Alergija na pršico – ukrepi

Pršica je poglavitni alergen v hišnem prahu. Pršice so približno 0.3mm velike živalice, sorodnice pajkov, klopov in škorpijonov. Največ jih je v blazinah, vzmetnicah, preprogah, talnih oblogah iz tekstila, oblazinjenem pohištvu, oblekah in igračah iz blaga. V vzmetnici je lahko do 2 milijona pršic. Hranijo se s človeških prhljajem, ker ne morejo uživati tekočine, lahko preživijo le v zraku z vsaj 50% relativno vlažnostjo. Za njihov razvoj je optimalna temperatura 22-26°C. Najbolj se razmnožijo v poletnih mesecih, njihov alergen, ki je v iztrebku, pa ostane v prahu v veliki koncentraciji do konca zime.

Tveganje, da bo nekdo postal alergičen na pršico, je sorazmerna količini alergena v prahu in tudi aktivnosti alergijske bolezni je odvisna od količine alergena, ki jo bolnik vdiha. Čeprav pršice ni moč povsem iztrebiti, je vseeno potrebno in učinkovito izvajati ukrepe, ki zmanjšajo količino alregena v bivalnih prostorih. Količino alergena v hišnem prahu lahko ocenimo s preprostim testom, ki se imenuje Acarex test.

Ukrepi

nepredušno zaprtje vzmetnice, blazine in odeje v posebne protialergijske ovoje. Ta ovoj prepreči, da bi alergeni prišli v zrak. Narejeni so iz gosto tkanih mikrovlaken, zato so neprepustni za pršice in njihove alergene delce. Vtkane imajo karbonske niti, ki delujejo antistatično.

– blazine in odeje naj bodo iz umetnih vlaken, ki jih lahko peremo

-bombažne prevleke za blazine in odeje tedensko peremo pri 60°C

– najboljša talna obloga je parket

– zavese naj bodo lahke in jih pogosto peremo

-odsvetuje se hranjenje zimske garderobe v spalnici

– sedežne garniture in stoli naj ne bodo iz blaga

– spalnico dobro zračimo, postelja naj bo preko dneva odgrnjena

– svetuje se sesanje z vodnim sesalnikom ali s sesalnikom, ki ima HEPA filter.

– pršice ubijemo z zmrzovanjem, zato lahko manjše kose posteljnine in igrače zamrznemo v zamrzovalni skrinji, vzmetnico in preproge pa v mrzlih zimskih dneh odnesemo na prosto.

kritično mnenje

V ambulanti alergološke in pulmološke dejavnosti alergološke teste opravlja za to usposobljena medicinska sestra s specialnimi znanji. Pri svojem delu je vedno natančna, strokovna in pacienta obravnava kontinuirano po protokolu. Pred testiranjem mu razloži postopek dela, med samim testiranjem pa mu poda jasna navodila z nadaljnjim postopkom in koliko časa mora počakati na prave rezultate testa v čakalnici. S sestrami sem se dobro razumela in veliko naučila. Ker se dejavnosti v ambulanti menjavajo, imajo medicinske sestre zelo veliko dela, saj je dnevno naročenih veliko pacientov, zato so bile naše pomoči toliko bolj vesele.

Literatura: – Navodila za pacienta (Klinika Golnik)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja