Hernija medvretenčne ploščice

Medvretenčna ploščica je zelo kompleksna struktura, ki leži med sosednjima vretencema. Sestavljena je iz dveh delov. Centralno leži poltekoče pulpozno jedro, ki ga obdaja koncentrično razporejen vezivni obroček. Zdrava medvretenčna ploščica je ključna za normalno biomehaniko hrbtenice. Deluje kot blažilec sil, ki delujejo na hrbtenico. Degenerativne spremembe medvretenčne ploščice se pojavijo prej, kot na drugih organih. Točnega vzroka še ne poznamo, najverjetneje je degeneracija celic medvretenčne ploščice posledica staranja, genetske nagnjenosti, zmanjšane prehrane medvretenčne ploščice in konstantnih dolgoletnih mehanskih obremenitev. Enake degenerativne spremembe se pri ženskah pojavljajo v povprečju desetletje kasneje kot pri moških.

Rešitev problema

Najpogostejši znak za hernijo medvretenčne ploščice v predelu ledvenokrižnične hrbtenice so bolečine, ki sevajo iz križa v eno spodnjo okončino, po poti, ki jo prizadeta živčna korenina oživčuje. Bolečino spremljajo tudi mravljinci ter sprememba zaznavanja v prizadetem področju. Po navadi so bolečine hujše pri kašljanju ali napenjanju. Lahko so tako intenzivne, da bolnika popolnoma onesposobijo in ga prisilijo v položaj, kjer so bolečine še znosne. Pri velikih hernijah je živčna korenina lahko poškodovana do te mere, da pride do zmanjšane moči v prizadeti mišični skupini, ali celo do popolne ohromelosti določene mišične skupine.

Diagnostika

-klinični pregled bolnika je ob obsežni anamnezi najpomembnejši za določitev prave diagnoze

-RTG slikanje ledvenokrižnične hrbtenice v dveh projekcijah, da se izključi morebitno drugo patologijo

-MRI slikanje za prikaz mehkih struktur hrbtenice, kot so medvretenčna ploščica in živčne strukture

-CT slikanje se opravi v primeru, ko bolnik zaradi kovine v telesu ne more opraviti MRI preiskave, sočasno se aplicira kontrastno sredstvo v tekočino, ki obliva živčne korenine.

-EMG poda podatke o delovanju perifernih živcev.

 

Operativno zdravljenje

Urgentna operacija je indicirana v primeru motenj odvajanja vode ter blata ali v primerju pojava zmanjšane moči v spodnji okončini. Elektivna operacija pride v poštev v primeru, ko težave kljub šesttedenski konzervativni terapiji še vztrajajo in se bolnik strinja z operativnim zdravljenjem.

 

Zdravljenje brez operacije

Če se za operacijo pacient ne odloči, se lahko težave zdravijo tudi konzervativno z vajami in analgetiki po potrebi. Študije so pokazale, da je po 10. letih stanje operiranih in neoperiranih bolnikov s hernijo medvretenčne ploščice enako. V mnogih primerih pride celo do popolne resorbcije materiala medvretenčne ploščice v hrbteničnem kanalu.

Izjemi sta sveža ohromelost spodnjega uda ter motnje pri odvajanju. V teh primerih je takojšen operativni poseg edina možnost ozdravitve.

[wp_ad_camp_1]

Zaključek

Na oddelku za kirurgijo hrbtenice sem lahko res ogromno spoznala v zvezi z discus hernio, stenozami in ostalimi poškodbami hrbtenice. Poslabšanje stanja hrbtenice lahko po nazornem prikazu fizioterapevtke na oddelku za hrbtenico dokaj hitro ugotovimo. Že samo testi, ki jih izvede nam pokažejo kolikšna je pacientovih nog in posledično hrbtenice. Pomembno je, da v naše življenje čim prej vključimo redno športno aktivnost, zdravo prehrano, pitje veliko vode in navsezadnje redne zdravniške kontrole. Na samem oddelku je vse skupaj potekalo zelo hitro, pacienti so prihajali in po operaciji kaj kmalu odšli domov, saj je počitek bistvenega pomena za dobro zdravljenje.

 

Literatura

Antolič V. Spinalna stenoza (ledvenokrižnična hrbtenica) – Informacije za bolnike. Ljubljana, 2012.

Antolič V. Hernija medvretenčne ploščice (ledvenokrižnična hrbtenica) – Informacije za bolnike. Ljubljana, 2010.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja