vaginalna higienaVaginalna higiena lahko pomaga preprečiti vaginalne težave in celo infekcije. Spoznajte, kaj smete in kaj ne v intimni negi!
Pravilna vaginalna higiena lahko pomeni popolno razliko v našem reproduktivnem zdravju. Zmanjša tveganje infekcije, lahko pospeši okrevanje ter prepreči neprijetne simptome, kot so razdraženost in izcedek.

Poglejte si nekaj najpomembnejših stvari, ki jih morate in ki jih ne smete početi v intimni higieni:

PRIPOROČLJIVO: umivajte svoj intimni predel enkrat dnevno
To pomeni, da morate enostavno uporabljati samo mlačno vodo ali blago, naravno intimno sredstvo enkrat na dan.

NI PRIPOROČLJIVO: uporabljati mila. Milo je zelo alkalno in agresivno za nežno, občutljivo kožo v intimnem predelu. Vedno izberite naravno intimno sredstvo, ki ne vsebuje mila, dišav ali barvil.

PRIPOROČLJIVO: Če v bližini ni prhe, uporabite intimne robčke. Še posebej med mesečnim perilom, med toplejšimi meseci ali med potovanjem.

NI PRIPOROČLJIVO: nositi sintetičnega, tesnega spodnjega perila
Sintetične tkanine preprečujejo koži, da bi ‘dihala’. To povišuje temperaturo in vlago v intimnem predelu. Tesna oblačila ustvarjajo trenje, ki lahko povzročijo zelo majhne odrgnine v koži. Če to kombiniramo s toploto in vlago, dobimo popoln recept za možno vaginalno infekcijo. Izberite naravne materiale in se izogibajte tesnim oblačilom za daljše časovno obdobje nošenja.

PRIPOROČLJIVO: Brišite se od spredaj nazaj.
Zelo enostavno je prenesti bakterije iz anusa v vagino, če se brišete od zadaj naprej. Zatorej poskrbite, da nikoli ne boste prelomili tega važnega pravila. Uporabljajte toaletni papir, ki ni odišavljen in obarvan, da bi preprečili razdraženost.

NI PRIPOROČLJIVO: uporabljati dišav ali dezodorantov, da bi vaši intimni deli bolje dišali
Vsaka vagina ima edinstven vonj in razen v primeru, če se pojavi težava, ne sme imeti neprijetnega vonja. Močan neprijeten vonj je lahko znak za infekcijo.

PRIPOROČLJIVO: Uporabite blažilni proizvod po odstranjevanju sramnih dlak.
Ne glede na to, če se odločite za britje, voskanje, uporabo depilacijske kreme ali kaj drugega vedno poskrbite, da pred posegom navlažite vašo kožo in da na predel nanesete naraven blažilni proizvod, da bi preprečili razdraženost kože.

NI PRIPOROČLJIVO: ves dan nositi enakega higienskega vložka
Dnevni vložki niso namenjeni nošenju daljše časovno obdobje. Podobno kot sintetično perilo vložki preprečujejo koži, da bi dihala in lahko razdražijo vašo kožo ter povečajo tveganje infekcije. Enako velja za higienske vložke in tampone, še posebej zaradi menstrualne krvi, ki ostane v stiku z kožo. Vedno zamenjajte dnevne vložke, higienske vložke in tampone vsake 3 do 4 ure, tik preden greste spat in takoj zjutraj, ko se zbudite.

PRIPOROČLJIVO: namesto, da bi drgnili se tapkajte
Po tuširanju uporabite mehko, čisto brisačo in nežno tapkajte vaš intimen predel, da bi ga popolnoma posušili.

NI PRIPOROČLJIVO: uporabljati kakršnih koli proizvodov, ki vsebujejo dražeče snovi ali alergene
To velja za losjone, razpršilce, peneče kopeli itd. Sestavine, katerih se morate izogibati vključujejo detergente, dišave,barvila, ostre kemikalije in konzervanse.

vaginalne infekcije in antibiotiki

VAGINALNE INFEKCIJE in ANTIBIOTIKI

Antibiotiki porušijo vaginalno ravnovesje.
Vaginalne infekcije lahko povzročajo različni faktorji. Eden izmed pogostih vzrokov teh infekcij je uporaba antibiotikov. Spoznajte več o tem kako lahko antibiotiki porušijo vaginalno ravnovesje in kako preprečiti težave kot stranski učinek terapije z antibiotiki.

Kako delujejo antibiotiki
Antibiotiki so vrsta zdravil, ki delujejo tako, da uničijo bakterije in zatorej ustavijo infekcijo ter pomagajo telesu zatreti bolezen. Ta vrsta zdravil se uporablja za široko področje od vnetega grla do infekcij organov. Čeprav so antibiotiki zelo učinkoviti in precej varna skupina zdravil, niso selektivni, kar pomeni, da ne uničijo samo bakterij, ki so škodljive za naše telo, ampak zmanjšujejo tudi število koristnih bakterij, ki običajno živijo v in na našem telesu. Te koristne bakterije ne povzročajo težav in so pogosto celo koristne za naše zdravje. Uničenje teh bakterij je zatorej dobro znan neželen stranski učinek terapije z antibiotiki.

Vaginalne infekcije po uporabi antibiotikov
Zmanjšanje števila koristnih bakterij daje prostor škodljivim bakterijam in glivicam za njihovo razmnoževanje. Zato ženske pogosto dobijo bakterijsko vaginozo ali glivično infekcijo takoj po ali celo med terapijo z antibiotiki. Pogosto se zgodi, da ženske uporabijo antibiotike za zdravljenje obstoječe vaginalne infekcije, vendar ko se prvotna infekcija pozdravi, se pojavi nova bolezen. To se zgodi, ker se vaginalna flora med terapijo z antibiotiki poškoduje, kar ima za posledico povečano tveganje za ponoven pojav bakterijske vaginoze ali glivične infekcije, kar lahko zahteva dodatno terapijo.

Da bi se zavarovali pred vaginalnimi infekcijami povzročenimi zaradi antibiotikov, uporabljajte proizvod, ki vsebuje probiotike. Probiotiki stimulirajo rast koristnih bakterij ter pomagajo vaginalni flori, da si opomore. Na tak način lahko probiotiki pomagajo preprečiti vaginalne infekcije, ki jih povzročajo antibiotiki ali drugi faktorji in lahko pospešijo okrevanje po tem, ko so se simptomi že pojavili.
Zmanjšanje števila koristnih bakterij daje prostor škodljivim bakterijam in glivicam za njihovo razmnoževanje.

Zato ženske pogosto dobijo bakterijsko vaginozo ali glivično infekcijo takoj po ali celo med terapijo z antibiotiki.

Preprečevanje vaginalnih težav

Vaginalne težave so lahko zelo neprijetne in vplivajo na vaše spolno življenje in na kakovost življenja na splošno. Za večino vaginalnih težav je težko določiti natančen vzrok. Nekatere ženske so bolj podvržene k razvoju težav kot druge. Spodaj je navedenih nekaj smernic, kako lahko preprečite vaginalne težave, vendar to ni garancija.

Higiena
Vaginalna higiena lahko prispeva k preprečevanju vaginalnih težav. Še posebej slabe higienske navade lahko povzročijo večjo škodo kot nobena higiena – to je zaradi agresivnega učinka navadnega mila ali detergentov.

Namesto, da uporabljate milo, ki lahko poškoduje zaščitno plast kože in povzroči razdraženost, raje izberite naravni proizvod ki vsebuje blage sestavine, ki ne bodo spremenile vrednosti pH intimnega področja in ne bodo odstranile zaščitne plasti kože. Uporabljajte intimno sredstvo samo enkrat na dan, če čutite potrebo, da se morate tuširati večkrat, npr. po treningu ali pa na vroč dan uporabite navadno vodo.

Vendar ne pozabite, da je umivanje vašega intimnega predela samo z navadno vodo zadostno. Ko se sušite, tapkajte področje z mehko, čisto brisačo. Če potujete ali če čutite potrebo, da bi se osvežili večkrat na dan, med mesečnim perilom lahko uporabite intimne robčke.

Ko uporabite stranišče, se vedno brišite od spredaj nazaj, če to počnete v nasprotni smeri lahko to povzroči prenos bakterij iz analnega področja v vagino, kar povzroči infekcijo.

ljubezen

Obnašanje pri spolnih odnosih

Uporaba zaščite pred nosečnostjo vas bo zaščitila samo pred nezaželeno zanositvijo. Zato je tako pomembno, da uporabljate kondom cel čas spolnega občevanja. Zapomnite si, da so ženske, ki pogosteje menjujejo spolne partnerje, podvržene večjemu tveganju, da zbolijo za bakterijsko vaginozo.
Dovolite si dovolj časa za predigro. To ni samo zato, da bi ustvarili razpoloženje, ampak tudi da dovolite vaši vagini zadostno lubrikacijo, da bi tako preprečili trenje med penetracijo. Če izkusite vaginalno suhost uporabite vaginalno vlažilno sredstvo ali lubrikant, da bi uživali v spolnem občevanju brez bolečin ter preprečili poškodbe tkiva.

Vložki in tamponi
Higienske vložke in tampone je potrebno zamenjati vsake 3 do 4 ure, da bi s tem preprečili razdraženost, ki jo povzroča podaljšan stik menstrualne krvi s kožo ali z notranjostjo vagine. Enako velja za dnevne vložke, čeprav se zdijo kot odlična rešitev, da se cel dan počutite sveži. Zapomnite si, da preprečujejo vaši koži, da bi dihala, kar poveča tveganje za razdraženost ali infekcijo. Če vsakodnevno uporabljate dnevne vložke poskrbite, da jih boste zamenjali vsakih nekaj ur.


Oblačila
Izogibajte se nošenju oprijetih oblačil, kot so tesne kavbojke, trikoji ali kratke hlače daljše časovno obdobje. Tkanine, ki se tesno prilegajo telesu, še posebej če niso narejene iz naravnih materialov, povzročajo trenje, vročino in manjši pretok zraka v intimen predel. Kar vse pripomore k popolnemu okolju za rast mikrobov.
Enako pravilo velja za izbiro spodnjega perila. Izberite naravne materiale, kot je bombaž namesto sintetičnih.

Odstranjevanje dlak
Ne glede na to ali ste se odločili za britje, voskanje, uporabo depilacijske kreme ali nekaj drugega je občutljiva koža v intimnem predelu izpostavljena tveganju draženja. Da bi se izognili težavam, navlažite svojo kožo pred posegom in nanesite naraven proizvod za blaženje po posegu.

Ostali nasveti
Izogibajte se javnim kopalnim površinam, kot so javna kopališča, masažne kopeli itd. Izogibajte se tudi uporabi kakršnih koli proizvodov (losjonov, gelov za tuširanje, vaginalnih razpršilcev itd.), ki vsebujejo ostre detergente, kemikalije, dišave, barvila ali konzervanse, ki bi lahko delovali kot dražeče snovi ali alergeni.
Za preprečevanje ali če so se simptomi šele začeli pojavljati, uporabljajte proizvode , ki vsebujejo probiotike. Probiotiki pospešujejo razmnoževanje koristnih bakterij, ki pomagajo ohranjati ravnovesje vaginalne flore.
Še posebej slabe higienske navade lahko povzročijo večjo škodo kot nobena higiena – to je zaradi agresivnega učinka navadnega mila ali detergentov.