Pravilno zdravljenje inkontinence je pomemben korak k spremembi osredotočanja pozornosti s težav nazaj na uživanje v življenju.
Trpljenje za inkontinenco je več kot le nadležno – lahko negativno vpliva na vašo samozavest, zmožnost socializacije in splošno kakovost življenja.
Na srečo imamo, učinkovite načine zdravljenja za približno 75 odstotkov oseb z inkontinenco. Nekatere oblike inkontinence je lažje zdraviti kot druge, zato so možnosti zdravljenja odvisne od vrste inkontinence.
Stresna inkontinenca se pojavi pri aktivnostih, ki povečujejo pritisk v trebuhu, kot so kihanje, dvigovanje, kašljanje, smejanje, pihanje nosu in podobno. Pri ženskah lahko stresno inkontinenco sproži nosečnost, porod ali menopavza, pri moških pa povečana prostata ali pa se ta razvije kot posledica operacije urinarnega trakta. Stresna inkontinenca je precej pogostejša pri starejših zaradi starostne slabitve mišic medeničnega dna in mišic zapiralk mehurja in sečnice, kar velja tudi za pretežke in zelo debele osebe.
Stresno inkontinenco lahko pogosto učinkovito zdravimo z eno ali več sledečih metod:
Prekomerna telesna teža lahko povzroči stresno inkontinenco zaradi dodatnega pritiska na mišice medeničnega dna. Izguba teže bo pomagala zmanjšati ta pritisk in izboljšala vašo sposobnost zadrževanja urina.
Dnevne vaje lahko okrepijo mišice medeničnega dna, ki jih uporabljate za prekinitev uriniranja, in vam pomagajo doseči boljši nadzor nad mehurjem in tudi črevesjem. Pri teh vajah (včasih jim pravijo tudi Keglove vaje) morate zategniti mišice medeničnega dna in jih za sekundo ali dve zadržati. Ko jih boste začeli delati pogosteje, je pomembno, da podaljšujete čas, ko jih zadržite, vse do 10 sekund. Idealno bi bilo, da te vaje izvajate trikrat dnevno.
Nekateri fizioterapevti trdijo, da Vaginalne kroglice pomagajo okrepiti mišice medeničnega dna in izboljšati kontinenco pri ženskah. Vaginalne kroglice (imenovane tudi vaginalne uteži) lahko pomagajo izboljšati moč medeničnih mišic z izboljševanjem učinka vaj za mišice medeničnega dna.
Primerni so za ženske. Pesarje lahko vstavimo v vagino, da pomagajo podpirati mehur in preprečujejo uhajanje urina. Pesarji so lahko še posebej učinkoviti pri ženskah, ki imajo povešen mehur ali maternico, čeprav lahko pri nekaterih ženskah povzročajo draženje in okužbe. Za zdravljenje stresne inkontinence, na primer med igranjem športa, lahko uporabljamo tudi uretralne vložke, ki so podobni tamponom, le da jih vstavimo v sečnico. Pred uriniranjem morate vložek odstraniti.
Če sami ne morete okrepiti mišic medeničnega dna, vam lahko pomaga električna stimulacija. Čeprav je marsikomu ta postopek neprijeten, je primeren tako za moške kot ženske. Pri njem vam v vagino ali anus vstavijo majhno sondo, ki ustvarja mišične kontrakcije z električnimi impulzi.
Urgentna inkontinenca je nenadna, nujna potreba po uriniranju in nezmožnost zadrževanja urina do prihoda na stranišče. Urgentno inkontinenco običajno povzroči nehoteno krčenje mišice mehurja. Prelivna inkontinenca je uhajanje urina, ki ga povzroča ne povsem prazen mehur. Prelivna inkontinenca je običajno posledica nezmožnosti pravilnega praznjenja mehurja zaradi zapore, kot je povečana prostata ali povešen medenični organ.
Mnoge možnosti zdravljenja stresne kontinence so primerne tudi za zdravljenje urgentne in prelivne inkontinence. Druge možnosti zdravljenja urgentne in prelivne inkontinence vključujejo:
Zmanjšanje vnosa kofeina, alkohola in gaziranih pijač lahko pomaga zdraviti urgentno in prelivno inkontinenco z zmanjšanjem draženja mehurja. Prehranjevanje s hrano, bogato z vlakninami, preprečuje zaprtje, kar lahko prav tako pomaga. Zaprtje namreč povečuje pritisk na sečila, zaradi česar so lahko simptomi inkontinence bolj akutni.
Urjenje mehurja vključuje beleženja časov obiska stranišča in količine mehurja s ciljem razvoja individualnega načrta za krepitev mišic medeničnega dna in »urjenjem« mehurja za daljše zadrževanje urina. Ti programi običajno trajajo kakšne tri mesece, najboljše pa jih je izvajati pod nadzorom fizioterapevta ali specialista za kontinenco.
Za pomoč pri zdravljenju stresne ali urgentne/prelivne inkontinence vam lahko predpišejo različna zdravila. Vaš zdravnik ali specialist za inkontinenco vam lahko svetuje, katera zdravila bi bila za vas najboljša, in pojasni morebitne stranske učinke. Pri ženskah lahko na primer nanašanje nizke doze estrogenske kreme na vagino pomaga pomladiti tkivo pri sečnici in vagini ter pomaga izboljšati simptome inkontinence. Pogosti stranski učinki zdravil proti inkontinenci vključujejo suha usta, zaprtje in izčrpanost.
Poznamo vrsto kirurških posegov in intervencijskih terapij za zdravljenje inkontinence. Ti posegi so običajno namenjeni podpiranju ali dvigovanju mehurja ali sečnice in lahko vključujejo:
Fizična invalidnost ali težave pri razmišljanju in komunikaciji lahko povzročijo tako imenovano funkcionalno inkontinenco. Duševna prizadetost, ki jo povzroči demenca ali depresija, ali fizična invalidnost (priklenjenost na posteljo ali voziček) lahko povzročita inkontinenco, saj zdravstveno stanje osebi preprečuje, da pravočasno ali pa sploh pride na stranišče.
Osebe z zmanjšano mobilnostjo je težko hitro spraviti do stranišča (če recimo za hojo uporabljajo pripomoček ali trpijo za hudim artritisom). Nošenje oblek, ki zmanjšajo čas, potreben za slačenje hlač – recimo hlače in krila z elastičnimi pasovi – lahko pomagajo zmanjšati pogostost funkcionalne inkontinence.
Pri mnogih primerih funkcionalne inkontinence pa je najboljši ukrep reševanje težav z uporabo ustreznih izdelkov za inkontinenco.
Fekalna inkontinenca je lahko rezultat poroda, degenerativne bolezni črevesja ali nevrološkega stanja (recimo Parkinsonova bolezen), ki vpliva na sposobnost možganov za pošiljanje sporočil črevesju. Če trpite za fekalno inkontinenco, imate na voljo številne možnosti zdravljenja:
Nevrološke motnje, kot so Parkinsonova bolezen, multipla skleroza in Alzheimerjeva bolezen lahko motijo sporočanje med mehurjem ali črevesjem in možgani. Posledica tega je, da imajo lahko takšni bolniki urinarno ali fekalno inkontinenco, saj se možgani morda ne zavedajo, da sta mehur ali črevesje polna.
Zaradi narave številnih nevroloških motenj spremljajoče inkontinence ni možno vedno odpraviti. Obvladovanje inkontinence z uporabo najbolj vpojnih in diskretnih izdelkovza inkontinenco lahko pomaga tistim, ki trpijo za to vrsto inkontinence, tako kot njihovim skrbnikom, da bolje shajajo s tem stanjem.
Ker je vsaka oseba različna, se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom, specialistom za inkontinenco ali zdravstvenim delavcem in določite najbolj primeren načrt vašega zdravljenja.
Komentirajte članek oz. napišite vaše nasvete iz prakse.
You must be logged in to post a comment.