v svoje telo na tak način, da visoko kaloričen sladkor in/ali koruzni sirup nadomestijo z manj kaloričnimi ali nekaloričnimi sladili, kot je npr. stevia. Na ta način lahko jedo enako hrano kot bi jo sicer, a kljub temu hujšajo.

 

  • za preventivo pri ohranjanju zdravih zob

Stevia je do zob prijazna, ker se ne fermentira z mikrofloro v zobnih oblogah. Sladila, ki lahko nadomestijo sladkor, po večini delujejo tako, da preprečujejo bakterijam in tako zobnim oblogam, da pridejo na površino zoba, sčasoma pa tudi propadanje zoba. Za razliko od teh sladil, se ogljikovi hidrati in sladkor po navadi prilepijo na zobno sklenino, s čimer omogočijo hranjenje in hitro množenje bakterij, kar lahko privede do razkroja strukture zoba.

 

  • za omejevanje vnosa sladkorja pri sladkornih bolnikih

Ljudje s sladkorno boleznijo imajo težave z reguliranjem stopnje sladkorja v krvi. Z omejevanjem vnosa sladkorja z drugimi sladili, kakršno je tudi stevia, lahko uživajo skoraj tako pestro hrano, kot bi jo lahko, če sladkorne bolezni ne bi imeli. Ker je stevia nekalorično sladilo, se presnavlja počasneje in zato potencialno omogoča bolj stabilno raven sladkorja v krvi ves čas.

 

  • za pomoč bolnikom z reaktivno hipoglikemijo

Bolnikom z reaktivno hipoglikemijo se ustvarja presežek inzulina takoj po tem, ko se glukoza absorbira v krvni obtok, kar povzroči, da nivo glukoze v krvi pade pod nivo, ki je potreben za pravilno delovanje možganov. Enako kot diabetiki, se morajo tudi ti bolniki izogibati visoko glikemični hrani kot je beli kruh in zato kot alternativo pogosto raje uživajo umetna sladila, kot je tudi stevia.

 

  • za izogibanje predelanim živilom

V izogib predelanim živilom se lahko odločite, da beli rafinirani sladkor zamenjate z živili, ki imajo manj predelan sladkor, kakršen je v sadnem soku ali v javorjevemu sirupu, ali pa da sladkor kar nadomestite z drugim sladilom.

 

  • zaradi nižjih dolgoročnih stroškov

Stevia je sicer ob nakupu za približno 0,5 EUR dražja od sladkorja, če kupimo 250 meric. Dolgoročno, če upoštevamo vse morebitne zdravstvene težave, ki lahko nastanejo zaradi sladkorja, pa je stevia zagotovo veliko cenejša od sladkorja (če želimo doseči enako sladkost, je pri sladkorju ena merica približno 4 g oz. vrečka sladkorja, kot jo dobimo ob kavi, pri stevii pa je ena merica 45 mg).

slika 3

Prav neverjetno je slišati, ampak stevia je kar do 300 krat slajša od običajnega sladkorja, saj vir njene sladkosti izhaja iz kar 8 glikozidov. Glikozid stevie se imenuje steviol, ki izhaja iz izvlečka te rastline. Steviol se prideluje s pomočjo vodne ekstrakcije listov, zatem sledi čiščenje surovega ekstrakta, sušenje, raztapljanje, koncentracija in na koncu še kristalizacija ekstrakta.

Sveža stevia vsebuje med 3,7 % in 4,8 % steviozidov, posušena stevia pa približno 7 %. Stevia je praktično brez kalorične vrednosti, ker se glikozidi v telesu ne presnavljajo in ima zato glikemični indeks 0. Zato je primerna tudi za diabetike, ker ne vpliva na nivo sladkorja v krvi.

Zelo pomembno pa je tudi, da ne povzroča zobne gnilobe.

Torej odgovor na naslovno vprašanje v tem članku je jasen, saj je stevia na področju prehrane in sladil pravi zaklad, ker je uporabna za vsa živila, katerim ne želimo dodajati sladkorja, to so npr. jogurti, osvežilne pijače in sadni sokovi, pite, peciva in druge sladice. Uporablja pa se prav tako za dietetične in nizkokalorične izdelke.

  1. novembra 2011 je bila stevia v Evropski uniji na podlagi Uredbe Evropske agencije za varnost hrane uvrščena med aditive in sladilo z oznako E960. S to uredbo je uporaba dovoljena v mlečnih izdelkih in jogurtih, kot prehransko dopolnilo ali namizno sladilo, v brezalkoholnih pijačah in podobno.

Stevia ima torej precej prednosti:

  • ne povzroča nastanka zobnih oblog in kariesa,
  • sladkoba izvira iz naravnega vira,
  • primerna je za pečenje in kuhanje, ker je temperaturno stabilna,
  • ne povzroča odvisnosti,
  • ima visoke sladilne lastnosti in
  • je odličen nadomestek za umetna sladila in sladkor.

 

 

Stevia je priporočena:

  • ker ima nizko energijsko oz. kalorično vrednost, se jo priporoča kot nadomestek sladkorja,
  • kot pomagalo pri vzdrževanju in/ali zniževanju telesne teže,
  • za diabetike in bolnike z reaktivno hipoglikemijo, ker ne zvišuje ravni sladkorja v krvi in
  • prav tako za vegetarijance in vegane.

 

Sladkoba ima pomembno vlogo v našem življenju in kljub temu, da si želimo lepega stasa in vitke postave, se ji ni potrebno povsem odpovedati. Ker ima stevia ogromno pozitivnih lastnosti, bi bilo zares nepotrebno, da bi se odpovedali vsemu, kar imamo radi sladkega.

Stevia je rastlina, s katero se zagotovo lahko sladkamo na povsem naraven način brez kalorij. Kupimo jo lahko v obliki tabletk ali prahu in je tako lahko vedno pri roki za sladkanje kave, čaja ali kateregakoli hladnega ali toplega napitka, peciva …

Avtor: TVM