pravilno sedenje zdravi stoliSpremembe človeških navad skozi čas

Človeška narava dela se je v zadnjih desetletjih zelo, zelo spremenila.

Še pred približno 50. leti se je večino del opravljajo stoje oz. vsaj večina delovnega procesa se je opravila v stoje. Od nekje 70. let prejšnjega stoletja dalje pa se je precej del preselilo v pisarne oz. v sedeči položaj, tako so pisarniški stoli dobili večji pomen.

Z uvedbo robotike v proizvodno industrijo se tako rekoč že praktično vse dela v sedečem položaju, saj je zgolj treba vedeti, kateri gumb je treba pritisniti, da robot izdela naš želeni izdelek. S tem se je zelo povečala potreba, da so se v delovni proces uvedli pisarniški stoli.

Zaradi spremenjenih delovnih okolij in potreb, se je človek moral prilagoditi na sedeči položaj med opravljanjem svojih vsakodnevnih nalog ter opravil, pri čemer pa je osnovna človeška drža pokončna oz. stoječa.

Vse bolj pogosto in časovno daljše sedenje vedno bolj vpliva na človeško zdravje, predvsem na spodnji del hrbtenice, konkretneje na ledvena vretenca, kar nazorno prikazuje spodnja slika. Pisarniški stoli so zato ključni del pisarniške opreme.

1

Nepravilno oz. pravilno obremenjene medvretenčne ploščice med ledvenimi vretenci

 

 

 

Pravilni pisarniški stoli najbolj koristijo naši hrbtenici

Eden od najbolj pogostih razlogov za izostanek iz dela, zaradi zdravstvenih razlogov pri pisarniških delavcih, so bolečine v hrbtenici.

Glavni razlog za bolečine v hrbtenici pa so neprimerni pisarniški stoli. Najbolj poznani in zato tudi najbolj uporabljani pisarniški stoli, so stoli s tako imenovanim statičnim sedalom.

Uporabljali so jih že naši pradedki in prababice oz. so stoli takšni že od iznajdbe prvega stola dalje. Današnji pisarniški stoli s statičnim sedalom se od prvih razlikujejo v glavnem le v tem, da so iz modernejših materialov in bolj moderno zasnovani.

Najbolj primerni pisarniški stoli so taki, ki so ergonomično oblikovani. Beseda ergonomija izhaja iz grških besed ergon in nomos. Prva pomeni delo, druga pa načelo oz. zakon. Poljski filozof Wojciech Jastrzebowski je ergonomijo opisal kot »znanost o delu«. Ergonomija sicer govori o tehničnem oz. organizacijskem prilagajanju dela delavčevim zmogljivostim.

Če se izkaže, da zahteve delovnega mesta niso skladne z zmogljivostim posameznega človeškega organa ali dela telesa, npr. s hrbtenico, ne bi smeli najprej pomisliti na spremembo delovnega mesta, ampak je veliko bolje najprej poizkusiti poiskati razbremenitev za ta človeški del telesa.

Ergonomija je namenjena ustvarjanju telesnega in duševnega ravnotežja med človekom in njegovim bivalnim oz. delovnim okoljem. Ergonomska znanja so v današnjem hitrem tempu življenja nujno potrebna pri oblikovanju delovnega okolja in delovne opreme.

Ključnega pomena namreč za čim boljšo delavčevo storilnost je ravno delovna oprema (mize, pisarniški stoli …) ter delovno okolje. Tako ergonomija zajema vsakršno človeško delo in to ne glede na to, kje se to opravlja. Torej, če si v podjetju želimo zadovoljne in visoko storilne delavce, naj bodo dobri pisarniški stoli naša prioriteta.

Pisarniški stoli za delo z računalnikom zahtevajo pravilno sedenje in če pravilno sedimo, lahko že sami veliko pripomoremo k preventivi našega zdravja

Skozi življenje nas starši, učitelji in ostali učijo, da je najbolj pravilno sedenje v vzravnanem položaju. Vztrajanje v vzravnanem položaju je podobno stanju »mirno« v vojski, kar je na pogled lepo, vendar zahteva veliko truda in težko je zdržati dalj časa v takšnem položaju. Pisarniški stoli pa žal niso vsi primerni za takšno sedenje. V zadnjih letih si skoraj nobenega dela ne predstavljamo več brez računalnika. Vzravnan položaj sedenja pri delu z računalnikom ni najbolj optimalen.

2

Najbolj primeren položaj za sedenje je, ko si rahlo nagnjen nazaj

Pri sodobnem sedenju je poudarek na drži rok in hrbtenice. Hrbtenica naj bo vzravnana (predvsem zgornji del hrbta), roke je treba držati pod pravim kotom (kot v komolcu naj bo 90°), zapestje naj bo čim bolj vzravnano, zgornji del rok pa ob telesu.

Spodnji del hrbta naj bo vedno naslonjen na naslonjalo stola, trup pa rahlo nagnjen nazaj oz. sedimo tako, da je daljši čas sedenja kot med telesom in nogami večji od 90° nikoli pa manjši. Ves čas sedenja pa morajo biti stopala plosko na tleh ali na podstavku za noge, kot v kolenskem zgibu pa večji od 90°, vendar največ 110°.

Zaslon računalnika naj bo postavljen v višini oči in oddaljen od 40 do 70 cm, pri čemer naj ne gleda preko roba mize. Tipkovnica naj bo od sprednjega roba mize ali še bolje izvlečne police oddaljena od 5 do 10 cm, da lahko naslonimo zapestja.

Z opisanim načinom sedenja bomo najbolj pripomogli k preventivi našega zdravja, predvsem bomo najbolj pomagali naši hrbtenici in splošnemu počutju.

 

Pisarniški stoli s statično ali dinamično obremenitvijo

3

Slika 3: Prikazuje težave statičnega sedenja

Z različnimi raziskavami in napredki tako v zdravstvenih pogledih kot tudi z novimi materiali, so bili razviti pisarniški stoli, ki omogočajo tako imenovano dinamično ali aktivno sedenje. Pisarniški stoli, ki omogočajo aktivno sedenje, silijo hrbtenico v pravilno držo. Sedenje na stolu, ki omogoča aktivno sedenje, lahko primerjamo sedenju na žogi, ki je priznan medicinski pripomoček za zdravo hrbtenico. Aktivno oz. dinamično sedenje krepi trebušne in hrbtne mišice ter izboljšuje ravnotežje.

Pisarniški stoli, s tako imenovanim statičnim sedenjem, povzročajo degeneracijske poškodbe zaradi neprehranjenosti in dehidracije hrbtenice ter zavirajo prekrvavitev medvretenčnih diskov. Modernejši pisarniški stoli, ki omogočajo dinamično oz. aktivno sedenje, pa zagotavljajo dolgoročno elastičnost strukture medvretenčnih diskov. Gibanje tako naslonjala kot hkrati tudi sedala spodbuja prehod vode in hranil v medvretenčne ploščice.

Glavne prednosti pisarniških stolov z aktivnim oz. dinamičnim sedenjem

Pisarniški stoli, ki omogočajo opisano aktivno oz. dinamično sedenje, v prvi vrsti zelo izboljšajo delovni proces, saj so delavci, katerih delo je pretežno sedeče, ves čas boljše volje, energetsko bolj nabiti, pozitivni in, kar je najpomembnejše, bolj učinkoviti. Takšni pisarniški stoli razbremenijo diskuse in vretenca v hrbtenici, izboljšajo delavčevo držo, zmanjšajo bolečine pri že okvarjeni hrbtenici, zaradi gibanja se poveča prekrvavitev, kar izboljša koncentracijo in počutje.

Mnoge zdravstvene raziskave so dokazale, da je človeško telo namenjeno gibanju. Med gibanjem se mažejo sklepi, mišice so dobro prehranjene s kisikom in živili, kar upočasnjuje staranje in kar je za našo hrbtenico najpomembnejše, diski so dovolj hidrirani. Tako so pisarniški stoli, ki zagotavljajo opisani način sedenja, najbolj optimalna rešitev za nižje stroške in večjo storilnost vsakega podjetja, katerega dejavnost je takšna, da njihovi delavci večji del svojega dela opravijo sede.

Viri: https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CF0QFjAEahUKEwj_xaDiqYrIAhUBGiwKHbIhAso&url=http%3A%2F%2Fwww.spinalis.si%2FDOC1217%2FDiplomska%2520naloga%2520Sabina%2520Volaj.pdf&usg=AFQjCNEUHDTAWuWl1-Xu9-1lmK5eWkMcqQ&sig2=d8xBgn_aYNoLteKrhfixTA

http://www.natego.si/si/aktivno-oz-zdravo-sedenje-dinamicno-sedenje-gibalno-oz-gibljivo-sedenje-a9.shtml

Avtor: TVM