Demenca in inhalacijska terapija

Težave lahko začne povzročati že pri starosti 65. let, nato pa se stopnja incidence z leti  zelo povišuje. Demenca je bolezen, ki prizadane enakomerno celotne možgane. Za bolezen  poznamo več vzrokov:

–          Alzheimerjevo bolezen (najpogostejši vzrok)

–          Demence, ki so posledica motenj prekrvavitve možganov (npr. kapi).

–          Demenca zaradi motenj delovanja žlez z notranjim izločanjem, možganskih poškodb, nekaterih novotvorb in okužb.

Demenco lahko prepoznamo po razdražljivosti, depresivnem razpoloženju, težavah s spominom in izgubi interesov.

Za ozdravljenje demence trenutno še ni znanih zdravil, olajšujemo lahko le nekatere simptome bolezni, pri nekaterih vrstah demence pa lahko tudi začasno preprečimo poslabšanje. Bolezen pa s časom vseeno napreduje. Takrat bolnik vsakodnevne aktivnosti sicer upravlja uspešno, zahtevnejše naloge pa mu predstavljajo večji problem.

Pri pogovoru težko ostanejo na temi pogovora. Pojavijo se tudi težave z orientacijo, zato lahko hitro zatavajo, nekateri so  dezorientirani tudi v lastnem stanovanju. Svoje stvari pogosto kam založijo in nato svojce obtožijo kraje. V končnem stadiju pa se lahko zgodi, da svojih svojcev sploh ne prepoznajo. Takrat se pojavijo tudi težave z komunikacijo (so redkobesedni, govor pa je upočasnjen), z zadrževanjem blata in/ali vode, z gibanjem in z občutkom za žejo in hranjenje.

Tako, kot pri ostalih boleznih se tudi pri demenci lahko pojavijo zapleti, kot so depresivna stanja, nenadna zmedenost, dolgotrajni nemir, psihotična stanja in nespečnost.

 

INHALACIJSKA TERAPIJA

Inhalacijska terapija kot širši pojem v zdravstveni negi je vnašanje zdravilnih substanc v telo z vdihavanjem. S tem pojmom označujemo zdravljenje z vdihavanjem vodnih hlapov, ovlaženih medicinskih plinov in v aerosole razpršenih zdravil. V obliki aerosolov inhalirane zdravilne snovi zdravilno delujejo lokalno na sluznico dihal in po resorpciji v kri tudi sistemsko. Poznamo različne tipe nebulizatorjev, vsi delujejo po podobnem načelu. Razprševanje zdravilne raztopine poteka v manjši plastični posodici, skozi katero prehaja zrak pod pritiskom. Bolnik nastali aerosol inhalira prek maske ali z ustnikom. V bolnišnici uporabljamo za tako inhalacijo zrak iz napeljave. Raztopino zdravila za inhaliranje pripravljamo s sterilni fiziološko raztopino po navodilu zdravnika. V plastični posodici je namreč ”mrtev prostor”, kjer vedno ostane določena manjša količina zdravila. Če je le to razredčeno je odstotek izgube zdravila manjši. Zdravila redčimo z do 4 ml fiziološke. Pri inhalaciji z nebulizatorji bolnik normalno vdihava aerosol prek maske ali ustnika, dokler ni posodica z raztopino prazna.

Razlog za jemanje terapije je lahko: neučinkovito dihanje, pomankljiva izmenjava plinov in nezmožnost čiščenja dihalnih poti. S tem omogočimo: zmanjšanje napora dihalnih mišic, vzpostavitev normalnega dihanja, zagotovitev primerne oskrbe s kisikom, odstranitev sekreta in zagotovitev vlažnosti, ter s tem zmožnost boljšega čiščenja dihalnih poti in lažjega izkašljevanja. Pomembno je, da pri pacientih, ki imajo probleme z dihanjem, zagotovimo prezračen  in ovlažen prostor.

[wp_ad_camp_1]

Inhalacijsko terapijo apliciramo bolnikom vedno po naročilu zdravnika. Zdravilo Berodual ne smemo redčiti z destilirano vodo. Razredčena raztopina pa mora biti vedno sveže pripravljena tik pred uporabo. Pred posegom si razkužimo roke in bolnika seznanimo s posegom. Najbolj primeren položaj pri aplikaciji inhalacij je sedeč ali polsedeči položaj. V posodico oz. razpršilec dodamo predpisano količino zdravila in potrebno količino NaCl raztopine. Cev sistema za inhalacijo spojimo s stensko napeljavo kisika, pretok naj bo naravnan od 6 – 8 l/min. Meglica, ki piha iz maske mora biti vidna, ko masko namestimo, zdravilo ne sme pihati bolniku v oči.  Razložimo mo tudi, naj diha globoko in počasi, dokler se zdravilo ne razprši, navadno traja do 15 minut. Po končani aplikaciji naj si bolnik obriše obraz, da odstrani sledi zdravil pod masko.

Maska z razpršilci naj bo v bolnikovi okolici v PVC vreči ali pokrita s kompreso, po vsaki inhalaciji masko in nebulizer splaknemo pod tekočo vodo.

Literatura:

  • Campolunghi S. Inhalacijska terapija. Obzor Zdr N 1999;33:279-83.
  • Kamenčić J, Nataša J. Zdravilni aerosol- inhalacije. Standard negovalne intervencije. Maribor 2009.
  • Standard zdravstvene nege na kliniki Golnik
  • Kogoj A, Mikluž B, Dragar J. Varovanec z demenco v družini. Ljubljana: 1996.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja