ERCP – Endoskopska-Retrogradna-Holangio-Pankreatikografija

ERCP (Endoskopska-Retrogradna-Holangio-Pankreatikografija) se uporablja za ugotavljanje in zdravljenje bolezni žolčevodov, jeter, žolčnika in trebušne slinavke. Zdravnik gastroenterolog uvede endoskop (upogljivo tanko cev) skozi usta v dvanajstnik  do papile (majhno, ponavadi skupno izvodilo žolčevoda in trebušne slinavke). Skozi papilo vbrizga kontrastno sredstvo, ki omogoča rentgenski prikaz žolčevodov in vodov trebušne slinavke.

Reševanje problema s področja ZN

Kateri so možni zapleti ERCP-ja?
ERCP  vam svetujemo, ker je enostavnejša in varnejša kot standardni kirurški poseg. Morate pa vedeti, da ni vedno uspešna in lahko pride tudi do zapletov, saj vsaka preiskava oz. poseg v človeško telo pomeni določeno tveganje.

Pankreatitis (vnetje trebušne slinavke, organa, ki leži zadaj v vašem trebuhu) nastopi pri 3 – 5 % oseb (približno eden na trideset do eden na dvajset preiskovancev) po ERCP. Če do tega pride, je ponavadi tako vnetje blago in povzroča bolečino v trebuhu s slabostjo in bruhanjem, kar pa mine v nekaj dnevih hospitalizacije. Veliko redkeje je lahko pankreatitis tako hude stopnje, da predstavlja resen in tudi življenjsko ogrožajoč zaplet.
Endoskop in drugi instrumenti lahko povzročijo natrganje ali luknjo v tkivih in organih, ki se preiskujejo. To je resen, vendar na srečo zelo redek zaplet, ki lahko privede do operacije.
Krvavitev, ki  lahko nastopi po biopsiji ali po prerezanju papile, je ponavadi minimalna in se ustavi hitro sama od sebe ali jo večinoma lahko ustavimo endoskopsko; redkokdaj je potreben kirurški poseg.
Zatekanje hrane ali tekočine v pljuča (aspiracija) lahko privede do pljučnice. Tveganje se ustrezno zmanjša s tem, da nekaj ur pred posegom ničesar ne zaužijete oz. ste tešč.
Infekcija žolčevodov (holangitis) je redka komplikacija, zaradi katere je lahko potrebno daljše antibiotično zdravljenje , lahko pa tudi ponovni poseg ali celo operacija.
Možne so neželene reakcije na zdravila, ki se uporabljajo ob posegu (za pomiritev, proti bolečinam, antibiotiki) itd. Zdravnik pred posegom vpraša, če je pacient mogoče alergični na kakšno zdravilo, in tudi o pacientovih morebitnih zdravstvenih problemih s srcem, pljuči, ledvicami ali jetri. Vpogled v te podatke  omogoči varnejši poseg.
Zdravila lahko povzročijo tudi lokalno draženje na mestu venepunkcije (vboda v žilo) oz. intravenske linije. Če se pojavi rdečina, oteklina ali vročina, lahko obkladki omilijo vnetje.
Redko se  lahko v naslednjih mesecih ali letih težave ponovijo. Lahko se pojavijo zlatenica, mrzlica ali tudi na novo nastali žolčni kamni v žolčevodih. Ponavadi te “zaplete” lahko razrešimo s ponovnim endoskopskim posegom.
Stenti (endoproteze, cevke) se lahko zamašijo že po nekaj mesecih. To se bo pokazalo s ponovno zlatenico, ponavadi tudi z mrzlico.
Kaj pričakujemo po preiskavi?
Vsaj en dan po posegu mora pacient ostati hospitaliziran. Prosimo, da nas pacient  opozori na pojav močnejših bolečin v trebuhu (ne samo kot krči), bruhanja, mrzlice, krvi v blatu oz. črne, lepljive stolice. Dan po preiskavi pacientu kontroliramo krvne izvide, da bi ugotovili, ali je prišlo do draženja trebušne slinavke in drugih zapletov. Povemo pacientu, kdaj in kaj sme piti in jesti, običajno je to naslednji dan zjutraj.

[wp_ad_camp_1]

Kritično mnenje

Za preiskavo ERCP sem že slišal in enkrat sem bil tudi poleg ko so preiskavo izvajali v Diagnostičnem centru na Bledu kjer sem kot dijak Srednje šole Jesenice opravljal prakso. Preiskava se mi je na nek način zdela zelo posebna saj so vsi ki so sodelovali v preiskavi bili oblečeni v svinčena zaščitna oblačila ki so jih varovala pred RTG žarki.

 

VIRI IN LITERATURA:

1.      U.S. Departmen of health and human service http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/ercp/ (dostopno dne 23.5.2013)

2.      B. Jaffar, Terapevtski ERCP in vloga radiološkega inženirja = Therapy ERCP and role of the radioghapher, prispevek na konferenci, 2010, str.24 Predstavljeno na Strokovnem seminarju Društva radioloških inženirjev, Kranjska Gora, 14. in 15. maj 2010

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja