Zdravstvena nega pacienta z urinskim katetrom

Katetrizacija predstavlja uvajanje urinskega katetra preko sečnice (uretre) v sečni mehur. Tehnika uvajanja urinskega katetra mora biti aseptična (Bahun,Mežik Veber,Romih, 2010).

Urinski kateter mora biti takšen, da ga bolnik dobro prenaša. Je mehak, obdrži obliko, kemično ne reagira in ne dela razjed (na sluznici). Izberemo primerno velikost, ta je za ženske 14-18 Ch, za moške 12-14Ch. Debelejši kateter lahko uporabimo pri ženski prej kot pri moškem. Običajno uporabljamo silikonske katetre, ki imajo balonček. Za polnjenje mehurčka (balonček) pri trajnih katetrih priporočajo le uporabo sterilne vode. Fiziološka raztopina povzroča kristalizacijo v kanalu balončka, kar lahko povzroči njegovo zamašitev. Za pravilno pritrjevanje katetra v mehurju normalno zadostuje 5 do 10 ml tekočine. Kateter deluje v sečnici kot tujek in lahko zaradi mehaničnega draženja, poškodbe, pritiska povzroči motnje prekrvavite sluznice in razjedo (Rozman et al., 2006).

Najpogostejša komplikacija pri vstavljenem urinskem katetru je okužba sečil. Bakterije lahko vstopijo v sečni mehur v času vstavljanja urinskega katetra , skozi lumen urinskega katetra, pri razstavljanju drenažnega sistema in vzdolž površine med urinskim katetrom in sluznico sečnice. Okužbe sečil zaradi vstavljenega katetra so najpogostejše bolnišnične okužbe (Bahun et al.,2010).

Indikacije za kateterizacijo :

·         izpraznitev urina iz sečnega mehurja,

·         obsežnejši operativni posegi,

·         diagnostični postopki,

·         izpiranje sečnega mehurja,

·         aplikacija zdravilnih substanc z lokalnim delovanjem v sečnem mehurju,

·         natančno merjenje količine izločenega urina,

·         urinska inkontinenca,kjer ni možna uporaba ostalih inkontinenčnih pripomočkov (Bahun et al., 2010).

 

Katetrizacija je lahko:

·         enkratna – enkratni odvzem urina, izpraznitev sečnega mehurja,merjenje rezidualnega urina, aplikacija zdravil ali kontrasta v sečni mehur,

·          daljše časovno obdobje – natančno merjenje diureze pri kritično bolnih, kot pomoč pri zdravljenju kožnih poškodb zaradi inkontinence urina, zagotavljanje stalnega odtoka urina po operacijah na urotraktu (Bahun et al.,2010).

 

Pri nemirnem, zmedenem ali nezavestnem pacientu je potrebna pomoč še ene osebe. Pri moškem uvaja urinski kateter zdravnik , pri ženski pa medicinska sestra po naročilu zdravnika. Urinski kateter med uvajanjem držimo kot svinčnik (Bahun et al.,2010).

Zmedenim bolnikom, ki pogosto izvlečejo kateter, balonček manj napolnimo , kajti bolj napolnjen balonček bi lahko pri nasilnem izvleku katetra poškodoval sečnico (Rozman et al., 2006).

Vrste urinskih katetrov:

1.       Urinski katetri brez balončka:

·         največkrat imajo imena po avtorjih,predvsem po avtorjih konic (Nelatonov, Tiemanov).

2.      Urinski kateter z balončkom:

·         Foley kateter  je dvocevni urinski kateter. Širša cev služi za drenažo urina,ožja pa za polnitev balončka,ki služi za fiksacijo urinskega katetra v sečnem mehurju.

·          Perfuzijski urinski kateter je tricevni urinski kateter in služi za izpiranje sečnega mehurja. Ena cev služi za dotok sterilne tekočine v sečni mehur,druga za drenažo urina iz sečnega mehurja in tretja za polnjenje balončka (Bahun et al.,2010).

 

Reševanje problema

Namen je, da prepoznamo dejavnike tveganja, upoštevamo indikacije za namestitev katetra in z ukrepi preprečiti nastanek bolnišnične okužbe sečil. Zato je cilj, da zmanjšamo število okužb povezanih z zdravstveno okužbo. (Klavs e tal., 2001).

Težave poskusimo odpraviti s pogostejšimi pregledi katetra in kože ob katetru, ter z zagotovitvijo pravilne higiene kože ob katetru in samega katetra. Zelo pomembna je pravilna in dovolj pogosta nega pacienta z urinskim katetrom, saj z njo preprečujemo razne okužbe, ki se pojavljajo če zanemarjamo nego urinskega katetra in se ne držimo pravil, kot so menjavanje urinske vrečke ali če onesterilimo dele pri katetru itd.  Zelo pomembno vlogo pri tem ima medicinska sestra, saj ona skrbi za pacienta v času, ko je hospitaliziran.

 

Zdravstvena nega pacienta s trajnim urinskim katetrom:

O trajnem urinskem katetru govorimo, kadar ostane ta v mehurju za krajši ali daljši čas. Vsak kateter pomeni povezavo z zunanjim okoljem in s tem nevarnost infekcije. Zato moramo strogo upoštevati pravila higiene. Pri bolniku s stalnim urinskim katetrom razen intimne nege opravimo še druga dela:

·         najmanj dvakrat dnevno očistimo izvodilo uretre in neposredno okolico katetra (umivamo krožno),

·         pri vsakem vstavljenem katetru ovijemo le-tega ob genitalijah s sterilnim zložencem. Ta vpija sekret, prepreči onesnaževanje s fecesom in infekcijo bolnikove okolice s sekretom (spalna srajca, posteljno perilo..). Zloženec pogosto menjavamo,

·         kateter lahko pritrdimo ob kolk, stegno ali trebuh,

·         z urinskim sistemom pravilno ravnamo – ne dvigujemo vrečke nad nivo mehurja (Rozman et al., 2006).

[wp_ad_camp_1]

Kritično mnenje

Menim, da na oddelku OZZN dobro skrbijo za paciente z urinskim katetrom. Zagotovijo jim dovolj tekočine in skrbijo za nego telesa. Pri urejanju pacientke sem opazila, da je ena izmed sester pri dvigovanju ograjice pozabila premakniti urinsko vrečko v nižji položaj. To je zelo nevarno, saj se lahko urin vrača nazaj v sečnico, kar pa lahko privede do vnetja ali drugih težav pacientke. Zmotilo me je tudi, ker niso bili pazljivi pri legi katetra. Če bolnica dalj časa leži na katetru se pojavi rdečina, kasneje pa lahko privede do manjših ranic, kar je za pacientko zelo nelagodno.

Najbolj pomembno je, da ves čas opazujemo lego urinskega katetra, položaj urinske vrečke in biti pozorni na kakršnekoli spremembe pri pacientu.

 

Literatura:

Ø  Bahun M, Mežik Veber M,Romih K. Teoretične in praktične osnove zdravstvene   nege.Jesenice:Visoka šola za zdravstveno nego ; 2010 : 301-303

Ø  Klavs I, Grgič-Vitek M, Škerl M, Grosek Š, Komplan L, Kramar Z, Bufon-Lužnik T. Epidemiološko spremljanje bolnišničnih okužb. V: Klavs (ur.) Zdr. var. 2001; 40

Ø  Rozman M, Kisner N,Klasinc M,Vrečko Pernat S. Zdravstvena nega 2.Maribor:Pivec ; 2006 : 80-83

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja