prvi zobki pri otrokuVsi smo se morali spopasti s prvim zraslim zobkom v prvem letu življenja. Sedaj se nam to seveda ne zdi problematično, saj se bolečin ne spomnimo.

Izraščanje zobkov v prvem letu življenja dojenčka oziroma malega otroka je normalen fiziološki proces. Povzroči pa lahko obilo nelagodja, bolečin, joka in neprespanih noči. Veliko staršev ve, da so otroci med izraščanjem zob bolj tečni in se ponoči zbujajo pogosteje, kot običajno.

Redko se prvi zob pri dojenčku pojavi pred četrtim mesecem, se pa v zelo redkih primerih dojenčki rodijo z zobkom. Načeloma se prvi zobek pojavi nekje okoli petega ali šestega meseca.

Bolečino povzročajo prvi kočniki, ki se pojavijo okoli prvega leta starosti.

Zobki ne rastejo vsi naenkrat in izraščanje traja dolgo časa (okoli enega leta). Po navadi otrok najprej dobi spodnje in zgornje sekalce vendar ni nujno, da gre v tem zaporedju. Zobozdravniki namreč pravijo, da se izraščanje zob razlikuje od vsakega otroka. Po navadi sekalcem sledijo ličniki in nato podočniki. Otrok naj bi imel okoli 20 mlečnih zob pri približno dveh do treh letih.

Rast zobkov se začne že v času nosečnosti, ko dojenček razvije zasnovo za mlečne zobe. Čas izraščanja zob sovpada z razvojem celotne ustne votline. Pri izraščanju pogosto pride do okužbe ustne votline na katere se telo avtomatično odzove s povišano telesno temperaturo. Ko ima otrok povišano telesno temperaturo se tudi fiziološki procesi pospešijo, zato zobje hitreje izraščajo. Zmotno je razmišljanje, da izraščanje zob povzroča povišano telesno temperaturo, drisko itd. Ti zapleti pridejo zato, ker otroku okoli šestega meseca oslabi imunski sistem. Oslabi pa zato, ker se v tem obdobju nekako počasi preneha dojenje in mati začne otroku dajati normalno hrano.

Okvirna tabela izraščanja mlečnih zob:

– Prvi (srednji sekalci) približno med 6. in 9. mesecem,

– Drugi (stranski sekalci) približno med 8. in 10. mesecem,

– Tretje (prvi kočniki) približno med 12. in 16. mesecem,

– Četrto (podočniki) približno med 18. in 20. mesecem,

– Peto (drugi kočniki) približno med 24. in 36. mesecem.


Dojenčkov prvi zobek bo videti preden bo pokukal ven, kot bela izboklinica a dlesni. Ko bo pokukal na dan se vam bo zdelo, da je zelo oster vendar brez skrbi. Marsikatera mamica se boji, da jo bo otrok ugriznil v dojko pa vendar brez strahu zato, ker na zgornji čeljusti še nima zob in spodnja ne igra pomembne vloge pri dojenju.

babydent-oglasPomagajmo otroku pri izrastku zob. Otroku damo za grizenje čvrst predmet, gumijasto igračo, ‘utrjevalce dlesni’, hrano.. jabolko, korenje, prepečenec…pazimo, da se mu hrana ne zaleti.

Hladni obkladki ali hrana bosta za nekaj časa oblažila bolečino. Hrana ali igrače ne smejo biti zmrznjene, saj se lahko prilepijo na dlesni ali jezik. Bolečino zelo omilimo z masiranjem dlesni, saj bo tako zob hitreje predrl dlesen.

Ko se to zgodi je bolečin konec. Še bolj učinkovito pa bo, če bomo na dlesen ‘vmasirali’ balzame in razne gele za lajšanje bolečin. Ti pripomočki sicer delujejo za krajši čas. Treba jih je dobro vtreti v dlesen, ker lahko lokalni anestetik hitro odplaknejo s slino.

Prvi znaki, ki opozarjajo na rast prvega zobka:

– Trše grizenje in povečano slinjenje. Prvi znaki se pokažejo lahko že po enem ali dveh mesecih.

– Opazimo povečano slinjenje. Poleg slinjenja otrok lahko v usta daje razne predmete ali pa grize samo prste. Če tipamo po dlesni lahko zatipamo prvi zobek.

– Manj spanja in povečana razdraženost. Otrok je bolj razdražen zaradi rasti zob.

– Otrokova lička so topla in rdeča, dlesni pa temno rdeče, zatečene, s prsti zatipamo izbokline. Sledi lahko pogosto tekoče odvajanje, posledično pa vnetje ritke zato je poostrena nega še kako pomembna!

– Dojenčku se lahko spremenijo prehranjevalne navade, lahko se pojavi želja po dodatnem dojenju ali hranjenju po steklenički, nekateri ne pustijo dati dude iz ust, včasih pa lahko začnejo zaradi bolečin pri sesanju hrano tudi zavračati. Potrebno je vztrajati, dodatno negovati in manjšati bolečino.

Čiščenje zobkov:

Za čiščenje prvih, sprednjih zob (sekalcev) še ne uporabljajte krtačke.  Bolj primerna je uporaba gaze, ki jo namočite v vodo, z njo pa se potem obriše sekalce s sprednje in zadnje strani. Dojenčku skozi igro približajte čiščenje zob, s ščetkanjem pa začnite, ko na plan pokukajo prvi kočniki. Pravilna izbira zobne ščetke je zelo pomembna (ščetine naj bodo čimbolj mehke) in pravilni uporabi zobne paste. Zelo pomembno pa je, da po izrasti zob pazimo na prehrano in pijačo, posebno na nočno pitje sadnih in sladkih pijač po steklenički.

K zobozdravniku otroka peljemo v prvem letu starosti oziroma po tem, ko mu izrastejo prvi zobki. Kasneje naj otrok zobozdravnika obišče približno enkrat letno razen, če se izkaže drugače. Največkrat je pri starosti treh let mlečno zobovje popolno. Ključnega pomena bo, če boste otroka navadili rednega in pravilnega umivanja zob!

Multi-Mam BabyDent

Gel Multi-Mam BabyDent je izdelan posebej za dojenčke, ki jim izraščajo zobki.
Bioaktivni gel Multi-Mam BabyDent pomirja dlesni, ter zmanjša neugodje in otekanje dlesni pri izraščanju zobkov.

Delovanje in značilnosti gela Multi-Mam BabyDent:
Je naraven, varen in neškodljiv, tudi če ga otrok pogoltne.
Ne vsebuje konzervansov, alkohola ali sestavin živalskega izvora.
Je brez sladkorja.
Ne poškoduje ali obarva zobkov.
Ima prijeten okus.
Ne vsebuje sintetičnega anestetika.
Multi-Mam BabyDent se odlično oprime tkiva in oblikuje mehak sloj, ki pomirja občutljive dlesni. Gel Multi-Mam BabyDent v obilni količini nanesite na občutljive otrokove dlesni tako pogosto, kot želite doseči pomirjajoč učinek. S čistim prstom ali z mehko zobno krtačko gel vmasirajte v dlesni. Da bi omogočili čim daljše delovanje, je priporočljivo, da otrok po nanosu gela nekaj časa ničesar ne pije, prav tako poskusite preprečiti, da bi gel z jezikom odstranil z dlesni.

babydent-oglas