Posebnosti zdravstvene nege otroka

POSEBNOSTI ZDRAVSTVENE NEGE OTROKA

Otrok je od samega začetka bitje s čisto svojimi lastnostmi. Je edinstvena oseba, ki bo rasla ob samo njej značilnem nasmehu in smejanju, ob samo njej značilnih navadah in razvadah. Razvoj njegove osebnosti ter fizičnih in mentalnih značilnosti narekujejo podedovani genetski faktorji v kombinaciji z vplivi okolja in kulture. Vsi ti faktorji ustvarjajo osebe, drugačno od rojenih v preteklosti ali prihodnosti in določajo potencial in možnosti, ki se lahko realizirajo v obdobju rasti in razvoja. Poseben izziv za starše in tiste, ki delajo z otroki je, da ugotovijo otrokove sposobnosti in jih s spodbudami razvijajo, hkrati pa tudi razumejo njegove omejitve; bodisi da so fizične, mentalne ali čustvene narave.

Za otroka sta značilna procesa rasti in razvoja, ki vsaj pri zdravem otroku potekata vzporedno. Med seboj sta močno povezana in ju zato ne moremo strogo ločevati. Prav rast narekujeta enkratnost zdravstvene nege otroka v njegovem odzivanju na skrb in pomoč v času zdravja in bolezni. Zaradi nedozorelosti se telesni, spoznavni (kognitivni) in čustveni odgovori otroka na bolezen razlikujejo glede na njegovo starost in razvojno stopnjo. Zaradi te nedozorelosti potrebuje razvijajoči se otrok pomoč odraslih – lahko tudi rečemo, da potrebuje zagovornika oz. zaščitnika za ohranjanje in vzpostavljanje zdravja. Prevladujoč vpliv družine na vse vidike otrokovega zdravja in razvoja narekuje potrebo po vključitvi družine v vse faze zdravstvene nege otroka.
Cilji zdravstvene nege otroka

Cilj zdravstvene nege otroka je skrb za njegov zdrav razvoj kot fizičnega, intelektualnega in čustveno socialnega in duhovnega bitja znotraj družine in skupnosti. Ta skrb je namenjena posamezniku in celotni otroški populaciji od spočetja do adolescence, v obdobju zdravja in bolezni. Skrb za zdravje v najobčutljivejši življenjski dobi, t.j.v dobi otroštva, je močan dejavnik, od katerega je odvisno zdravje bodoče generacije.

Otrok ni pomanjšana odrasla oseba, temveč bitje s svojimi fizičnimi, psihološkimi, socialnimi in duhovnimi potrebami, ki jih moramo zadovoljiti, če želimo, da bo odrasel in se razvil v svobodno ustvarjalno bitje.
Vloga družine
[wp_ad_camp_1]
Eden izmed osnovnih ciljev zdravstvene nege je skrb za celotno družino. Ta cilj temelji na predpostavki, da predstavlja družina sistem njenih članov in njihovih medsebojnih odnosov. Zaradi tega nobenega posameznika iz družine ne moremo učinkovito obravnavati, če ne zajamemo tudi preostalih članov, ki vplivajo in so hkrati vplivani od tistega, ki potrebuje pomoč. Ker je prav družina odgovorna za zdravo rast in razvoj otroka, morajo medicinske sestre te odnose upoštevati. Družina je za otroka središče človekovih izkušenj, tu otrok sprejema znanje, stališča, načine ravnanja, se uči vzpostavljati in negovati medčloveške odnose, pridobiva delovne navade in oblikuje odnos so zdravja in bolezni. Ravno tako pa se starši in drugi družinski člani oblikujejo ob otrokovih izkušnjah.

Medicinska sestra mora pri svojem delu upoštevati, da se družina spreminja. V sodobni družbi se srečamo z različnimi oblikami družine. Najpogostejša je nuklearna oblika družine, pri kateri družino sestavljata (dva) starša in otroci. Poleg te poznamo še razširjeno družino, v kateri sestavljajo družino še stari starši in drugi sorodniki ter še vrsto alternativnih oblik družine.

Medicinska sestra naj vsako družino obravnava kot enkratno skupnost posameznikov z različnimi stališči, željami, pogledi in potrebami . Za medicinsko sestro naj bo poseben izziv, da bo zmožna poskrbeti za tako zdravstveno nego, da se bo izboljšala kakovost stikov med otrokom in njegovo družino.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja