Virusne okužbe prebavil, Bakterijske okužbe prebavil, Paraziti v prebavilih, Okužbe sečil in spolnih organov

parotitisOKUŽBA ŽLEZ SLINAVK: VIRUS PAROTITISA

Povzroča mumps, prenaša se kapljično,  je srednje velik, ima genom RNK, ovojnico, hemaglutinine in nevraminidiazo.

Virus po okužbi skozi dihala potuje v obušesnice, kjer se razmnožuje, vstopa tudi v kri in od tam v druge organe žlezo slinavko, vnete so tudi možganske opne ali spolne žleze posledica je lahko neplodnost.

Za mikrobiološki dokaz osamimo virus v celičnih kulturah iz brisov žrela, žlez slinavk, iz seča in možganske tekočine.

Za potrditev bolezni ugotavljamo povečano količino protiteles v serumu.za preprečevanje je predpisano cepljenje.


VIRUSI HEPATITISA

Vnetje jeter ali hepatitis je splošna bolezen, ampak najbolj prizadene jetra. Povzročajo  vnetje jeter, ki se kaže kot bruhanje, driska, vročina in zlatenica.

–         HEPATITIS A: epidermični ali infekcijski, prenaša se z rokami, okuženo hrano in vodo. Vstopa skozi usta v črevo,  nato preide v kri in jetra,  iz jeter se izloči skozi žolč. Je zelo droben, kubično someren virus z enovijačnim genomom RNK in brez ovojnice. Ne povzroča kroničnega vnetja  jeter.

Na voljo je cepivo za ogrožene. Je odporen na segrevanje in kemikalije. Dokazujemo ga v iztrebkih in v jetrih ga lahko dokažemo z elektronskim mikroskopom,vendar bolj pogosto uporabljamo dokazovanje protiteles v krvi s serološkimi testi

–         HEPATITIS B: ali serumski hepatitis, prenaša se s serumom ali krvjo obolelih oz. nosilcev virusa. To se dogaja največkrat pri vbodih in vrezninah na delovnem mestu v zdravstvu. Okužimo se s krvjo, pa tudi skozi sluznice in očesno veznico. Virus se izloča s semensko tekočino, izločki nožnice, slino, nosno žrelnimi izločki in z znojenjem.

Prenaša se pri spolnem odnosu in z okužene matere na otroka ob porodu. Povzroča dolgotrajno kronično vnetje jeter, ki se lahko nadaljuje kot rak jeter. Imamo cepivo. Hepatitis B sestavlja dvovijačna DNK, ovita v nukleokapsido.Za potrditev diagnoze uporabljamo dokazovnaje posameznih antigenov in ustreznih protiteles v krvi.,Virusno DNK dokazujemo v krvi s pomnoževanjem nukleinskih kislin z verižno polimerazo

–         HEPATITIS C: povzroča kronična vnetja jeter in vironoštvo. Prenaša se s krvjo,  transfuzijo krvi in krvnih izdelkov, s skupnimi iglami, vbodi, vrezninami in od okužene  matere na otroka ob porodu. Je droben drobni enovijačni  virus RNK z ovojnico. Dokazujemo protitelesa z imunoencimsko metodo.

BAKTERIJSKE OKUŽBE PREBAVIL:


ESCHERICHIA COLI

ecoliPovzroča driske pri dojenčkih, otrocih, odraslih.

Živi normalno v črevesju človeka.

Je G- palička, gibljiva ima bičke in fimbrije, dolgo preživi tudi na hladnem.

Posamezni tipi imajo virulentne dejavnike, tvorijo strupnine in so invazivne, ker vdirajo v globlje plasti sluznice in okvarjajo celice.

Posamezni tipi E.coli imajo virulenčne dejavnike jih delimo na : povzročiteljice drisk pri otrocih in odraslih, na enterotoksigene (driske pri dojenčkih in malih otrocih ), na enteroinvazivne, na enteropatogene ( pri otrocih, odraslih v nerazvitem svetu ), na enteroadherentne (izločajo strupnino citoksin.)

Toplotno občutljiv enterotoksin je podoben povzročitelju kolere.

Za diagnozo zasejemo iztrebek na gojišče za osamitev ešerihij.

ROD SALMONELA

Rod Salmonella ali salmonele povzročajo črevesno vročino – to je tifusna oblika bolezni z visoko vročino in splošnim obolenjem (npr.: Salmonella typhii, Salmonella paratyphii B) in akutno drisko. Edini rezevoar za bakterijo salmonele je človek.

Salmonella so po G- gibljive paličke z značilnimi antigeni celične stene. Salmonella typhii ima tudi antigen ovojnice Vi. Salmonele vstopajo z okuženo hrano in vodo skozi usta v črevo, vdirajo v sluznico spodnjega dela tankega črevesja in začetnega debelega črevesja, kjer nastane vnetja.  Izločajo se z iztrebki. Salmonella typhii in salmonele, ki povzročajo črevesno vročino, se iz tankega črevesja razširijo v kri, nato pa v vse organe in tudi nazaj v črevo.

1. na človeka prilagojene salmonele: (Salmonella typhi in Salmonella paratyphi A in B)
Edini rezevoar je človek, zelo nevarni so bacilonosci, povzročajo črevesno vročino (tifusna oblika bolezni z vročino in splošnim obolenjem), iz tankega črevesja se razširijo v kri, nato pa v vse organe in tudi nazaj v črevo, tu se razmnožujejo v limfatičnem tkivu in izločajo z iztrebki, pogosto nastane vnetje jeter in žolčnika.

2. na človeka neprilagojene salmonele:
(Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium)
Rezevoar teh salmonel so predvsem živali. Salmonela je zoonoza, salmonele se prilepijo na celico in invadirajo vanjo. Povzročajo akutno drisko, akutni enterokolitis. Izločajo enterotoksine, ki lahko prizadenejo tanko črevo (veliko drisk) ali pa debelo črevo (krvavo blato), širijo se po vsem svetu, tudi v razvitih državah, če ni nadzora nad živalskimi farmami, javno prehrano in pitno vodo in, če niso upoštevana splošna higienska načela.

Pri ugotavljanu salmoneloz zasejemo iztrebke na posebna selektivne in bogatitvena gojišča za osamitev salmenoloz .Po osamitvi salmenoloz je potrebno jih indentificirati do vrste na osnovi določanja antigenov


ROD SCIGELLA

Povzročajo dizenterijo ali grižo. Nosilec je človek. Prenaša se s stikom posredno in neposredno prek hrane in vode. So zelo kužne. Šigele izločajo klicenosci z iztrebki še dalj časa in jo tako širijo.

Pomembna je preventiva. So gram-, negibljive, jih je vsaj 40 tipov, najbolj pomembi so 4 tipi.

Shigella: flexneri, sonnei, boydi, dysenterie

Prodirajo v celice sluznice debelega črevesa in tvorijo ognojke in razjede. Izločajo strupnine, ki povzročijo najhujšo obliko bolezni. Za preiskavo zasejemo  na posebno selektivno  gojišče, takoj ob bolniku in jih indentificiramo do vrste.

YERSINIA ENTEROCOLITICA

Povzroča driske in črevesno vročino, z ognojki v vranici in jetrih.

Živi v črevesju divjih glodalcev in domačih živali. Okužimo se s stikom teh živali, mesom, vodo, hrano.  Je gram-, gibljiva, poznanih je veliko tipov, ki jih označujemo po antigenu O celične stene razmnožuje se v sluznici tankega črevesa.

Izdeluje tudi strupnino enterotoksin. Preizkujemo tako da iztrebke zasejemo na selektivno bakteriološko gojišče. Pri splošni bolezni tudi kri in druge kužnine. V parnih serumih iščemo protitelesa, ki skupaj z osamitvijo povzročitelja potrdijo diagnozo.

VIBRIO CHOLERAE

koleraPovzroča kolero. Gre za hudo drisko.

Človek se okuži s stikom bolnih ljudi, ki so jo preboleli.

Prenašajo jo tudi muhe z okužne vode in hrane, iztrebkov.

Je G- ukrivljena palička, gibljiva z enim bičkom. Razmnožuje se v  alkalnem okolju (ph 8,5-9,0)

Pripne se na črevesne resice in izloča hud strup toplotno neodporni enterotoksin LT, ta moti pri vsrkavanju in izločanju vode in elektrolitov.

Zaradi tega nastane huda vodena driska z izgubo tekočine ( tudi do 20 l ). Če tega ne nadoknadimo, človek umre.

Za preiskavo iz iztrebkov za osamitev uporabljamo tekoče gojišče alkalno peptonsko vodo ob bolniku, takoj odnesemo v laboratorij kjer zasejejo na selektivno gojiča.

Kolera je karantenska bolezen.

CAMPILOBACTER JEJUNI

Povzroča drisko,včasih pa splošna obolenja in zunaj črevesna vnetja. Okužimo se skozi usta s hrano in pijačo, s stikom z okuženim osebami, mesom in živalmi., bakterijo so našli v črevesu divjih in domačih živali, pri nas  ga je največ pri prašičih.

So G-, gibljive z eni ali dvema zavojema v obliki črke S, za rast potrebujejo manj O2 in več CO2.  Razmnožuje se v tankem črevesu in izloča strupnino enterotoksin, včasih vstopi v kri in izzove vročino. Opazujemo ga v obarvanem razmazu tekočih iztrebkov, zasejemo ga na gojišče za osamitev in indentifikacijo.

HELICOBACTER PYLORI

Povzroča vnetje želodčne sluznice in sluznice dvanajstnika.

S starostjo se poveča število oseb, ki jo imajo na želodčni sluznici. Je G-, gibljiva spiralna, zahtevna za osamitev. Tvori veliko količino encima ureaze. Iščemo jo v vzorcih želodčne sluznice (biopsija).

CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Živi povsod v okolju, v zemlji, vodi, črevesju zdravih ljudi. Njegova količina se poveča pri bolnikih, ki dobivajo veliko količino kemoterapevtikov  zaradi zdravljenja nekaterih dolgotrajnih bolezni. Uničenje normalne bakterijske populacije v črevesju, zaradi neizmerne uporabe antibiotikov omogoča razbohotitev te bakterije. Je anaerobna G+ paličasta, sporogena bakterija, ki z izločanjem strupov (enterotoksina in citoksina) okvari črevesno sluznico, povzroča drisko in psevdomembranozno vnetje.V iztrebkih določamo strupnine in količino razmnoženih bakterij.


VIRUSNE OKUŽBE PREBAVIL:

Nastajajo posamično ali epidemično, prenašajo z rokami, s stikom in predmeti

ROTAVIRUSI
rota-virusiSo povzročitelji virusnih drisk 70%,  imajo genom RNK brez ovojnice.

Okužijo celice črevesnih resic v tankem črevesju, kjer se razmnožujejo.

Nastanejo motnje v delovanju in povzročijo drisko.

V iztrebku je velika količina virusa.

Preizkujemo jih v iztrebkih z mikroskopom.

Antigene iščemo v iztrebkih z imunsko encimskim testom.

OKUŽBE IN ZASTRUPITVE Z ŽIVILI:

Vse že prej omenjene bakterije povzročiteljice drisk in črevesne vročine povzročajo okužbo  z živili kjer so se zaradi onesnaženosti in nepravilne hrambe razmnožile v velikih količinah.

LISTERIA MONOCYTOGENES

Povzroča okužbo s hrano. Je G + gibljiva palička, živi v okolju, vodi, na rastlinah. Številne živali imajo listerije na prebavilih. Najdemo jo zelenjavi,napasteriziranemu mleku in siru ter mesu. Povzroča vnetje oči in kože, okužba matere na plod, sepso in vnetje možgan pri novorojenčku.

V POSEBNO SKUPINO ZASTRUPITEV S HRANO

Štejemo bolezni,ki nastanejo zaradi kopičenja strupenih izločkov (Eksotoksini) bakterij in gliv v živilih.

Najpogostejše zastrupitve s hrano povzročajo bakterije:

STAPHYLOCOCUS AUREUS

Se pri razmnoževanju v hrani izloča enterotoksin. Ta toksin deluje na center za bruhanje v možganih.Za nastanek toksina je dovolj da hrana stoji dve uri
poleti na sobni temperaturi.

Znaki zastrupitve nastanejo nekaj ur po zaužitju hrane z bruhanjem in drisko, ki se v kratkem času zaustavita. Hrano okužijo osebe, ki so jo pripravile. Ugotavljamo jo z dokazovanjem enterotoksina v hrani in iztrebkih.Ter pri bakterijah, ki smo jih osamili.

Krom je element, ki preko glukoznega tolerančnega faktorja z roko v roki sodeluje z inzulinom pri vzdrževanju normalne ravni sladkorja (glukoze) v krvi. Pomanjkanje zadostnih količin kroma v vsakodnevni prehrani povzroča nihanje ravni glukoze in inzulina v krvi, kar občutimo kot pomanjkanje energije (predvsem po obrokih) in nenadzorovano željo po sladkih in škrobnih živilih (volčja lakota).

Posledica dolgoročno neuravnovešenega delovanja inzulinskega sistema je postopno pridobivanje na teži, vse skupaj pa lahko vodi v diabetes tipa II. Najpogostejša in hkrati najnevarnejša je visceralna oziroma trebušna debelost, ki povečuje tveganje za nastanek diabetesa tipa II. Ta bolezen skupaj s povišanim krvnim tlakom, debelostjo in dislipidemijo (povečana raven maščob v krvi) predstavljaja t.i. metabolni sindrom ali sindrom x, ki v sodobnem času prizadene vedno več ljudi.

CLOSTRIDIUM BUTULINUM

Clostridium botulinum povzroča zelo nevarno zastrupitev s hrano z ohromelostjo mišic. Je po    G+, obvezno anaerobno sporogena paličasta bakterija, razširjena v zemlji. Zastrupimo se lahko z različno vloženo zelenjavo, suhim mesom, pršutom, sirom. Ta bakterija se razmnožuje, če so zagotovljeni anaerobni ( Beseda aerobna pomeni prisotnost kisika.) pogoji (npr. v konzervi), zato je pravilen postopek konzerviranja zelo pomemben.

Botulinski toksin je eden najnevarnejših strupov s smrtonosnim učinkom za človeka.

Že minimalne količine zastrupljene hrane ali vode (v biološki vojni) so lahko usodne, iz prebavil se strup resorbira v kri, nato se veže na živčne končiče ter pretrga prenašanje živčnih dražljajev. Posledica so ohromelosti, zlasti očesnih in dihalnih mišic, znaki botulizma se pojavijo 12-36 ur po zastrupitvi. Prvi znak je dvojni vid, bolnik umre zaradi ohromelosti dihalnih mišic. Navzočnost botulinskega toksina v hrani, iztrebkih in krvi, dokazujemo na laboratorijskih miših. Opazujemo nastanek ohromelosti pri živalih, če je bil botulinski toksin v materialu.


CLOSTRIDIUM PERFRINGENS

Je gram+, paličasta, aneerobna in sporogena. Tvori enterotoksin in povzroči zastrupitve s hrano. Najdemo jo v črevesju ljudi in živali ter v zemlji. Navadno gre za zastrupitve v javnih kuhinjah. Pri kuhanju mesne hrane vzkalijo, če hrana stoji, začenja izločati strup, ta pa okvarja celice črevesnih resicah povzroči motnje pri vsrkavanju vode in elektrolitov. Že po 6 urah nastanejo bolečine v trebuhu in  driska.Pri mikrobiološki preiskavi določamo številčno količino bakterij v hrani in v iztrebkih ter navzočnost enterotoksina

BACILLUS CEREUS

Je povzročitelj zastrupitve s hrano z drisko in bruhanjem. Je G+ bacil, aerobni, sporogeni, spore so odporne proti segrevanju. Izloča termostabilen toksin emetični (povzroča bruhanje), izloča tudi termolabilen toksin enterotoksin (povzroča driske), najdemo ga predvsem v močnatih jedeh (npr.kuhan riž).

ENTEROTOKSIKOGENA ESCHERIA COLI

Povzroča zastrupitve s hrano in vodo,drisko povzročata toplotno občutljivi in toplotno odporni enterotoksin

ENTEROHEMORAGIČNA ESCHERIA COLI

Povzroča krvavo drisko, lahko z odpovedjo ledvic, okvare povzroča celični strup (citotoksin-verotoksin) zastrupimo se z mesom in nepasteriziranim mlekom

GLIVE RODU ASPEGILLUS
aspergillus
Tvorijo strupnine,ki jih imenujemo alfatoksini.

Najdemo jih v mleku,koruzi,na stročnicah,orehih in lešnikih,namnožijo se na zrnju, če je skladiščeno v vlažnem toplem prostoru.

Zastrupitev povzroča hude okvare pri mladih ljudeh,tudi smrt.

Nekateri rodovi so tudi kancerogeni.

PARAZITSKE ŽIVALI V PREBAVILIH:

GIARDIA LAMBLIA

Je bičkar, najdemo ga pri človeku  v dvanajstniku in tankem črevesu. Razširjen je po vsem svetu. Človek se okuži z onesnaženo vodo in hrano. Znaki bolezni so driska, napenjanje v trebuhu in hujšanje. Pojavlja se v organizmu v gibljivi obliki- trofozoitu, v iztrebkih in v okolju v obliki cist, ki so odporne na različne vplive v okolju. Pri bolnikih iščemo trofozoite mikroskopsko v aspiratu dvanajstnika, ciste pa v iztrebkih.

ENTAMOEBA HYSTOLYTICA

Povzroča amebno grižo in zunaj črevesne bolezni v obliki ognojkov jeter, pljuč in možganov. Razširjen je povsod.

Rezervoar so osebe, ki nosijo ciste v  črevesu. Vir okužbe je onesnažena voda in hrana, z rokami. Iz tekočih in svežih iztrebkov najdemo gibljivo obliko trofozoita, v trdnih iztrebkih pa ciste. Iščemo trofozoite in ciste z mikroskopom in jih tudi zasejemo na primerno gojišče.


CRYPTOSPORIDIUM PARUUM

Povzroča drisko pri človeku, zajeda tanko črevo, prenaša se s hrano (nepasteriziranim mlekom, okuženim mesom, pitno vodo in rokami ).Pri osebah z okvarjeno imunostjo ali podhranjenostjo so bolezenski znaki hujši (težko drisko,izgubo telesne teže). Iščemo ga v obarvanih razmazih pod mikroskopom.

TENIA SOLIUM-tenioza

Je  svinjska trakulja, ima glavo, 4 priseske, kaveljce in številne odrivke. Je dvospolnik.

Doseže lahko dolžino 2-6 metrov, okužimo se z ličinkami v mesu. Povzroča s svojimi izločki nespečnost, pomankanje teka, hujšanje, bolečine v trebuhu in motnje v prebavi.

Pri človeku iz ličink zraste odrasla trakulja v tankem črevesu.  Glavni gostitelj je človek, vmesni gostitelj je svinja. Zreli odrivki in jajčeca se izločajo z blatom, pojedo jih svinje, meso je okuženo, razvije se cisticerkus s skoleksi, možna je tudi infekcija z jajčeci (cisterkoza pri človeku). Dokazujemo jajčeca in odrivke v blatu.

EHINOKOKOZA-okužba z ličinko pasje trakulje

Echinococcus granulosus je majhna nekaj mm. Živi v prebavilih psa, ličinka se v dvanajstniku razvije iz jajčec predre steno in vstopi skozi kapilare v kri in jetra,od tod gre v srce, pljuča, možgane in drugam.

Kjer se ličinka ustavi v telesu se spremeni v mehurnjak, ki raste do veličine pomaranče ali več. Pes izloča z iztrebki veliko jajčec ki se oprimejo dlake. Človek se inficira z dotikom ali če se z jajčeci okuži hrana.V serumu iščemo protitelesa proti antigenu,ki je prirejen iz mehurnjaka,Boljše pa je za ugotovitev bolezni RTG ali UZ

TENIA SAGINATA

Ali progasta trakulja, pri nekaterih ljudeh ne povzroča znamenj bolezni, drugi pa imajo bolečine v trebuhu, imajo drisko in hujšajo. Edini končni gostitelj je človek, vmesni je govedo. V iztrebkih se izločajo jajčeca z členki.

Če pridejo jajčeca v govedo, se v živali sprostijo ličinke, ki predrejo steno črevesja, nato potujejo po mezgovnicah v kri in druge organe, tam se encistirajo. Človek se okuži, če poje z mesom mehurnjak (cisto), v kateri so glave za številne nove trakulje. V prebavilih kmalu zraste nova trakulja, ki je lahko dolga do 12 metrov.

ASCARIS LUMBRICOIDES

Je navadna človeška glista, je med največjimi, ki zajedajo črevesju človeka , samica je dolga do 12cm, samec je nekoliko krajši. Samica dnevno izleže preko 300 000 jajčec, po oploditvi gredo jajčeca z človekovim blatom v zemljo, kjer dozorijo larve približno v 6 tednih. Te se prilepijo na rastline in človek jih poje, po zaužitvi larv zraste v tankem črevesju človeka majhna glista.

Pri svojem zorenju lahko larve preidejo v kri, jetra, srce, pljuča, požiralnik.Škoduje človeku zaradi potovanja ličink,mehaničnih motenj in zaradi strupenih presnovkov Kontaminirana je voda, zelenjava, predmeti z jajčeci. Za dokazovanje vzamemo iztrebke v katerih iščemo jajčeca.

ENTEROBIUS VERMICULARIS-enterobioza
enterobioza
Ali podančica, je dolga nekaj mm. V iztrebkih se naglo giblje in jo lahko opazimo.

Samica odlaga jajčeca v gube zadnjika, to so zrela jajčeca in lahko pride do avtoinfekcije. Povzroča srbenje in posledično praskanje. Iz ust potujejo jajčeca v tanko in debelo črevo, kjer se razvije odrasla glista.

Prenaša se s stikom, zunaj preživijo več dni ali tednov. Človek je edini gostitelj. Dokazujemo jo tako da jajčeca prilepimo na celofansko trak in se ta nanj prilepijo, nato pogledamo pod mikroskopom.

TRICURIS TRICHIURA-bičeglavec

Je glista, ki ima obliko biča. Prvi dve tretjini sta tanki in zaviti kot bič, na tem koncu je tudi glava. Zadnji zadebeljeni del nosi ostale organe in je videti, kot ročaj biča. Zajeda v debelem črevesju in povzroča vnetje, razširjen je po vsem svetu. Človek je edini gostitelj.

Ta parazit ponavadi ne povzroča bolezenskih znakov. Jajčeca, ki se izločajo z iztrebki niso zrela in se morajo nekaj časa zadrževati v okolju, da se človek lahko okuži z živili,vodo in zemljo ki so bili onesnaženi z iztrebki. Mikroskopsko iščemo v iztrebkih značilna jajčeca.

ANCYLOSTOMA DUODENALE

Pogosta je v rudnikih in predorih ki so onesnaženi z človeškimi iztrebki.Vstopa skozi kožo, povzroča dolgotrajno bolezen, ki človeka zelo izčrpa. Prisesa se na sluznico zgornjega dela tankega črevesa in pije kri 0,8ml na dan. Iz jajčec se že v okolju razvije ličinka po levitvi nastane filariformna ličinka 3 ličinka,  ki vdre v organizem skozi kožo ob lasnih mešičkih.  Skozi srce v pljuča in v prebavila .V iztrebkih mikroskopsko iščemo jajčeca.

TRICHINELA SPIRALIS

Drugo ime je lasnica.
Drobna glista, ki najeda človeka, domače in divje živali. Lasnica se zarije v sluznico prebavil in koti žive ličinke, ki po mezgovnicah pridejo v krvni obtok, te se zvijejo in obdajo z opno v gibalnih mišicah. Težave, ki jih povzročajo: bolečina v mišicah, mrzlica, vročina, okvare dihal in srčne mišice. Ličinke ostanejo v mišicah vse življenje. Vir okužbe je prašičje meso. Dokažemo jo z biopsijo – izrežemo košček mišičnega tkiva in ga opazujemo. Zato je tudi potreben stalen nadzor mesa v klavnicah.

FASCIOLA HEPATICA-fasciolozo

Ali jetrni metljaj, razširjen je po vsem svetu, navadno zajeda rastlinojede živali, človek se okuži naključno z eno od razvojnih stopenj ličink, ki se naselijo na obvodnih rastlinah ali vodo. Če pride ličinka v črevo, potuje v jetra in žolčne vode, kjer dorastejo, jajčeca se izločajo skozi žolč v črevo. Za popoln življenjski krog mora imeti še vmesnega gostitelja polža. Največkrat se naseli na jetrih in dela ognojke in jih uničuje zapira žolčevod. Za dokaz iščemo jajčeca v iztrebkih.


OKUŽBE  SEČIL IN SPOLNIH ORGANOV

[wp_ad_camp_1]

BAKTERIJSKA VNETJA SEČIL

ESCHERICHIA COLI

Povzroča 60% okužb. G- palička, gibljiva ima bičke in fimbrije, Tipi določene zgradbe antigena O so bolj invazivni,ker imajo ovojnico K(kapsulo),specifične polisaharidne zgradbe,imajo tudi beljakovinske izrastke fimbrije, ki se vežejo na epitel sečil.

PROTEUS MIRABILIS

Živi v črevesu  človeka, v prsti in vodi. Povzroča vnetje sečil, ran, sepso največkrat pri hudih bolnikih.

PSEUDOMONAS AERUGINOSA

Je G-, gibljiva, aerobna, nesporogena bakteria splošno razširjena, najdemo jo v  vodi, raztopinah, prenaša se z rokami, naseli se lahko v črevesju  bolnikov. Povzroča bolnišnične okužbe sečil in ran ter druga vnetja.

STAPHYLOCCUS SAPHROPHYTICUS

Je koagulaza negativen stafilokok, G+ povzroča okužbe sečil pri mladih, spolno dejavnih ženskah. Naseli se na koži okoli sečnice in na sluznico sečil.

ENTEROCOCCUS  FAECALIS

Prebiva v črevesju in na sluznicah človeka. G+ kok Če se razširi iz črevesja povzroča vnetje. Prenaša se z vodo, hrano, rokami. Preiskujemo bakterije v seču.


SPOLNO PRENOSLJIVE BOLEZNI:

TREPONEMA PALLIDUM

Povzroča sifilis

sifilisČlovek se okuži ob spolnem stiku ali preko matere na plod ali zdravstveni delavci s stikom z okuženim.

Je zelo nalezljiva bolezen v zgodnjem stadiju, ko nastane trdi čankar, pa tudi v drugem stadiju, ko nastanejo izpuščaji. V tretjem stadiju navadno bolnik ni kužen, tedaj nastanejo kronična vnetja z razpadom tkiva.

Pri preprečevanju je pomembno takojšnjo zdravljenje bolnikov in oseb, ki so bila v stiku.bakterija je G-spiralna gibljiva anaerobna. Prvi znak je trdi čankar, ki nastane na mestu kjer je vdrla bakterija in se kmalu zaceli.

Če takrat bolnik ni zdravljen treponema vdre v kri in preide v drugi stadij, kjer so izpuščaji in razjede na ustih. Pri majhnem številu pa nastane tretji stadij. Za preiskavo iščemo gibljive treponeme na dnu trdega čankarja ali v krvi.

NESSERIA  GONORRHOEAE

Prebiva na sluznicah spolovil le pri človeku. Povzroča vnetje sečnice, nožnice, rodil, pri novorojenčkih vnetje očesne veznice. Prenaša se spolno. Je G—diplokok ima fimbrije in posebno beljakovine (Opa) za pritrditev na celice sluznic, za gojitev v laboratoriju potrebuje bogato gojišče in visok CO2.

Gonokok živi v celicah sečil, spolovil in očesne veznice, ter povzroči gnojni izcedek. Bakterije najdemo v gnojnem izcedku. Pri ženskah bris materničnega vratu.


HAEMOPHILUS DUCREYI

Je gram-, povzroča nalezljivo spolno bolezen mehki čankar. Nastanejo boleče razjede na spolovilih ali okoli zadnjika, otečejo bezgavke  v dimlajh.

CLAMYDIA TRACHOMATIS

Je drobna G-, je znotraj celični zajedalec, povzroča negonokokno vnetje sečnice in rodil. Je najpogostejši dejavnik neplodnosti. Žarišče  bolezni je okužena oseba navidez zdrava, edini nosilec bakterije je človek. Prikrita okužba pri materi lahko prizadene plod in novorojenčka,na poti skozi porodni kanal se okuži veznica in dihala.

Odrasel človek si jo sam zanese z rokami na očesno veznico. Nekateri tipi so vzrok za dolgotrajno okužbo očesne veznice in roženice (trahom), ki velikokrat povzroči slepoto.

Nekateri tipi povzročajo spolno bolezen lymphogranoloma venerum. Na mestu kjer bakterija vstopi nastane razjeda, ki se hitro pozdravi, nakar se povečajo bezgavke, pojavi se vročina. Dokazovanje klamidijske okužbe pregledujemo postržke celic sečnice,veznice,nožnice neposredno  v kužnini z imunofluorescenčno ali imunoencimsko metodo ali dokazujemo specifično DNK s hibridizacijskim testom. Kužnine zasejemo tudi v celične kulture.


VIRUSNE OKUŽBE SPOLOVIL:

HIV VIRUS
– virus HIV: humani virus imunske pomanjkljivosti, ki povzroča AIDS

HIV je enovijačni ikozaedričen virus RNK z ovojnico poznamo dva tipa, ki povzročata AIDS pri človeku, HIV-1 (pogost) in HIV-2 (redek v Evropi) pri vstopu HIV v telo nastane prehodna vročina, povečanje bezgavk, vnetje žrela in osip v krvi je velika količina virusa, protitelesa se začnejo tvoriti po nekaj tednih ali mesecih v naslednjem obdobju je človek na videz zdrav, v krvi so protitelesa, antigen p24 in virus  virus se medtem razmnožuje v limfnem sistemu, uničuje celice, se antigensko spreminja in preprečuje imunskemu sistemu, da bi ga uničil ponovno se pojavijo znaki bolezni, v krvni plazmi in v limfocitih v krvi pa velike količine virusa  pojavijo se različne okužbe (bakterijske, virusne, glivne, parazitne) ker telo okužbe ne more zamejiti, se mikroorganizmi različnih vrst širijo v kri, v različne organe in tudi v centralno živčevje zaradi vseh teh vzrokov, bolnik največkrat umre.

Prenaša se praviloma s spolnim odnosom,ter od obolele matere na otroka ob porodu,drugi načini prenosa z okuženo krvjo in krvnimi izdelki ter pri delu v zdravstvu, iglami vbodi.

Pri sumu na okužbo z HIV določijo št.limfocitov CD4,protitelesa proti gp120,p24 in drugim antigenom(z metodo Western blot)

HERPES SIMPLEX
PAPILOMA VIRUSI
VIRUS HEPATITIS B

 

PARAZITARNE OKUŽBE SPOLOVIL:

TRIHOMONAS  VAGINALIS
trichomonas-vaginalis
Je pražival hruškaste oblike, bičkar. Povzroča vnetje nožnice in sečnice.

Sluznica nožnice je vneta in prekrita z rumenkastim izcedkom. Prenaša se s spolnim odnosom lahko pa tudi z vlažnimi onesnaženimi brisačami, predmeti, ginekološkimi instrumenti..

Moški je samo prenašalec. Parazita iščemo v izcedku sečnice in nožnice,ter seču z mikroskopom,kužnine lahko zasejemo na gojišče za osamitev.

Parazit ne dela cist,ima le vegetativno obliko. Preiskavo naredimo takoj po odvzemu kužnine in istočasno zasejemo v gojišče podobno za osamitev ameb.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja