Sprejem pacienta v bolnišnico

Za vsakega pacienta sprejem v bolnišnico pomeni spremembo v njegovem življenjskem ritmu. Kadar prihaja na bolnišnično zdravljenje, ga je strah, saj ne ve, kaj ga tam čaka. Postavlja si lahko različna vprašanja, kot so:

Ali bodo prijazni?

Bodo imeli posluh za moje težave?

Ali bo zdravljenje uspešno?

Kako dolgo bom moral ostati v bolnišnici? Itd.

Sprejem v bolnišnico pacientu predstavlja novo okolje, boji se bolečin zaradi bolezni ali preiskav, skrbi ga za dom,… Ob misli, da bo izpostavljen tujim ljudem in bo od njih odvisen, čuti tesnobo.
Pacient je osebnost, v željah in mislih neponovljiv, zato ravnamo prav, kadar to upoštevamo (Rozman M., Kisner N., Klasinc M., Verčko Pernat S. 2006).


Namen je:
• celostna obravnava pacienta od vstopa v bolnišnico,
• zadovoljen in informiran pacient in svojci.
Cilji v času ob sprejemu na klinični oddelek pa so v tem, da bo pacient:
• spoštovan, ohranjeno bo njegovo dostojanstvo,
• deležen prijaznosti,
• zagotovljena mu bo zasebnost pri izvajanju postopkov in posegov,
• seznanjen bo s pravicami in dolžnostmi v času zdravljenja,
• seznanjen bo z določili hišnega red (Tratnik, Bon, Romih).

Za sprejem pacienta so usposobljeni: pripravnik zdravstveni tehnik (pod nadzorom zdravstvenega tehnika, viš.med.sestre, dipl.med.sestre), zdravstveni tehnik, pripravnik dipl. med. sestra (pod nadzorom viš.med.sestre, dipl.med.sestre), višja medicinska sestra, dipl. med. sestra.
Sprejem je lahko:
• načrtovan (pacient je sprejet v bolnišnico po dogovoru z zdravnikom na določen dan),
• nujen (kadar je pacientovo življenje ogroženo).

REŠEVANJA PROBLEMA S PODROČJA ZN
Oseba, ki sprejeme pacienta naj bo vljuden človek. Zanj naj se zanima, ga posluša, opazi ter mu prisluhne, pozorna naj bo na njegovo splošno počutje.
Ob sprejemu pacienta na bolniški oddelek, se mu medicinska sestra predstavi ter ga pozdravi.

Prevzame negovalno dokumentacijo. Pacienta ter njegove svojce, če so z njim pospremi v bolniško sobo, jih predstavi sobolnikom ter pacienta namesti v posteljo. Namestitev zajema: oskrbo pacienta z bolniškim perilom, izvedbo osebne higiene, pomoč pri oblačenju glede na pacientovo stanje, shrambo pacientove obleke, osebne lastnine ter skrb za varnost pacienta. Nato na identifikacijsko tablico napiše ime ter priimek pacienta in letnico rojstva. Namesti se mu tudi identifikacijska zapestnica, če jo še nima. Naloga medicinske sestre je tudi, da lečečega zdravnika obvesti o prihodu pacienta.

Po namestitvi pacientu zmerimo krvni tlak, ki ga zmerimo na obeh rokah, vnaprej pa merimo na roki, kjer je bil izmerjen višji krvni tlak. Zmerimo tudi pulz, telesno temperaturo, pulzno oksimeracijo, ga stehtamo in zmerimo višino. Opravimo negovalno anamnezo, ki jo je potrebno izpolniti v 24 urah po sprejemu, nato pa medicinska sestra oceni pacientove potrebe po zdravstveni negi ter izpolni negovalno dokumentacijo. Koordinator ali medicinska sestra dopiše v zloženko, ki je namenjena pacientu ime zdravnika, ime vodje tima zdravstvene nege, telefonsko številko bolnišničnega oddelka, čas informacij in jo izroči pacientu, opozori a tudi da naj pri sebi ne hrani večjih vsot denarja oziroma ostalih vrednosti.. Pokretnega pacienta medicinska sestra seznani s prostorsko ureditvijo bolniškega oddelka.

[wp_ad_camp_1]

KRITIČNO MNENJE
Sprejem pacienta na oddelek, prvi stik z njim in prvi vtis so najbolj ključnega pomena. Vloga same medicinske sestre pri sprejemu je bistvenega pomena, saj vsi podatki in informacije vplivajo na potek zdravstvene nege. Najbolj ugodno je pridobiti čim več informacij od pacienta samega ali pa od svojcev, če je le mogoče. Odprt odnos, dobra komunikacija in razumevanje pripomorejo k boljšemu sodelovanju ter nemotenemu poteku procesa zdravstvene nege. Pomembno je, da vzpostavimo pristen in odgovoren odnos do pacienta. Pri sprejemu moramo biti pozorni na vse posebnosti in odstopanja, vse zabeležiti ter poročati ostalim članom zdravstvenega tima. Pacienta je potrebno seznaniti z vsemi potrebnimi informacijami ter ga sproti obveščati.

Tudi sama sem na klinični praksi naredila dva sprejema treh pacientk in enega pacienta. Od vseh sem pridobila negovalno anamnezo, zmerila vitalne funkcije in nato s diplomirano medicinsko sestro naredila načrt dela zdravstvene nege.

VIRI
– Rozman M, Kisner N, Klasinc M, Verčko Pernat S. Zdravstvena nega 2, Maribor 2006
– M. Mavri Tratnik, J. Bon, J. Romih, Kolegij zdravstvene nege Postopek sprejema bolnika na oddelek bolnišnice po pregledu v sprejemni ambulanti, Psihiatrična bolnišnica Begunje Dostopno na: http://www.pb-begunje.si/gradiva/Klinicna_sprejem135143692641.pdf (15. 10. 2013)
– A. Jus, M. Frankič, T. Lubi Sprejem in triaža pacienta v ambulanti nujne medicinske pomoči (ANMP) (Standardizirano delovno navodilo), Maribor, 2011
– L. Ravnikar, J. Marvar, B. Zadnik Sprejem neogroženega bolnika, Bolnišnična Golnik, 2005

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja