Zdravstvena nega bolnika s hemoptizami

Hemoptiza pomeni izkašljevanje krvavega izpljunka ali krvi, ki izvira iz dihal. Ko bolnik izkašlja v 24-ih urah več kot 600 mL krvi, (ki v kozarcu koagulira), to stanje imenujemo masivna hemoptiza ali hemoptoe. Po nekaterih avtorjih je izkašljevanje več kot 100 mL krvi v 24-ih urah lahko življenje ogrožajoče stanje, ker napoveduje možnost še večje krvavitve.

Izkašljana kri iz dihal je svetlo rdeče barve, alkalna, penast in ni koagulirana. Moramo jo ločiti od epistakse in hematemeze. Epistaksa je krvavitev iz nosu, kjer lahko kri zateka v žrelo, bolnika draži na kašelj, zato zakašlja in izpljune kri. Hematemeza pa je bruhanje krvi iz želodca, ta kri pa je temno rjave barve, kisla, ni penasta in večinoma koagulirana. Za ločevanje krvavitev iz dihal in prebavnega trakta si lahko pomagamo z določitvijo pH krvi. Hemoptiza je pomemben simptom, ki se pojavlja zlasti pri boleznih dihal, kjer gre lahko le za blažja vnetja ali pa gre za nevarne bolezni, kot je npr. pljučni rak. Zato je potrebno vsakega bolnika s hemoptizo natančno preiskati, da odkrijemo vzrok krvavitve in da ustrezno zdravimo. (Vidjak, Novačić 2009)

Reševanje problema s področja ZN

Kaj mora MS opazovati pri izmečku

KOLIČINO IZMEČKA- pri bolnikih s hemoptizami moramo vsak dan meriti količino izmečka. Količino izmečka je treba zapisovati in pa napisati še zraven ali je izmeček kri ali je samo hemoragičen(prisotnost krvi)

BARVO IZMEČKA-  Krvavkasto penast (pljučni edem), Temno rjav izmeček (kot ribezov žele( pri pljučnicah z Kleibsielo)), Rožnat ali zarjavel sluzast izmeček (pnevmokoke pljučnice), Obilen gnojen izpljunek (bronhektazije), Svetla kri (pljučna embolija, tuberkoloza, poškodbe sapnika,

VONJ IZMEČKA– zelo smrdeč izmeček je pri bolnikih z bronhektazijami

KONSISTENCA IZMEČKA– MS pregleda ali je izmeček  penast ali tekoč in ali vsebuje strdke ( Kocijančič, Mravlje, Štajer 2005)

Kako MS poskrbi za varnost pacienta s hemoptoe

Pri hemoptoah bolnika položimo v položaj z glavo nižje in na bok strani krvavitve iz pljuč, če vemo iz katere strani pljuč bolnik krvavi. S tem preprečimo aspiracijo krvi na neprizadeto stran. Bolnik naj miruje in ne sme jesti in piti. Bolnika če je potrebno pomirimo in mu redno merimo vitalne funkcije ter se pripravimo za morebitno aspiracijo ter morebitno intubacijo. Hemoptoe je urgentna situacija zato pripravimo tudi vse za nadomeščanje tekočin in kisik. Pri bolnikih ki izkašljujejo velike količine krvi vzpostavimo vensko pot po kateri bomo po naročilo zdravnika dali transfuzijo.

Varnost bolnika z hemoptizami in hemapotoe

Pri hemoptizah se bolnik, ki je samostojen lahko normalno giblje  po navodilih zdravnika, ne sme pa opravljati večjih naporov, dihalnih vaje ali spirometrije. Zaradi morebitnih večjih krvavitev mu svetujemo gibanje omejeno po oddelku. Bolnik ki pa že ima večje krvavitve pa mora mirovati.

Aktivnosti MS pri večjih krvavitvah (hemoptoe)

-bolnika namesti v posteljo

-bolnika poleže na stran iz katere krvavi

-vzpostavi intravensko pot

-meri vitalne funkcije

-poskrbi za dovajanje kisika

-pomaga bolniku pri izkašljevanju in pripravi aspirator

-bolniku na prsi položi hladne obkladke

-bolnika ne pušča samega

-aplikacija sedativov po naročilo zdravnika

-pripravi vse potrebno za morebitno intubacijo in bronhoskopijo

-nadomeščanje tekočin, krvi po naročilu zdravnika

Kritično mnenje:

[wp_ad_camp_1]

Iz literature sem razbral da so hemoptize zelo velik pokazatelj pljučnega raka, zato menim da je treba vsako hemoptizo vzeti zelo resno in ji posvetiti veliko pozornosti ter raziskati zakaj je do hemoptize prišlo in kako jo zdraviti.  Na kliniki Golnik vsake pacientu dajo lonček v katerega nabira sputum in ga kasneje pošljejo na preiskave in bi ob kakršni koli ugotovitvi krvi pri sputumu ustrezno ukrepali. V KOPA imajo tudi veliko literature na temo hemoptiz in pa medicinske sestre so mi povedale, da so imeli tudi na to temo že organiziran seminar, tako da mislim da so glede hemoptiz dobro ozaveščeni.

VIRI IN LITERATURA:

  1. http://www4.kclj.si/admin/organigram/00016b-00027d.pdf (dostopno dne 12.3.2013)
  1. Bolnišnica Golnik, oddelek za endoskopijo dihal in prebavil, Bronhoskopija z upogljivim bronhoskopom , izdaja 1, strani 1-5
  1. http://www.obzornikzdravstvenenege.si/Celoten_clanek.aspx?ID=17199745-d810-445c-b01d-ba0a229df20b (dostopno dne 12.3.2013)
  1. Univerzitetna Klinika za pljučne bolezni in alergije Golnik, 8. Golniški simpozij, Golnik 1. In 2. Oktober 2010 strani 32-35

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja