Poletje je čas počitnic in dopustov. Vsako leto ljudje v tem času potujejo po svetu in medtem ko se večina domov vrne brez zdravstvenih težav, nekateri te sreče nimajo. Tako se lahko na dopustu kaj hitro zgodi, da zbolite ali poškodujete. V večini manjših poškodb in obolenj, obisk v zdravstvenem domu ni potreben, stanja lahko pozdravite sami. Seveda, če ste nanje dobro pripravljeni. Zato v tem članku izpostavljamo tiste stvari, ki jih bi morala vsebovati »prva pomoč« vsakega turista. Nabor teh potrebščin bo privarčeval vaš čas, denar in stres, ki bi ga doživljali ob iskanju potrebnih strokovnjakov na počitnicah.
Prva na seznamu obveznih je zagotovo evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. Evropska kartica se uporablja v državah članicah EU in EGP ter v Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Makedoniji ter Srbiji. Z njo lahko uveljavljate pravice do zdravstvenih storitev v tujini. Kartica je brezplačna in jo lahko naročite preko spletne strani (http://www.zzzs.si/tujina), preko mobilnega telefona s SMS sporočilom (na številko: 031 771 009 pošljete sporočilo z vsebino: »EUKZZ ter ZZZS številka) ali pri referentu na območnih enotah ZZZS.
Poleg same kartice zdravstvenega zavarovanja je (zlasti v primeru daljših potovanj) priporočena sklenitev turističnega zavarovanja pri eni od zavarovalnic. Pri tem se priporoča primerjava različnih ponudnikov in njihovih paketov. Kartica zdravstvenega zavarovanja v osnovi zajema storitve, ki so del javne zdravstvene mreže v državi, kjer storitev izkoriščate (to pomeni, da je lahko storitev, ki je v Sloveniji del obveznega zavarovanja, v drugi državi plačljiva). Evropska kartica nikoli ne pokriva stroškov zdravljenja pri zasebnikih. Prav tako evropska kartica ne pokriva stroškov vrnitve v domovino – to vključuje turistično zavarovanje z asistenco v tujini. Pomembno pri tem je, da različni paketi pomenijo tudi različno vrednost pri povračilu stroškov zdravljenja, zato pred sklenitvijo zavarovanja preverite cene povračil, še posebej vezano na stroške prevoza v domovino, ki lahko hitro presežejo obseg vrednosti, ki so predvidene za ta sklop.
Na pot vzemite antiseptična sredstva, povoje in obliže, ki vam bodo v pomoč pri manjših urezninah in praskah. Na voljo so majhne stekleničke in spreji antiseptičnih sredstev, prav tako uporabni pa so antiseptični robčki, ki vam bodo pomagali pri preprečevanju okužb. S seboj vedno vzemite zalogo obližev, gaz, povojev in lepilnega traku.
Škarje, varnostne zaponke in pinceta so prav tako uporabni pripomočki, ki vam bodo pomagali pri oskrbi ran. Škarje in varnostne zaponke boste lahko uporabili pri rezanju in zaščiti povojev. Pinceta pa je lahko uporabna pri odstranjevanju drobcev iz rane in s tem lažji oskrbi ran. Če potujete z letalom, omenjenih pripomočkov ne smete imeti v ročni prtljagi, saj jih po predpisih ne smete nositi na letalo.
Termometer se pogosto zdi kot zadnja stvar, ki bi jo v vročih mesecih sploh potrebovali. Priporočeno je, da termometer vzamete vedno na pot, še posebej če potujete z dojenčki in majhnimi otroki. Dvig telesne temperature, tudi v primeru hujših opeklin, je namreč alarm za razmislek o odhodu do zdravnika oz. o ukrepanju.
Sončna krema je prav tako obvezen del primerne priprave na dopust. Zlasti v poletnem času je namreč velika verjetnost opeklin, ki so posledica delovanja ultravijoličnih žarkov. Da bi opekline preprečili, redno uporabljajte sončno kremo, ki naj ima zaščitni faktor vsaj 15. Poleg sončne kreme je potrebna uporaba primernih oblačil, ki zaščitijo vse izpostavljene dele – klobuki, majice z dolgimi rokavi, dolge hlače… Prav tako je priporočeno izogibanje soncu v času, ko je sevanje največje, to pomeni med 11.00 in 16.00. Za čas po sončenju je priporočena uporaba izdelkov za po sončenju, ki vam bodo pomagali pri ohlajanju morebitnih opeklin in vlaženju kože, kar bo olajšalo simptome opeklin.
Insekticidni repelenti, kamor spadajo tudi izdelki, ki vam pomagajo pri zaščiti pred komarji, so zlasti pomembni v večernem in nočnem času, ko je komarjev največ. Čeprav pogosto mislimo, da so komarji (in druge žuželke) povsem neškodljivi, je pomembno, da se zavedamo, da so to živali, ki so pomembni prenašalci nalezljivih bolezni, npr. malarije, rumene mrzlice, borelioze, klopnega meninogencefalitisa itd. Učinkovine v repelentih so lahko naravne (npr. eterična olja evkalipta, krvomočnice, sivke, cedre…) ali pa sintetične (npr. ikaridin, dietiltoluamid (DEET)…). Učinkovitejši so repelenti, ki vsebujejo sintetične učinkovine, prav tako dajejo daljšo zaščito. Njihova glavna pomanjkljivost je dejstvo, da dražeče delujejo na kožo, sluznico in oči. Raziskave kažejo, da je najučinkovitejši DEET, pri tem se pri osebah, ki potujejo na območja, kjer so razširjene nalezljive bolezni, ki jih prenašajo komarji, priporoča uporaba repelentov s 30% koncentracijo DEET. Pred piki komarjev se lahko zaščitimo tudi z uporabo svetlih oblačil z dolgimi rokavi in hlačnicami, prav tako je zelo učinkovita mehanska zaščita v obliki mrežna oknih, okoli postelje…
Anitihistaminiki so sredstva, ki se uporabljajo pri zdravljenju alergijskega rinitisa in kožnih sprememb. Novo okolje nas lahko postavi pred alergeno snov, ki bo izzvala alergijsko reakcijo, pri tem pa pogosto težko ugotovimo za kateri alergen gre. Znaki alergijskega rinitisa vključujejo: glavobol, srbenje v grlu, kašelj, pordelo kožo, kihanje, izcedek iz nosu, srbeč nos… V primeru pojava teh znakov oz. stanja so antihistaminiki zdravilo prve izbire. Večina novejših antihistaminikov ima zelo malo stranskih učinkov in so varni za uporabo. Vseeno se pred nakupom zdravil (zlasti brez recepta) posvetujte s farmacevtom oz. zdravnikom.
Prebavne težave lahko hitro postanejo del naših počitnic. Določene osebe imajo ob spremembi okolja večje težave z zaprtjem, drugi pa nasprotno težave z odprtjem (med drugim je lahko razlog za odprtje tudi zastrupitev s hrano). Glede na poznavanje sebe in bližnjih s katerimi potujete, je pomembno, da na pot vzamete tudi ustrezna zdravila (proti zaprtju oz. odprtju).
Protibolečinske tablete, ki vključujejo sestavine kot so paracetamol, aspirin in ibuprofen, pomagajo pri hitrem delovanju proti vročini, gripi, bolečinah v mišicah in prehladu. Pomembno je, da protibolečinske tablete shranjujete na suhem in čistem mestu ter da njihov rok trajanja še ni potekel. Posebej se z otrokovim pediatrom posvetujete tudi glede uporabe protibolečinskih tablet pri otrocih.
Predpisana zdravila so obvezna na vašem seznamu stvari za na dopust. Če jemljete zdravila, kot so npr. zdravila za uravnavanje krvnega pritiska, inhalatorje za astmo ali inzulin, je pomembno, da ob odhodu na dopust poskrbite, da boste na pot vzeli zadostno količino le-teh. Če vam zdravil zmanjkuje, pravočasno obiščite zdravnika, ki vam bo predpisal novo zalogo.
Zadnje, vendar ne najmanj pomembno, je da poskrbite za zalogo tekočin, ki vam bodo pomagale pri ohranjanju hidratacije. Še posebej, če se na pot z avtom odpravljate podnevi, poskrbite za zaloge zadostne količine ohlajene vode, prav tako ne pozabite niti na hrano – razmere v prometu so nepredvidljive, zato poskrbite, da ne bo dopust uničen še pred prihodom do tja. Uživanje zadostnih količin tekočin je pomembno v času diareje, ko uživajte tekočino, ki vključuje tudi soli in sladkorje, ki bodo nadomestili izgubljene elektrolite.
[wp_ad_camp_1]
Ker veliko Slovencev redno odhaja na dopust na sosednjo Hrvaško ali v druge države Balkana, dodajamo še seznam najnevarnejših živali Hrvaške in Balkana, ki vam bo pomagal pri pravilnem ravnanju ob stiku z omenjenimi živalmi:
Avtorica: Mojca Strgar, dipl. biol. (UN)
Literatura:
https://www.goodtogoinsurance.com/medical-travel-insurance/holiday-first-aid-kit
http://www.krka.si/sl/v-skrbi-za-vase-zdravje/v-skrbi-za-vase-zdravje/alergija-in-astma/zdravljenje-alergijskih-bolezni/1425/
http://www.dailymail.co.uk/health/article-54351/The-ultimate-holiday-aid-kit.html
Komentirajte članek oz. napišite vaše nasvete iz prakse.
You must be logged in to post a comment.