Varnost zaposlenih

Varnost zaposlenih je največkrat ogrožena zaradi vbodov z ostrimi predmeti.

Poškodba z ostrim predmetom je vsaka poškodba ali vrez z iglo ali drugim ostrim predmetom (skalpel, rezilo ali steklena ampula), ki poškoduje kožo. Posledica takšnih incidentov je lahko izpostavljenost zdravstvenega delavca virusom, ki se prenašajo s krvjo. Zdravstveni delavci se z njimi lahko okužijo prek kože, kadar pride do poškodbe z iglo, skalpelom ali že prek drobne ranice (Kosten Tatjana, 2006). Prav tako so različnim poškodbam in okužbam izpostavljeni tudi študenti zdravstvene nege, ki na kliničnih vajah v zdravstvenih ustanovah utrjujejo in dopolnjujejo v pedagoškem procesu pridobljeno znanje (Nerat J.,b.l.).

V raziskavi, ki so jo opravili v Royal College of Nursing (RCN) (Kayley et al., 2006) med 6000 medicinskimi sestrami (MS), so ugotovili, da se je več kot vsaka tretja že zbodla z že uporabljeno iglo. V drugi raziskavi je kar 41 % MS dejalo, da je poškodba z ostrim predmetom, okuženim s HBV, HCV ali HIV, njihov največji strah v službi (Kosten Tatjana, 2006).

Problem z vidika zdravstvene nege:

V času klinične prakse smo želeli ugotoviti kako se zaposleni zaščitijo pri samem posegu z ostrimi predmeti, kakšno je shranjevanje le teh predmetov in kako se zaposleni pripravijo na poseg z ostrim predmetom. Pri tem smo se najbolj osredotočili na študente in njihov način dela, zaščite ter ravnanja z ostrimi predmeti.

Standardi pri poškodbi z ostrim predmetom so: po poškodbi kože z ostrim (okrvavljenim) predmetom (npr. iglo) iztisnemo kri in pustimo, da teče. Izpiramo z mlačno vodo ali fiziološko raztopino 10 minut. Mesto prelijemo z alkoholnim razkužilom, ki naj učinkuje 2-3 minute. Rane ne sesamo! Globoko poškodbo oskrbimo. Poškodovani naj čim hitreje po poškodbi odide k osebnemu ali dežurnemu zdravniku v Zdravstvenem domu, ki oskrbi rano (če je potrebno) in preveri, ali je poškodovani ustrezno cepljen proti tetanusu. Če je bil ostri predmet nečist in je pri poškodovancu minilo od zadnjega cepljenja več kot pet let, ga cepi s cepivom proti tetanusu v odmerku 0,5 ml i. m. Necepljene osebe poleg cepiva dobijo še humani tetanusni imunoglobulin, čez mesec dni pa še en odmerek cepiva proti tetanusu (Lešničar G., 2004).

 

Kritično mnenje:

Menim,da imajo v Splošni bolnišnici Jesenice dobro poskrbljeno za shranjevanje ostrih predmetov. Po našem opazovanju sem ugotovila, da smo se študenti zelo dobro pripravljali na posege z ostrimi predmeti in da smo upoštevali vse standarde in predpise za ravnanje z le-temi. Menim, da je pravilno ravnanje z ostrimi predmeti, njihovo shranjevanje in zaščita tudi ključni pomen pri preprečevanju prenosa bolnišničnih okužb in kakršnihkoli poškodb zdravstvenih delavcev.

V uvodnem predavanju o varnosti pri delu so zelo povdarjali, kako pomembno je, da poškodbo prijaviš in obvestiš odgovorno osebo o dogodku, da tako zaščitijo uslužbenca in hitreje začnejo ukrepati pri pojavu kakršnekoli okužbe oziroma hujše poškodbe.

[wp_ad_camp_1]

Literatura:

Kosten T. (2006). Poškodbe zdravstvenih delavcev z ostrimi predmeti. Ljubljana: Zbornica zdravstvene nege Obzor Zdr N; 40: 237–41

Lešničar G. (2004). Pogostost incidentov pri zdravstvenih delavcih in drugih osebah na celjskem, njihivo preprečevanje in poizpostavitvena zaščita. Celje: oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja, Splošna bolnišnica

Nerat J. (b.l.). študenti zdravstvene nege in upoštevanje varnih tehnik dela pri rokovanju z ostrimi predmeti. Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja