Ste vedeli da je peta kadar stojite na bosi nogi 2,6 krat bolj obremenjena kot sprednji del stopala, medtem ko je pri hoji obremenitev na sprednjem delu stopala kar 3 krat večja kot na peti.

Prav zaradi velikih obremenitev, nenehnega prilagajanja neravni podlagi, prenosov teže in vpliva na držo celega telesa je naloga stopala izjemno pomembna.

Naloga stopala je enakomerno prenašanje teže na podlago. Zaradi velikih obremenitev, nenehnega prilagajanja neravni podlagi,prenosov teže in vpliva na držo celega telesa je ta naloga izjemno pomembna. Vzdolžni stopalni lok se ob vsakem naporu nekoliko splošči in tako varuje pred preveliko obremenjenostjo sklepov.

Na sprednji del stopala in na petnico se pripenja plantarna fascija. Ta vezivna struktura se zaradi preobremenjenosti pogosto vname (plantarni fsacitis) ali pa nastane celo v petni trn (spina calcanei).

Zaradi velike tenzije je pripenjališče na kosti (spini) tako zelo napeto, da vodi v mikroskopske odmike. Telo želi na vsak način zapolniti deficit, zato tam nastane trn.

Bolečina je pogostejša na notranjem delu pete, ker je plantarna fascia (imenovana tudi plantarna aponevroza) zjutraj skrčena in razbremenjena, zato je tudi zjutraj bolečina večja.

Bolečina se s hojo zmanjša, vendar se ob povečanem naporu, kot npr tek, dolgotrajna hoja ali stoja ponovno pojavi. Pri tekačih je največkrat vzrok prevelika pronacija stopala. Trn nastane tudi zaradi kroničnega vnetja plantarne aponevroze.

Kadar se pojavi bolečina moramo najprej počivati, torej razbremeniti plantarno aponevrozo. Če smo športno aktivni lahko zamenjamo tek s kolesarjenjem, plavanjem, kupimo si ustrezne športne copate. Sicer počivamo, v primeru hudega vnetja lahko hladimo, izvajajmo vaje za raztezanje mišic stopala, mišic meč in ahilove tetive.

Učinkovito razbremenitev nudijo silikonski vložki, ugodno vpliva tudi masaža stopal ali limfna drenaža. V primeru večjih težav, je ustrezna terapija za trn s pomočjo protibolečinske elektrostimulacije, UZ, ki mehča ali razbija trn, laserske terapije ali magnetne terapije. Dodatno lahko simptome zmanjšajo zdravniki še z lokalno infiltracijo (blokado) bolečega predela s kortikosteroidom, pomaga lahko tudi jemanje nesteroidnih antirevmatikov.

Vedno je potrebno tudi pravilno izvajati ustrezne vaje s katerimi zmanjšamo napetost in tako zmanjšamo ali odpravimo vzrok težav.

Blanka Koščak Tivadar, dipl.fiziot.

Inpf in Cyriax terapevt

www.fizioterapija-mediko.si

www.facebook.com/fizioterapijamediko