Onkologija vaja

KAJ JE RAK

Je bolezen sodobne družbe. Ni deden,je pa lahko vpliv dedne nagnjenosi, ne boli na začetku, je prepričljiv in je ozdravljiv.

Glavna značilnost je nenadzorovana rast spremenjenih rakastih celic.Telo je zgrajeno iz različnih celic, te rastejo in se razmnožujejo ter odmirajo(celična smrt-apoptoza)je normalen proces v organizmu.

Če pa pride zaradi različnih vzrokov  do prekomerne delitve celic pride do rasti tumorjev. Lahko so  karcinomi (iz epitelnih celic) sarkomi(iz opornih tkiv, limfomi(limfatičnega sistema) kot sta mezgovnice in bezgavke, levkemija,ki je rakasta bolezen krvi in krvotvornih organov.

 

KANCEROGENEZA je proces, med katerim pride do ireverzibilnih radikalnih sprememb na celici DNA.

 

ZNAČILNOSTI RAKA

Celice si pridobijo lastnost,da postanejo neodvisne od normalnih celic,same so  sposobne proliferacije(metastaziranja) in delitve,postanejo neodzivne na signale, ki uravnavajo delitev,prav tako so neodzivne na apoptozo, genomsko so nestabilne, poslabšujejo imunski sistem,rakaste celice lahko zaidejo v krvni in limfni obtok,se pritrdijo na druge organe, tam nastane nova kolonalna rast, pride do metastaziranja

 

METASTAZA

Je od primarnega žarišča oddaljeno žarišče ki imajo enake ali podobne značilnosti

 

KAJ JE MALIGNO IN KAJ BENIGNO

Benigni tumor raste počasneje,celice so podobne normalnemu tkivu,kapsula tumorja je iz vezivnega tkiva in ne metastazirajo.Maligni raste hitro in intenzivno,celice so slabo in dobro diferencirane,brez čvrste kapsule,lahko metstazirajo,poliplodija!

REGISTER RAKA

To je služba za zbiranje in obdelavo podatkov o incidenci(št.vseh novih primerov raka v enem letu, v točno določeni populaciji) in o preživetju bolnikov z rakom. Prijavljanje raka je obvezno, določeno je z zakonom.

 

KAJ JE PRESEJANJE-je uporaba preprostih preiskav,s katerimi odkrijemo začetek bolezni, ko še nimajo težav,bila pa je velika verjetnost, da lahko zbolijo.V slo imamo organizirano presejanje za rak dojke-z mamografijo po 50 z državnim programom DORA, rakmaterničnega vratu z pap brisi,od 20 leta naprej, program ZORA, širokega črevesja in danke test blata po 50 letu, program SVIT

 

BREME RAKA

Se povečuje, tudi zaradi staranja  prebivalstva. Rak je v SLO na 2 mestu po smrti. Predvideva se, da bosta za rakom zbolela v prihodnosti vsak drugi slovenec in tretja slovenka. Po spolu najpogostejši rak zbolevajo moški na pljučih, ženske  na dojki inmoški in ženske pa široko črevo in danka.

KANCEROGENI DEJAVNIKI

Način delavnega okolja in življenja, to pomeni da so dejavniki kajenje, čezmerno pitje alkoholaprehrana, ki je energijsko prebogata z malo vlakninami sedeč način življenja in premalo gibanja.Onesnaženost zraka iv vode v bivalnem okolju, reproduktivni dejavniki in način spolnega življenja,ionizirajoče in ultrazvočno sevanje ter biološki dejavniki kot so virus hepatitisa B , papiloma virus, Epstein Barr virus, Humani T ,parazit shistomiaza.Kancerogena so tudi nekatera zdravila,hormonska ali antibiotična.

 

NAJPOGOSTEJŠI ŽENSKI

Dojka,koža,široko č. danka, pljuča, maternično telo, maternični vrat

 

NAJPOGOSTEJŠI MOŠKI

Pljuča, prostata, koža, široko č. danka, glava in vrat, želodec

 

PREPREČEVANJE

PRIMARNO-odkrivanje dejavnikov tveganja,zmanjševanje izpostavljenosti karcinogenom, ustvariti varne delavne pogoje,ozaveščanje k opustitvi slabih razvad

SEKUNDARNA-zgodnje odkrivanje, uporaba preprostih testov, kot je presajanje,zdravljenje prekanceroz

TERCIALNA-kakovostno zdravljenje že obolelih za rakom, kakovostno življenje, zmanjšuje se smrtnost,nove metode zdravljenja,zmanjševati neželene učinke in lajšati bolečino

 

DEJAVNIKI TVEGANJA-zahodni način življenja,debelost, hrana z malo vlakninami,sedeče življenje,kajenje,alko,onesnaženost,sevanja,virusi,paraziti

 

ZDRAVLJENJEradikalno,kjer gre za popolno uničenje maligne bolezni, paliativno,kjer gre za zmanjšanje bolezenskih znakov,ki jih povzroča tumor, usmerjeno je na tumor, bolezen ni ozdravljiva, simptomatsko,usmerjeno na simptome bolezni,ne na tumor, zdravi se bolečina, adjuvantno ,je dopolnilno sistemsko zdravljenje po predhodnem lokalnem,metastaz ni mogoče dokazati,lahko so pa že, neadjuvantno je predoperativna sistemska terapija pri primarnih inoperabilnih tumorjih

 

USMERITEV ONKOLOŠKE ZDR NEGE je v orientacijo na bolnika,ne na terapijo,timsko delo,sodelovanje z bolniki,integracija ZN,stroka ZN, multiprofesionalnost.učne baze,razvoj strokovnjakov.

 

TUMORSKI MARKER

So snovi ki so prisotne v tumorskih celicah,krvi, telesnih tekočinah in tkivih.Uporabljajo jih za spremljanje med zdravljenjam,za morebitno ponavljajočo se bolezen,napoved prognoze in razširjenosti bolezni.Seveda pa ni nujno, če so markerji povečani, da je bolezen rak 100%.(naprimer pri prostati so lahko povečani, tudi pri zdravem moškemu) Potrebne so še druge preiskave za potrditev.

ZAKAJ JE KAJENJE DEJAVNIK TVEGANJA

Ker število obolenih za rakom na pljučih dokazujejo, da moški, ki so kadili zbolijo za rakom od 83-92 %, ženske kadilke pa od 57-80%.Prav tako so cigareti dejavniki tveganja pri raku na grlu,žrelu, požiravniku,sečnega mehurja, ledvic in materničnega vratu.Pri kadilcih je več raka na teh mestih.

 

POSLANSTVO ONKOLOŠKEGA INŠTITUTA

Vključuje sekundarno in tercialno dejavnost, poučevanje preventive, raziskovalno dejavnost in celotno obravnavo bolnika,od preventive, odkrivanja bolezni,diagnostike, zdravljenja,rehabilitacije, raziskovanja, zmanjševanja neželenih učinkov do lajšanja bolečin.

 

FILOZOFIJA ZN

Holističen pristop, pravice bolnikov,informacije bolnikom in podpora svojcem,timsko delo,spodbujanje raziskovalnega dela,strokovna odgovornost, kazensko pravna odgovornost in odgovornost do stalnega izobraževanja.

 

ZAHTEVE SODOBNE OBRAVNAVE  BOLNIKA Z RAKOM ZA ZDRAVLJENJE

Zahteve so dobra strokovna obravnava bolnika,spremljanje bolnika skozi bolezen,potrebno je nenehno izobraževanje in izpopolnjevanje, pomembna je povezava z svojci,bolnišnico in domčim okoljemBolnik mora biti v vsem obveščen , naj bo aktiven pri sprejemanju odločitev,ima pravico do zahteve drugega mnenja.Cilj sodobne klinične onkologije je ozdravitev človeka z čim manjšimi posledicami, da lahko uživa življenje čim bolj kakovostno, nikdar mu ne smemo škodovati.Tako bolniku kot družini moramo biti v uporo in jim nuditi pomoč,tudi v procesu umiranja.

 

NAČELO KLINIČNE ONKOLOGIJE

Diagnoza mora biti histološko ali citološko potrjena.Določiti je potrebno stopnjo malignosti in razširjenost bolezni. Potrebno je narediti oceno bolnikovega stanja(who)

 

NAČELO FAST TREK OPERACIJ

Velik poudarek je na pripravi na operacijo in zdravstveno vzgojo.Povdarek je na pospešenem okrevanju in krajšo hospitalizacijo, da se čim prej vrne v domače okolje.

 

PROFILAKTIČNA KIRURGIJA

Ta je usmerjena v preprečevanje raka.Gre za nosilce mutacij genov BRCA1 in BRCA 2, kjer jim preventivno odstranijo določen organ-naprimer dojko, jajčnik.

 

VRSTE OPERACIJ IN ZAPLETI

Široka lokalna resekcija kjer odstranijo sam tumor z veliko zdravega tkiva.,s tem zmanjšajo možnost ponovitve bolezni.En block resekcija primarnega tumorja s prizadetimi lokalnimi strukturami kjer odstranijo v bloku vso vidno in mikroskopsko bolezen,ki se iz primarne strukture širi v okolico.Odstranitev regionalnih bezgavk, kadar so metastatske bezgavke oddaljene od primarnega tumorja in v njih najdemo zasevke, se jih odstrani.

 

KAJ POVEDATI BOLNIKU PRED OBSEVANJEM

Najprej kaj sploh obsevanje je in kakšen pomen ima za njegovo zdravljenje.Je kratkotrajno,med obsevanjem je sam,lahko poteka ambulantno, lahko čez teden v bolnišnici,da je obsevalnih naprav več, zanj jo izbere zdravnik, glede na bolezen. Splošna navodila za pripravo, da naj si obsevalno pole, ki ga mu označijo z barvo umiva le z mlačno vodo,naj označeno obsevalno polje ne odstranjuje,naj bo koža pred obsevanjem suha,,ker vlaga poveča učinek ionizirajočih žarkov na celice,da je koža med obsevanjem na tem mestu bolj občutljiva.

Glede na področje obsevanja na telesu bi mu še razložila možne reakcije, da bi nanje pripravljen. Naprimer glava, izpadanje las, požiralnik, boleče požiranje,prsni koš slabo počutje,navsea,nerazpoloženje,slab apetit, požiranje je otežkočeno,nespečnost.

 

 

TELETERAPIJA

Pri njej uporabljamo obsevalne aparate kjer je izvor sevanja zunaj bolnikovega telesa, dnk celice poškodujejo sevalni žarki, ki lahko pridejo kamorkoli v telo, tudi tja ,kamor kirurško ne moremo.V tem prostoru kjer se terapija izvaja mora biti dodatna zaščita prostora, da žarki ne morejo skozi v okolico.Naprav je več vrst,uporabljamo jih pri radikalnem,pooperativnem in adjuvantnem zdravljenju

 

KAJ POMENI BOLNIKA POSLATI NA SIMULATOR

To pomeni, da se mu z simulatorjem natančno določi področje obsevalnega polja.Radiološki inžinir z barvo nariše obsevalno pole,ki je zelo obstojno.

 

POTEK OBSEVANJA

Kratkotrajno,je sam,enkrat na teden, lahko ambulantno, lahko sprejet,1x tedensko kontrola,bolnik za okolico ni nevaren,ne seva.

 

SPLOŠNA NAVODILA ZA OBSEVANJE

Glej nazaj-kaj povedati bolniku z obsevanjem

 

NEŽELJENI UČINKI so splošni, manj izraženi in lokalni.

Odvisni so od celotne tumorske doze,velikosti obsevalnega polja,občutljivost tkiva na sevanje,ki je pri ljudeh različna.V pvih 14 dneh se lahko pojavi radiodermatitis in radiomukozitis.Pri teh pojavih obsevanja ne prekinjamo, ker se po 2-3 tednih zaključenih obsevanjih spremembe popravijo.Pozne posledice so podkožne fibroze,spremembe ožilja,edem in nekroze na obsevalnem polju,atrofija kože in hiperpigmentacija.

 

ZDRAVSTVENA NEGA PRI OBSEVANJIH

 

Možganski tumor-nevrološke motnje,slaba fizična mobilnost,povišan intrakranialni pritisk,slabost,bruhanje  Glava in vrat-poškodbe žlez slinavk,posledično manj sline,vnetje glasilk,posledično hripavost,kašelj,vneta koža,fibroza in edem v obsevalnem polju.  Prsni koš-slabo počutje,utrujenost,težko dihanje,izguba apetita, nespečnost, padec odpornosti, levko, trombo, anemija,otežkočeno požiranje, bolečine v žrelu,kašelj,temperatura,stisk za prsnico.  Trebuh-navzea,bruhanje,okvara črevesne sluznice,diareja,krvavitev iz črevesja, vnetje analnega kanala,vnetje sečnega mehurja,vnetje zunanjega spolovila, levkopenija,trombocitopenija in anemija

 

KATERE SO LOKALNE IN KATERE SISTEMSKE OBLIKE ZDRAVLJENJA

Sistemskega je zdravljenje s citostatiki,biološko zdravljenje in hormonsko zdravljenje.

Lokalno pa je kirurško zdravljenje in obsevanje.Sistemsko in lokalno zdravljenje se povezujeta.

SISTEMSKO ZDRAVLJENJE- preprečuje delitev rakastih celic,prodiranje v druga tkiva in metastaziranje.Zdravljenje je s citostatiki,biološko, hormonsko, plus lokalno zdravljenje,ki se nadaljuje ali z kirurškim ali z obsevanjem.

 

PRIPRAVA NA SISTEMSKO ZDRAVLJENJE-vključuje celostno pripravo, od poteka zdravljenja, pojavov zapletov in neželjenih učinkov.Vključuje naj psihično in fizično pripravo, za fizično pomeni, da vzamemo anamnezo,trenutno stanje,opravimo diagnostične preiskave,pripravimo pot vnosa zdravil, vzamemo spermo pri moških,ženskam jajčece,primerna hidracija.Psihična vključuje psihosocialno  stanje,poznavanje bolezni,zdravljenje,privolitev v zdravljenje in psihična podpora.Informiramo pacienta o shemi zdravljenja,zdravilu,aplikaciji,neželjenih učinkih,sopojavih in posredujemo pisna gradiva.

 

NEŽELJENI UČINKI CITOSTATIKOV NA DOLOČENEM ORGANU

Delimo jih na akutne,subkutane in kronične.Akutne takojšnje se pokažejo z aritmijo,hipotenzijo,hipertenzijo,ekstravazacijo.V prvih 24 urah pa lahko z slabostjo,bruhanjem,temperaturo,motnjo ledvic,lokalne spremembe kože,,gripozno stanje,cistitis.Od 3-10 dni po aplikaciji se lahko pokaže spremembe na koži,okusa,utrujenost,mukozitis,anoreksija,nevropatija,zaprtje.Pozne so lahkokožne reakcije, sprememba nohtov,okkvara jeter,ledvic,pljučna fibroza, vpliva lahko na spolno življenje,teratogenost in zmanjšana reproduktivna sposobnost in karcerogenost

 

LEVKOPENIJA-je znižanje levkocitov

Je zmanjšanje odpornosti, večja je nevarnost infekta.Zato je vedno alarm pri povišani temperaturi, vedno s mora preveriti kri in predpisati antibiotik.Prepoznati moramo okužbo,meriti vitalne funkcije,oduzem kužnin,poostrena higijena,pitje,prehranjevanje,preprečiti poškodbe,možnost okužbe,aplikacija terapija,poučevanje bolnika in svojcev(ustna nega, ispiranje kamilice,žajbelj,nepoškodovana koža,tekočina,prehrana visokokalorična,z veeliko beljakovinami,vitamini,minerali.

PANCITOPENIJA-je padec vseh tre-levko-trombo in anemija.

 

FIBRILNA NEVTROPENIJA-je stanje ko se pojavi temperatura nad 38.To je urgentno stanje.Bolnika izoliramo,omejimo obiske, merimo temperaturo in tlak 3x na dan, natančno merjenje bilance tekočine,nevtropenična dieta, kar pomeni termično obdelana hrana brez svežega sadja in zelenjave,oduzem kužnin in aplikacija terapije z antibiotiki, analgetiki, antipiretiki, antimikotiki,vrostatiki.

 

ANEMIJA-je znižanje eritrocitov in hemoglobina pod 70.Aktivnost ZN jeprepoznavanje anemije, kot splošna oslabelost, utrujenost, omotica,vrtoglavost in bledica,merjenje vitalnih funkcij,oduzem krvi,preprečevanje poškodb,ukrepi pri sumu na krvavitev,aplikacija terapije,koncentriranih eritrocitov,rastni faktor za eritrocite,zdravstvena vzgoja , naj si zagotovi pomoč pri delu, več počitka,prevodnost pri vstajanju in hoji,primerna prehrana z vitamini,beljakovinami in železom.

 

TROMBOCITOPENIJA-je znižanje trombocitov,kar pomeni veliko nevarnost spontane krvavitve.Pokažejo se lahko na koži,kot podpludba,pikčaste kot petehije,krvav urin,iz dlesni ali nosu,krvavo blato,močnejše menstruacije.Bolnik naj redno odvaja blato, je naj polnovredno,raznovrstno hrano,ki vsebuje veliko vlaknin in pije veliko tekočine.Nadzorujemo vitalne funkcije,naj ne uživa drugih zdravil kot predpisane,zmanjšamo vbode in uporabljamo tanke igle.

 

STOMATITIS

STOPNJE

Se pojavi v ustni votlini,pri kateri je prizadeto mukozno mehko tkivo.STOPNJE SO 4.Prva je le rahla rdečina,oteklina, čuti se rahla pekoča bolečinain neugodje.Druag so poleg rdečine in otekline že razjede,bolečina je pekoče,pojavijo se težave pri žvečenju in požiranju.Tretja stopnja je huda rdečina z oteklino,razjede zajemajo do 50 % ustne sluznice,žvečiti ne more,požiranje je otežkočeno,govori težko.Četrta stopnja huda rdečina ,oteklina,obsežne globoke razjede,zajemajo več kot 50 % ustne sluznice, bolnik ima hude bolečine,ne more se hraniti,ne more govoriti, pride do nekroz

AKTIVNOSTI OB POJAVU-preprečevanje razvoja,in sekundarnega infekta,spremljanje vnosa hrane,tekočine,prilagoditev prehrane,aplikacija antibiotikov,antimikotikov in analgetikov,zaznavanje sprememb in spremljanje bolečine.

 

RIZIČNI DEJAVNIKI STOMATITISIN PREPREČEVANJE

Rizični dejavniki so vezani na samo boleze in oz. na način zdravljenja in področje bolezni.Pommbna je vrsta in odmerek citostatika,nevtropenija,prisotnost raka v sluznici,če je področje sluznice v obsevalnem polju.Odvisni so tudi od ustne higijene, nezadostno pitje tekočine, neurejeno zobovje, alkohol tobak, začimbe,groba in vroča hrana.

 

GASTROENTEROKLITIS-poškodba sluznice in črevesja-zadostno uživanje tekočin,bilanca,dietna prehrana, tehtanje dnevno,spremljanje kožnega turgorja,vlažnost ustne sluznice,anogenitalna nega,terapije in infuzije

 

OKVARA LEDVIC IN MEHURJA-Kadar se izloča preko ledvic, je pomembno pitje,že pred terapijo je potrebno preveriti ledvično funkcijo.Glede na ledvično funcijo se potem izda zdravilo.Pomembno je pravilno zbiranje urina in pregled kreatinina.

 

UČINEK NA SPOLNOST IN REPRODUKTIVNE ORGANE

Zaradi teratogenosti svetujemo kontracepcijo,tudi če prejme terapijo moški in je partnerica zdrava.Pomembna je preprečevanje okužb,ki so bolj možne zaradi slabe odpornosti , spolni občutki in potreba po spolnosti se pri ljudeh razlikujejoPri moških je zmanjšana možnost oploditve,,težave s potenco, možna neplodnost, potrebna je kriokonzervacija sperme pred zdravljenjem. Pri ženskahmotnje v menstrualnem ciklu,simptomi menopavze, strah pred spolnimi odnosi,da bi razočarale partnerja, nujna je zaščita pred nosečnostjo

 

NEŽELJENI UČINKI NA KOŽO

Izpuščaji in urtikarije,hiperpigmentacija,alopecija(izpadanje las), fotosenzitivnost(sonce  in zdravila), obarvanoost kože in nohtov, hand-foot sindrom,preobčutljivost kože na predhodno obsevanje

ALOPECIJA-je izpadanje las, ki moti videz, po obsevanju ni nujno da zrastejo nazaj, je reverzibilen proces, po terapiji z nekaterimi citostatiki zrastejo nazaj,lasulja

 

KOŽA-NOHTI

2-3 tedne po aplikaciji se pokažejo spremembe ki se po 10-12 tednih popravijo.Izogiba naj se sončenju, uporaba klobuka, slamnika in dolgih rokavov.Uporaba B pantena,lokohepana

 

SINDROM ROKA-NOGA

Je pekoča bolečina na dlaneh in podplatih.Izogiba naj se vroči vodi,kopeli,drgnjenju kože in tesnih obuval, teku aerobiki kjer bi se lahko poškodoval.Uporaba blagih mil in detergentov. Uporaba negovalnih krem z ureo.

EKSTRAVAZACIJA-ker so žile porozne,pokajo,lahko pride do nenamernega razlitja citostatika čez žilno steno v okolno tkivo.To povzroča bolečino,rdečino ,oteklino,mehurje in nekrozo.Lahko pride do vnetja vzdolž stene.

 

KAKO DELIMO CITOSTATIKE NA KOŽNE SPREMEMBE PRI EKSTRAVAZACIJI

Na vezikante-bolečina,rdečina,oteklina,mehurjenje,nekroza in na iritante , ki povzročajo bolečino,rdečino in vnetje vzolž vene

 

PREPREČEVANJE IN UKREPI OB POJAVU EKSTRAVAZACIJE

Aplikacije le iz strani izobraženega osebja,dobro informiranje in izobraževanje pacienta,izbira vene,preverjanje lege i.v kanala in pravilna oskrba.Ob pojavu takojšnja ustavitev aplikacije,priprava pripomočkov, zaščita,citostatik aspiriramo,i.v. odstranimo,aspiriramo mehurje, imobiliziramo roko,obvestimo zdravnika, obkladki,ukrepi z zdravili,dokumentacija, poučevanje bolnika,kontrola mesta,konzultacija z plastičnim kirurgom

 

KAJ JE FATIGUE-to je kronična utrujenost,to pomeni telesno,duševno in čustveno izčrpanost.

 

HORMONSKO ZDRAVLJENJE

Je zdravljenje z antihormonskim delovanjem.Zdravljenje hormonsko odvisnih rakov je rak dojke, jajčnikov,maternice in prostate.Zmanjšuje se vsebnost spolnih hormonov, ki spodbujajo rast raka.To dosežemo tako, da odstranimo spolne žleze, jajčnike in moda, ter z zavoro njihovega delovanja s pomočjo zdravil.(TABLETE,INJEKCIJE,PERORALNA ZDRAVILA)

 

NEŽELJENI učinki HORMONSKEGA ZDR.-navali vročine,menjava razpšoloženja,depresija,spolna nemoč,šibkost,utrujenost,nihanje krvnega tlaka

 

KDAJ ZDRAVIMO Z BIOLOŠKIMI ZDRAVILI IN ZAKAJ

Kadar ima rak tarčo,na katero lahko deluje.

Zato, ker je velik naprede v zdravljenju.Dopolnjuje klasično zdravljenje s citostatiki,so bolj selektivni od citostatikov, zdrave celice ostanejo bolj nepoškodovane,, zdravijo se lahko ambulantno, manj je hospitalizacij.So drage , zdravljenje je dolgotrajno.

 

TARČNO ZDRAVLJENJE

Deluje na receptor ali neko signalno pot, na tumorsko ožilje ali stromo.Zdravila delimo glede na tarčo in glede na pot.So visokoselektivna,imajo večjo učinkovitost od ostalih zdravil, bolniki so manj obremenjeni z stranskimi učinki, se vedno bolj uveljavljajo.Ugotoviti dobro tarčo v rakasti celici plus selektivno zdravljenje je dober rezultat zdravljenja.

 

NEŽELJENI UČINKI TARČNIH ZDRAVIL

So alergijske in pirogene reakcije,zvišana  temperatura,spremembe na koži, laseh, nohtih, driske,krvavitve, zvišan tlak,kardiotoksičnost,zaostajanje vode, inetrakcije zadravil,utrujenost,slabost,bolečine mišic,sklepov

 

POT VNOSA ZDRAVIL ZA SISTEMSKO ZDRAVLJENJE

Lahko je parenteralno(i.v,podkožnega katetra,cvk),subkotano,i.m,intratekalno,intravezikularno,intraplevralno,intraabdominalno,intralezijsko,per os in preko kože in sluznic.

 

KAJ JE VENSKA VALVULA IN NJENA UPORABA

Je podkožni venski prekat, če načrtujemo dolgotrajno sistemsko zdravljenje in pričakujemo posledice,če so slabo dostopne venske poti.Uporabljamo jo pri kontinuirani aplikaciji citostatikov,kateri so vezikanti,aplikaciji antimikrobnih zdravil,krvnih derivatov,parenteralne prehrane,hidracije,parenteralne aplikacije analgetikov in oduzemu krvi za preiskave

ZAPLETI I.V TERAPIJE

So: flebitis, ekstravazacija,infiltracija, hematom,infekcija vboda,zamašitev,tromboza, tromboflebitis,venski spazem,vstavitev v arterijo.

 

 

VARNOSTNI UKREPI DAJANJA ZDRAVIL

So-centralna priprava citostatika,v delavnem prostoru ki je opremljen z zaščitno komoro,varno rokovanje in odstrannjevanje odpadkov, pravilni ukrepi v primeru razlitja zdravil.

 

KAJ JE PODPORNO ZDRAVLJENJE

Je zelo širok pojem, gre za preprečevanje in zdravljenje tako fizialnih kot psihosocialnih simptomov in neželjenih učinkov.Namen je izboljšati kakovost življenja bolnikom,v času sistemskega ali lokalnega zdravljenja, prav tako pa tudi, če zdravljenje ni več možno in gre le še za paliativno zdravljenje.

 

VRSTE BOLEČIN-so akutne(grimase,pospešen utrip,zvišan tlak,potenje)in kronične(depresija,strah,motnje hranjenja,spanja,odnos do bližnjih spremenjen)

Vrste:somatska,dobro lokalizirana,visceralna,slabo lokalizirana,lahko prenesena,nevropatska,pekoča,izžareva v okolico,mešana,je pri napredovanem raku

 

KARCINOMSKA KAHEKSIJA

Je posledica slabe prehranjenosti bolnika.Pride do neobvladljivega hujšanja,propadajo mišice skeleta in drobovja, duševen in telesni propad bolnika, nenamerna izguba telesne teže od 5-10%, kar 30-50% z rakom umre zaradi sindroma kaheksije

 

INDIKACIJE ZA PODKOŽNO ZDRAVLJENJE-če ni zmožen zaužiti zdravila, motnajh malabsorbcije, zdravljenje nevropatske bolečine.Kanila je nameščena v podkožje bolnika.

 

NAČELA PALIATIVNEGA PRISTOPA

Je oskrba bolnika pri neozdravljivi in neobvladljivi bolezni, je pristop ki izboljša kvaliteto življenja.Preprečujemo in lajšamo trpljenje, lajšamo psihične, socialne in duhovne probleme.Omogočimo optimalno kakovost življenja in dostojno življenje do smrti,pomagamo svojcem in bližnjim med boleznijo  in smrtjo.

So blaženje simptomov,multiprofesionalna oskrba,obvladanje komunikacije,spoštovati bolnikovo voljo,ga obveščati o bolezni, dajemo podporo svojcem,timsko delo, pomoč,upoštevamo duhovne želje in socialna stanja.

 

POZNAMO paliativni pristop in konvencionalni pristop

 

LEVERPOOLSKA POT– je klinična pot za oskrbo bolnika v zadnjih dneh življenja.Začela se je razvijati leta 1996.Gre za bolnika s terminalno fazo neozdravljive bolezni, kjer je vezan na posteljo, v pol zavestnem položaju,uživa tekočino le po požirkih in ne more več uživati tablet per os.

 

TERMINALNA OSKRBA je del paliativne oskrbe v zadnjem obdobju bolnikovega življenja.Gre za krajše obdobje v paliativni oskrbi,značilna je odpoved življenjsko pomembnih organov,smrt je pričakovana v nekaj dneh

 

FIZIOLOŠKE SPREMEMBE MED UMIRANJEM povečana utrujenost,zmanjšan apetit, tekočina,zmanjšan pretok krvi,nevrološke disfunkcije,bolečina,nesposobnost zapreti oči.

 

RAK DOJKE – sumljiva znamenja so zatrdlina, zunanji kvadrant dojke,retrakcija kože ali bradavice, krvav izcedek, edem, eritem, ekcem, povečane podpazdušne bezgavke.

Dejavniki tveganja,starostjo narašča,zgodnaj menarha,dednost,vpliv okolja,nerodnost,kasnorodke,debelost,že rak dojke,možna ponovitev,hormonska terapijaZgodnje odkrivanje z samopregledovanjem,Zdravljenje je kirurško, sistemsko, in z obsevanjem. Kirurško se odstrani  tumor in okolno tkivo, cela dojka, ali podpazdušne bezgavke. Sistemsko je z citostatiki,hormonsko in biološkoim zdravljenjem.

 

RAK PLJUČ-največ zbolevajom kadilci moški 90 % ,ženske 70%.Razvoj raka je počasen,znki in simptomi v začtku neznačilni,zato ponavadi pridejo prepozno.Dejavki tveganja je družinska obremenjenost, izpostavljenost azbestu,obstruktivna bolezen bronhijev,sevanje radona,onesnaženost zraka,radioaktivno sevanje.

 

Simptomi: kašelj,hujšanje,dispneja,hemopztize,bolečina v prsnem košu, v kosteh,vročina,oslabelost,stridor,motnje v požiranju.

 

RAK NA MODIH– pri mladih moških,zdravljenje dokaj uspešno, je kirurško, s citostatiki in obsevanje.Zatrdline,boleče ali neboleče, vnetja.

 

RAK PROSTATE-drugi najpogostejši pri moških,počasi napredujoč,prizadene v večji meri starejše moške,Težave se kažejo z inkontinenco,brezvolje,utrujenost,odpovedovanje ledvic,bolečine,slabokrvnost,otekline, izguba mišične mase,osteoporoza, zlomi kosti,cistitisi…

Preiskave so pregled urina,pregled prostate skozi anus,UZ in biopsija,pregled tumorskih markerjev. Zdravljenje je hormonsko,operativno,s citostatiki in obsevanjem.Najučinkovitejpše je sistemsko zdravljenje,s katerim znižujejo moške spolne hormone testesteron,,s tem upočasnijo rast raka, lahko tudi odstranijo moda in s tem možnost proizvajanja testesterona. Hormonsko se uporablja dokler lahko raka še nadzorujemo

 

RAK PREBAVIL-najpogosteje debelega črevesja in danke,pogosto starejši od 50 let,bogata hrana z malo vlakninami,alkohol,kajenje,polpi,telesna nedejavnost,rak pri sorodnikih,kronično vnetje črevesja.ZNAKI-blage bolečine v trebuhu,spremenjen ritem iztrebljanja,,občutek da ne moreš izprazniti docela črevesja,kri na blatu,slabokrvnost,izguba teka,hujšanje..Zgodnje odkrivanje je hematest,anamneza,rektalni pregled,kolono,rtg debelega č., in danke, rektoskopi….

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja