Zdravstvena nega pacienta pri kolonoskopiji

Debelo črevo je zadnji del prebavne cevi, ki se konča z danko, nadaljevanje tankega črevesa  dolgo približno 1,5 metra. Tu poteka vsrkavanje elektrolitov in tekočine. Debelo črevo je tudi začasni zbiralnik blata in organ za izločanje prebavljenih snovi iz organizma. Pri tem je pomembna pomoč bakterij, ki kot koristna črevesna flora naseljujejo debelo črevo. Hrana, ki jo pojemo, se kot redka kaša razmeroma hitro pomika skozi tanko črevo, dlje pa ostaja v debelem črevesu, kjer se pregnete in zgosti, ostanki pa se pripravijo za izločanje.

Kolonoskopija je endoskopska preiskava celotnega debelega črevesa s kolonoskopom – upogljivo cevjo, sestavljeno iz številnih optičnih vlaken, po katerih se slika črevesne notranjosti prenaša na zaslon, kar zdravniku omogoča pregled sluznice celotnega debelega črevesa in danke. Pred pregledom je nujno, da si bolnik z ustreznimi odvajali izprazni in očisti črevo. Kolonoskopijo opravljajo v bolnišnicah ali ambulantah, specializiranih za zdravljenje bolezni prebavil (gastroenteroloških ambulantah) in diagnostičnih centrih.

Po navadi preiskava ni boleča, čeprav je lahko nekoliko neugodna. Sledi krvi v blatu lahko sporočajo, da je prišlo do bolezenskih sprememb, ki jih bo zdravnik lahko ugotovil s kolonoskopijo. Prav mogoče je, da ta podrobna preiskava ne bo pokazala nobenih bolezenskih sprememb na vašem črevesu (Svit, 2009).

Rešitev problema

Medicinska sestra spremlja pacienta v endoskopski enoti od začetka do konca posega. Pri tem ima pomembno vlogo – pripraviti pacienta, da se bo počutil ugodno pred posegom, med njim in po njem. Vsak poseg v človeško telo predstavlja za posameznika določen stres, ki je še večji, kadar posameznik ni seznanjen s tem, kaj se bo z njim dogajalo. Medicinska sestra ob upoštevanju starosti, spola, dojemljivosti vrste endoskopskega posega pacienta psihično pripravi. Ob izvajanju posega je ob njem, uči ga pravilno dihati in sproščati telo, saj je to pomembno za uspešno izveden poseg, prav tako mu med posegom daje psihično podporo, ga tolaži in vzpodbuja. Naloga medicinske sestre pri endoskopskem posegu ni ta, da odloča o samem posegu, temveč, da pri njem timsko sodeluje in je odgovorna za dobro počutje pacienta. Včasih določene postopke izvaja sama po naročilu zdravnika, sicer pa sodeluje z zdravnikom ali v timu. Medicinske sestre opravljajo svoje delo po dogovorjenem protokolu, po predhodno pridobljenem znanju ter upoštevajo trenutni napredek sodobne tehnike.

Medicinska sestra ne more naprej predvideti, kakšen bo njen stik s pacientom, saj je ta odvisen od njegovega počutja, stopnje razvoja bolezni in pacientove osebnosti. (Obzornik Zdr. N., 2006).

Pred pregledom se mora pacient preobleči. Za njegovo boljše počutje in zaščito intime lahko dobi posebne hlačke ter copate za enkratno uporabo. Zgornji del obleke ima lahko oblečen. Med preiskavo ga medicinska sestra pokrije z rjuho. Še enkrat mu razloži potek preiskave. Začne se v položaju preiskovanca leže na levem boku. Medicinska sestra bo zadnjično odprtino namazala z anestetičnim gelom – Xylocainom in uvedla instrument v črevo. Zdravnik z instrumentom počasi prodira v globlje dele črevesa, sestra pa po potrebi pomaga z zunanjimi prijemi trebuha usmerjati napredovanje instrumenta. Ko zdravnik z instrumentom pride do konca širokega črevesa in po potrebi tudi v končni del ozkega črevesa, začne z izvlečenjem instrumenta. Pri tem natančno pregleda črevesne vijuge in išče morebitne bolezenske spremembe na sluznici. Lahko se odloči za odvzem koščka sluznice-biopsije, pri polipih pa za odstranitev le-teh (Kclj, 2013).

Pri polipektomiji  in biopsiji sluznice ima prav tako veliko vlogo medicinska sestra, saj endoskopistu asistira in mu pomaga pri izvedbi. Po izvedbi kolonoskopije lahko medicinska sestra uvede razbremenilno črevesno cevko, katera bo bolniku pomagala pri odvajanju vetrov in razbremenjenosti črevesa. Tako mora bolnik ležati vsaj 10 minut in si dodobra zmasirati črevo. Po preiskavi je dobro, da ne uživa težke hrane, najbolje je začeti z juhami in čajem.

Kritično mnenje

Ljudje se še premalo zavedamo, kako pomembna je redna preventiva na organih, ki nam omogočajo izločanje snovi in strupov, ki jih sami vsakodnevno zaužijemo. Trije dnevi, katere sem preživela v Endoskopski ambulanti so bili zame nekaj novega, zanimivega, ter predvsem poučnega. Ker ima veliko vlogo pri preiskavi sam zdravnik, sem bila večino časa opazovalec, če se je posameznik seveda strinjal. Seveda ne smemo zapostaviti medicinskih sester, ki skrbijo, da celotna preiskava poteka brez težav, da so po vsakem posegu pripomočki umiti, razkuženi, pripravljeni in sestavljeni za naslednjega pacienta.

Zelo pomembno je, da medicinska sestra pozna pravila »handlinga« pri preiskovancu, saj mu s tem omogoča večjo razbremenitev črevesa in posledično manjše bolečine. Poznati mora postopek preiskave, zato mora zdravniku ves čas slediti, kajti drugače preiskave ne bo izvedena tako kot bi morala biti. Medicinska sestra je aktivna oseba v administraciji, rednem vpisanju pacientov v seznam, ki omogoča lažji pregled. Aktivna mora biti na področju zdravstvenega vzgajanja pred in po preiskavi, poznati mora vse zaplete v zvezi s kolonoskopijo in zraven biti psihična podpora preiskovancu.

[wp_ad_camp_1]

Viri:

Hekič B. Vloga medicinske sestre v endoskopski diagnostiki. Obzornik zdravstvene nege, 2006.

Klinični center Ljubljana. Kolonoskopija. Dostopno na (3.11.2013)

Medical center. Brošura-Kolonoskopija. Rogaška Slatina, 2012.

Svit, Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Ljubljana, 2009.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja