Zdravstvena nega pacienta po operativnem posegu v ušesu

Uho je čutilo za sluh in ravnotežje, ki je občutljiv organ. Krvavitve iz ušesa niso pogoste, največkrat so povezane s poškodbami, manj pogosto z boleznimi predvsem srednjega in zunanjega ušesa. Do krvavitve lahko pride tudi med ali po ušesnih operacijah.

Krvavitev iz sluhovoda je simptom, pri katerem moramo vedno pomisliti na poškodbo ali hujše obolenje zunanjega ali srednjega ušesa, redko pa je posledica sprememb v notranjem ušesu. (Četina, Delakorda, 2008)

Redko se krvavitev iz sluhovoda pojavi kot samostojen bolezenski znak, pogosto je združena z bolečino, polnim občutkom v ušesom in slabšim sluhom. Občasno je povezana tudi s šumenjem v ušesu, težavami z ravnotežjem ali celo z motnjami v delovanju obraznega živca.

Vzroki zanjo so lahko poškodbe ali mnogovrstna bolezenska dogajanja v sluhovodu, bobniču, drugih delih srednjega ušesa. Razdelili jih bomo glede na mesto nastanka in tudi glede na vzrok njenega nastanka.

Za lažje razumevanje mora medicinska sestra poznati osnovno zgradbo ušesa.

Uho delimo na zunanje uho, ki ga sestavljata uhelj in zunanji sluhovod, na srednje uho, ki ga tvorita bobnič in votlina srednjega ušesa ter tri slušne koščice, in notranje uho. Notranje uho je sestavljeno iz slušnega dela – polžka ter ravnotežnega dela, ki ga tvorijo trije polkrožni kanalčki. Obrazni živec poteka skupaj s slušno – ravnotežnim živcem v notranjem sluhovodu, po izstopu iz njega pa potuje po medialni steni srednjega ušesa in mastoida vse do izstopa na vrat skozi stilomastoidni foramen. (Zbornik predavanj, 2010)

Reševanje problema s področja ZN

Medicinska sestra (v nadaljevanju MS) na oddelku oceni bolnikovo stanje in spremlja vitalne znake. Opazuje morebitne znake krvavitve, izcedka in otekline. Potrebna je natančna ocena bolečine in

aplikacija analgezije po naročilu zdravnika.

MS bolnika namesti v položaj z nekoliko dvignjenim vzglavjem in mu naroči, naj počiva. V kolikor bolnik leži na boku, naj leži z operiranim ušesom navzgor. Po posegu se lahko pojavijo komplikacije, kot je pareza ali paraliza obraznega živca, zato kirurg takoj po operativnem posegu preveri delovanje obraznega živca. MS nato opazuje bolnika glede znakov poškodbe obraznega živca na 4 ure in vsako spremembo poroča zdravniku. Tudi vestibularni aparat je lahko prizadet zaradi operativnega posega.

Bolnik to čuti kot vrtoglavico, slabost, lahko tudi bruha. MS aplicira bolniku antiemetik po naročilu zdravnika. Svetuje mu, naj ne dela naglih gibov z glavo, lahko tudi nekoliko zatemni prostor, kjer bolnik počiva. Bolnik naj v tem primeru ne vstaja iz postelje sam. Na dosegu roke naj ima klicno napravo. To stanje navadno izzveni v nekaj dneh.

Ob prevezi po odstranitvi kompresijske obveze MS opazuje operativno polje glede morebitnega nastajanja hematoma za ušesom in pojava krvavega izcedka iz sluhovoda. Bolnik ima v sluhovod vstavljen ozek bombažni trak (tamponado), prepojen z zdravilom. MS bolniku pove, da bo imel občutek polnosti v sluhovodu zaradi bombažnega traku, ki je prepojen s krvjo. Pojavljali se bodo tudi pokajoči in prasketajoči zvoki. Zaradi tega bo tudi sluh slabši in otežena bo komunikacija.

MS rano pokrije z manjšim absorbcijskim obližem in opozori bolnika, da se bo izcedek lahko pojavljal še nekaj dni. Pri bolniku se lahko pojavi tudi manjša otrplost uhlja, ki lahko traja še nekaj mesecev po operativnem posegu. Ker leži čeljustni sklep pod sluhovodom, bo bolnik morda imel bolečine pri žvečenju. Nekateri bolniki tudi težko popolnoma odpirajo usta, zato MS svetuje bolniku, da uživa lahko in mehko hrano.

Če se pri bolniku pojavi pareza ali paraliza obraznega živca, je potrebna posebna

Zdravstvena nega. Na primer moški naj pri britju uporabljnjo električni brivski aparat. Ker pride do sprememb senzornega zaznavanja na prizadeti strani, MS bolnikom svetuje, naj se izogibajo zelo mrzlih in zelo vročih stvari, itd.

Če ni pooperativnih zapletov, je bolnik v nekaj dneh odpuščen v domačo oskrbo (Battelino in Gros, 2010; McMahon, 2005a; McMahon, 2005b).

Bolnik dobi ustrezna navodila, svetuje se počitek ter skrb za dobro prehodnost nosu. Bolnik naj spira nos s fiziološko raztopino, če je pri tem neučinkovit, si lahko pomaga z blagim izpihovanjem vsake nosnice posebej. Kiha naj z odprtimi usti.

Prav tako naj se bolnik v prvih tednih po operativnem posegu izogiba  ljudem, ki prebolevajo akutni respiratorni infekt. Če je bolnik vrtoglav, naj ne vozi avtomobila. Večino del in aktivnosti lahko opravlja mesec dni po posegu.

[wp_ad_camp_1]

Bolnik, ki je bil operiran na srednjem ušesu, mora zavestno skrbeti za dobro zračenje srednjega ušesa preko ušesne troblje. V primeru akutnega rinitisa (prehlada) naj takoj poskrbi za čim boljšo prehodnost nosu (uporaba nosnih kapljic).

Bolnik po operativnem posegu ne sme močiti operiranega ušesa. Šele šest tednov po operativnem posegu lahko voda ponovno pride v sluhovod, odsvetuje pa se močnejše pljuske vode v sluhovod ali globlje potapljanje ter kopanje v bazenih.

Kadar ima bolnik občutek mašenja operiranega ušesa, tope bolečine, povišano telesno temperaturo in slabši sluh ali gnojen ali obilen krvav izcedek iz ušesa, je nujen obisk pri zdravniku (Battelino in Gros, 2010; McMahon, 2005a; McMahon, 2005b).

 

Kritično mnenje

Bolečine, krvavitve in ostale težave z ušesi so izziv za MS tako v zdravstvenih domovih, v urgentnih ambulantah, kot tudi na otorinolaringoloških oddelkih. Krvavitev iz ušesa, poškodbe ali druge bolezni ušes lahko vodijo v resne zaplete, prav zato mora MS, ki največkrat pride prva v stik z bolnikom, znati pravilno presoditi zdravstveno stanje bolnika in tudi primerno ukrepati.

In ker je otorinolaringologija specifično področje, se mi zdi, da marsikatera MS na »splošnem« oddelku nebi znala ustrezno odreagirati.

 

Literatura:

–          Četina M, Delakorda M. Kronično vnetje ušesa – prikaz bolnika. Ljubljana; 2008.  Dostopno na: http://www.szd.si/user_files/vsebina/Zdravniski_Vestnik/vestnik/st08-2/129-143.PDF (6.3. 2014)

–          Zbornik predavanj z recenzijo. Krvavitev na ORL področju. Ljubljana, Gospodarska zbornica slovenije; 2010.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja