Neverbalna komunikacija z pacientom

Komunikacija z pacientom, poteka med njim in zdravstvenim osebjem. Namen komunikacije ni zgolj posredovanje informacij pacientu in zbiranje podatkov o njem, pač pa spodbuja aktivno sodelovanje pacienta ob analizi posredovanih vsebin, kritično razmišljanje, zavzemanje ali spreminjanje stališč in spremembo v ravnanju ali vedenju. Spretnosti v medsebojnih odnosih so sestavni del nekaterih poklicev. Posebnost poklica v zdravstveni negi je delo z ljudmi v vseh stanjih zdravja in bolezni ter v različnih okoljih, torej tudi z intubiranim pacientom.

Nebesedna ali neverbalna komunikacija je vse komuniciranje brez besed, kjer pomene izmenjujemo s pomočjo simbolov, kretnjami rok ipd. V medsebojnem komuniciranju ima neverbalna komunikacija vrsto pomembnih funkcij. Na vsebinski ravni neverbalna sporočila spreminjajo, potrjujejo, dopolnjujejo in širijo tehtnost izgovorjene vsebine in usmerjajo k delu z vsebino. Neverbalno komunikacijo pa uporablja tudi bolnik s tubusom, ko nam sporoča svoje stanje, potrebe in želje.

Bolniki, ki so intubirani ne morejo govoriti, ker imajo vstavljen endotrahealni tubus. Pri večini bolnikov je pogosto ohranjena zmožnost, da govorno informacijo sprejmejo, ne morejo pa nanjo ustrezno odgovoriti. Endotrahealni tubus preprečuje, da bi bolnik izražal svoje misli, čustva in potrebe na običajen način, to je z govorom. Ravno tako ima težave tudi zdravstveno osebje, ki si pacientove težave, želje velikokrat tudi napačno razlaga.

Najpogostejše oblike načinov komuniciranja z intubiranim bolnikom so:

  • komuniciranje s telesnimi kretnjami
  • komuniciranje z mimiko obraza
  • branje z ustnic
  • stik z očmi
  • postavljanje jasnih, kratkih vprašanj na katere pacient lahko odgovori z da ali ne
  • uporaba svinčnika in papirja
  • uporaba abecedne sestavljanke
  • uporaba slikovne table s simboli

(Anderle M,2004)

Zelo pomemben nebesedni način komuniciranja je dotik. Dotik ima na človeka pozitiven vpliv, ker ima občutek da ni osamljen, da je nekdo ob njem in da je zanj poskrbljeno. Vendar pa se moramo zavedati, da je za nekoga dotik lahko moteč, zato ga moramo uporabljati z namenom in taktno.

Pri komuniciranju z pacientom, ki ima vstavljen tubus pogosto naletimo tudi na težave. Pacient je lahko prešibek ali preveč utrujen,ima težave z vidom in zato ne more pisati na papir ali uporabljati abecedne sestavljanke. Zaradi neučinkovite komunikacije so bolniki pogosto žalostni, jezni, čutijo duševno bolečino, so depresivni ter počutijo se nemočni ko poskusijo komunicirati. Intubirani bolniki so občasno sedirani in v času prebujanja pogosto ne vedo, kaj se z njimi dogaja in kje so. V tem času se bolniki počutijo ogrožene. Zdravstveno osebje mora bolniku razložiti njegovo stanje in si pridobiti njegovo zaupanje. Izbira komuniciranja, pa se razlikuje od bolnika do bolnika.

KRITIČNO MNENJE

Na oddelku intenzivne nege na kliniki Golnik sem imela priložnost opazovati in komunicirati z kar precej bolniki, ki so imeli vstavljen tubus. Opazila sem, da se medicinske sestre zelo trudijo pri komuniciranju z bolniki, ter zadovoljevanju njihovih potreb. Najpogostejša je uporaba abecedne sestavljanke, s katero bolniki lahko izrazijo svoje počutje, bolečine ali postavljajo vprašanja. Prav tako sem opazila, da so m.s. potrpežljive, si za bolnika vzamejo čas in ne odnehajo dokler ne ugotovijo kaj bi rad bolnik povedal/vprašal. Bolniku večkrat razložijo njegovo stanje kljub zmedenosti bolnika ter nanj vplivajo pomirjujoče in se nasploh trudijo za njegovo čimboljše počutje.

[wp_ad_camp_1]

VIRI

Anderle M. Spremljanje intubiranih bolnikov in njihovih svojcev na oddelku za intenzivno terapijo in nego v bolnišnici Golnik na kliničnem oddelku za pljučne bolezni in alergijo. Visoka šola za zdravstvo, Ljubljana 2004

Klančič M. Kakovost v zdravstveni negi: Etika in komunikacija. Srednja zdravstvena šola Ljubljana, Ljubljana 2010

Mauer P. Neverbalna komunikacija kot (ne)kakovostna prvina v pedagoškem procesu. Univerza v ljubljani-Fakulteta za družbene vede, 2007

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja