Informatika v zdravstveni negi 2015

Računalništvo (computer science) je veda o zgradbi in delovanju računalnikov ter njihovi uporabi.

Informatika (informatics) je veda o obdelovanju informacij na temelju TEORIJE INFORMACIJ. Proučuje vse kar je povezano z informacijami, torej zbiranje, prenašanje, kodiranje informacij in količinskimi zakonitostmi povezanimi s temi dejavnostmi.

Zdravstvena informatika je znanstvena disciplina, ki se ukvarja s pridobivanjem, organizacijo, analizo, vrednotenjem, sintezo, upravljanjem in komuniciranjem zdravstvenih informacij. Gre torej za uporabo informacijske tehnologije za upravljanje zdravstvenih informacij. V preteklosti se je disciplina imenovala medicinska informatika in nekateri avtorji jo še danes enačijo drugi pa se s tem ne strinjajo.

Informatika v zdravstveni negi je tisto področje zdravstvene informatike, ki je medicinskim sestram v pomoč pri njihovem strokovnem delu.

  • Zdravstveni negi
  • Upravljanju in odločanju
  • Njihovemu lastnemu izobraževanju
  • Informiranju varovancev in bolnikov
  • Njihovemu raziskovalnemu delu

Informatika v ZN je torej izrazito interdisciplinarno področje, ki vključuje zdravstveno nego, informatiko in računalništvo z namenom upravljanja in posredovanja podatkov, informacij in znanja v praksi zdravstvene nege, v administraciji, v izobraževanju, v raziskavah in širjenju znanja medicinskih sester. Informatika v ZN podpira integracijo podatkov, informacij in znanja, ki omogočajo izvajanje odločitev pri vseh vlogah in okoljih, ki jih imajo medicinske sestre. Za podporo omenjenega se uporabljajo informacijske strukture, informacijski procesi in informacijska tehnologija. Po modelu J. Turley informatika v ZN vključuje še kognitivno znanost, ki je pomembna pri izobraževanju.

Podatek je simboličen zapis nekega dejstva, ki mora biti izveden na formaliziran način. S podatki opisujemo stvari, dogodke, značilnosti. Podatki niso organizirani in kot taki nimajo specifičnega pomena.

Informacija so na ustrezen način urejeni in obdelani podatki oz. pomen, ki ga predpišemo podatkom. Podatki so torej neke vrste surovina za informacijo. V vsakdanjem jeziku besedo podatek uporabljamo kot neke vrste sinonim za informacijo.

Znanje je pridobljeno iz obdelanih in organiziranih informacij tako, da izraža poznavanje, izkušnje, ekspertizo za določen problem ali proces.

Inteligenca je sposobnost da iz obstoječih pravil in analize učinkovitosti teh pravil, pravila spreminjamo, jih dopolnjujemo in dodajamo nova.

Hierarhija podatkov po vsebini pomena; podatki, informacije, znanje, inteligenca. (kompleksnost narašča). Računalnik deluje na vseh štirih nivojih, težnje v razvoju in uporabi pa se premikajo na višje nivoje.

 

 

Informacijski sistem je sistem, ki je namenjen učinkovitemu zbiranju, obdelavi, shranjevanju in posredovanju podatkov uporabniku. Ni nujno računalniško podprt oz. v elektronski obliki. Prav tako ni vsaka računalniška aplikacija informacijski sistem. Srečujemo jih v državni upravi, bankah, zavarovalnicah, bolnišnicah, univerzah itd. Elektronski (računalniško podprt) informacijski sistem sestavljajo naslednje komponente:

 

 

  • Strojna oprema – računalniki in druga računalniške naprave, ki omogočajo obdelavo podatkov in prikaz rezultatov obdelav.
  • Programska oprema – sklop računalniških programov, ki strojni opremi povedo, kako obdelati podatke.
  • Podatkovna baza – organizirana zbirka med seboj odvisnih datotek, zapiskov, v kateri so shranjeni podatki in povezave med njimi.
  • Omrežje – sistem ki omogoča povezovanje in delitev sredstev med različnimi računalniškimi sistemi.
  • Procedure – strategije, metode in pravila, ki omogočajo uporabo informacijskega sistema.
  • Uporabniki – ljudje ki delajo z informacijskim sistemom ali uporabljajo njegove izhode.

Informacijskih sistemov je več vrst mednje spadata:

  • Izvajalni informacijski sistem – zbira in hrani podatke o poslovnih dogodkih, lahko pa tudi nadzoruje odločanje, ki je del poslovnih dogodkov. Pri tem nas zanimajo poslovni dogodki, ki ustvarjajo ali spreminjajo podatke shranjene v informacijskem sistemu. (sprejem bolnika, odprtje bolniškega lista, izdaja recepta…)
  • Sistem za podporo odločanju – podpira proces odločanja v združbi. Uporabniku omogočajo zbiranje podatkov, ki so potrebni za pridobivanje informacij, za sprejemanje odločitev in analizo pridobljenih informacij.

Predstavitev podatkov.  Ljudje lahko obdelujemo podatke v najrazličnejših oblikah, v računalnikih pa morajo biti podatki ustrezno predstavljeni. Predstavitev podatkov je možna z fizikalnimi veličinami, kot so napetost, tok, zvok, svetloba itd. Poznamo dva načina predstavitve podatkov analogni ali zvezni ter digitalni ali diskretni.

Glede na način predstavitve podatkov tudi računalnike delimo na analogne, digitalne in hibridne . Digitalni računalnik razume samo binarno (dvojiško) abecedo.

Kodiranje podatkov je princip, ki omogoča, da v digitalnem računalniku predstavimo najrazličnejše vrste podatkov. Kodiranje je potrebno, saj digitalni računalnik razume samo dvojiško abecedo, človek – uporabnik pa operira z besedili, slikami, zvoki… Poznana sta dva osnovna koda, ki se uporabljata za kodiranje znakov:

  • BCD (Binary Coded Decimal) ali njegova razširjena različica EBCDIC – je standarden kod, ki se uporablja v velikih računalniških sistemih. (4)
  • ASCII (America Standard Code for Information Interchange) – je standarden kod, ki se uporablja v mikroračunalniških sistemih in računalniških komunikacijah. (7)
  • Poleg teh dveh obstajajo še številni drugi (razširjen ASCII, Unicode…)

Številski sistemi. Dvojiški – binarni številski sistem je osnova v digitalnem računalniku, uporabljata se tudi osmiški in šestnajstiški sistem. Cela števila med številskima sistemoma pretvarjamo z osnovo 2 in 10. (poglej si pretvorbe)

 

 

Enote za izražanje količine informacije.

  • Osnovna enota s katero izražamo količino informacije se imenuje BIT (BInary digiT). Bit je tista količina informacij, ki jo prejmemo kadar dobimo ogovor na vprašanje, na katerega sta mogoča samo dva enako verjetna odgovora.
  • Osem bitov imenujemo BAJT (256 kombinacij)
  • 2 na 10 bitov je 1024 bitov je en KB (datoteke)
  • 2 na 10 KB je en MB (večje slike)
  • 2 na 10 MB je en GB (dvd rom, usb ključ)
  • 2 na 10 GB je en TB (disk)

 

Zgradba in delovanje računalniških sistemov.

Konceptualna zgradba računalnika; računalnik je tehnično sicer zapletena naprava, toda s konceptualnega stališča je njegova zgradba zelo preprosta. Ima štiri osnovne komponente vhodno, izhodno, procesno (obdelovalno) in pomnilno, ki med seboj usklajeno delujejo. Podatki in programi prihajajo iz vhodnih komponent ali pa so že shranjeni na pomnilni, tam se obdelajo in prikažejo na izhodni komponenti, lahko jih shranimo na pomnilno ali brišemo iz nje.

Beseda računalnik se pogosto uporablja kot sinonim za računalniški sistem. Toda če smo natančni je računalnik le ena izmed komponent (procesna) celotnega sistema.

 

Razvoj računalništva

Od začetka do konca 19 stoletja (mehanska računala):

  • Abak, katerega začetki uporabe segajo več kot 2000 let nazaj, predstavlja najstarejšo obliko digitalnega računanja.
  • Izumitelja prvih mehanskih računal sta bila Francoz Blaise Pascal in Nemec Schickard
  • Izboljšavo Pacaline-a je naredil Nemec Leibniz, tako da je njegov stroj poleg seštevanja znal tudi množiti.
  • Prvo komercialno uspešno elektronsko računalo, ki je znalo izvajati vse štiri računske operacije so razvili leta 1820.
  • Prva mehanska računala so delovala na principu zobatih kolesc.
  • Leta 1822 je Anglež Charles Babbage predlagal načrt in izdelal model diferenčnega stroja, kasneje pa še načrt za analitični stroj (izvaja vse osnovne računske operacije) Stroja, ki bi delovala na principu parnega stroja nista bila nikoli dokončno izdelana pomembni pa so koncepti, ki so bili vpeljani
    • Mlin za zaporedni izvajanje operacij nad števili (danes pocesor)
    • Pomnilnik za hranjenje podatkov (danes ram)
    • Uporaba luknjanih kartic (jih ni. Danes cd, dvd)
  • Leta 1991 je Londonski muzej znanosti zgradil delujoči model diferenčnega stroja – prvega pravega predhodnika sodobnega računalnika.

Od konca 19 stoletja do konca 2. svetovne vojne (elektromehanski računalniki):

  • Američan Herman Hollerith (začetnik) z uporabo stroja, ki ga poganja električni tok in s pomočjo luknjanih kartic leta 1890 obdela rezultate popisa prebivalstva v ZDA in kasneje postane eden od ustanoviteljev IBM
  • Aiken leta 1944 na Harvardski univerzi izdela prvi programsko voden računalnik za splošne namene (Mark I) na osnovi relejne tehnologije. Podatki in ukazi so se vnašali preko luknjanega traku in kartic

 

Moderna doba od konca 2, svetovne vojne do danes (elektronski računalniki):

  • Prva generacija (1951 – 1959) – prvi računalnik te generacije je bil ENIAC, prvi komercialno dostopni pa UNIVAC. Tehnologija te generacije so elektronke. Pojavijo se prvi umetni nosilci za shranjevanje podatkov in programov. Von Nevmanova arhitektura računalnikov.
  • Druga generacija (1959 – 1964) – tehnologija te generacije so polprevodniški elementi, zlasti tranzistorji. Računalniki so tako manjši, manj občutljivi in cenejši. Do te dobe so programirali z ničlami in enicami, tu pa se pojavijo prvi programski jeziki (algol, cobol, fortran)
  • Tretja generacija (1956 – 1974) – tehnologija te generacije so integrirana polprevodniška vezja.
  • Četrta generacija (od 1974) – tehnologija te generacije so polprevodniška vezja visoke integracije. Leta 1971 se razvije mikroprocesor (procesorska enota za mikroračunalnik). Leta 1981 pride na tržišče prvi IBM osebni računalnik. Morov zakon – vsakih 18 mesecev se zmogljivost mikroprocesorjev podvoji, cena pa se ne spremeni. Torej moorov zakon pomeni večjo zmogljivost za isto ceno, lahko tudi nižjo ceno. Mikroprocesorji danes upravljajo vse od igrač, gospodinjskih aparatov, avtomobilov, letal…
  • Peta in šesta generacija – še vedno smo v obdobju četrte generacije vendar se pojavljajo tudi elementi pete in šeste. Tehnologija pete je ista kot v četrti, vendar zasledimo določeno vzporednost v arhitekturi računalniških sistemov, umetno inteligenco. Tehnologija šeste generacije naj bi bila optika in moderna elektronika. Računalniki šeste generacije naj bi uspešno in hitro reševali probleme razpoznavanja vzorcev – pisave, govora, slik…

 

Kategorije računalniških sistemov:

Računalniške sisteme razvrščamo v več kategorij glede na računsko zmogljivost, kapaciteto pomnilnika, velikost, ceno… Vsaka od kategorij se uporablja tudi v zdravstvu za različne aplikacije. Hiter razvoj tehnologije briše meje med posameznimi kategorijami (nekaj let stara delavna postaja je manj zmogljiva kot nov osebni računalnik):

  • Superračunalniški sistemi – imajo od vseh kategorij največjo procesorsko moč. Uporabljajo se predvsem v znanosti, inžinerstvu, v vojaške namene za aplikacije, ki zahtevajo veliko procesorsko moč, niso pa vhodno – izhodno zahtevne. Primer takih operacij so različne simulacije in modeliranje pojavov iz realnega sveta. (napovedovanje vremena, simulacije avtomobilskih trkov, v farmaciji, genetiki…) Sem spada tudi ustvarjanje in obdelava slik za posebne efekte v filmih, videospotih…
  • Veliki računalniški sistemi – se uporabljajo v velikih podjetjih in ustanovah za centralizirano obdelavo podatkov in vzdrževanje velikih podatkovnih baz, skratka obdelavi velikih količin podatkov (bankah, zavarovalnicah). Omogočajo hkratno delo nekaj sto do deset tisoč uporabnikom. Primer aplikacije kjer se uporablja veliki računalniški sistem je rezervacija letalskih kart. Te sistemi so prevladovali v preteklosti, kasneje pa do jih izpodrinile druge kategorije (zmogljive delovne postaje)
  • Delavne postaje – so bile prvotno namenjene inženirjem, ki so delali v razvoju in so potrebovali razmeroma zmogljive in hitre računalnike kakor tudi dobro podporo grafiki. Danes delavne postaje uporabljajo tako inženirji, znanstveniki kot tudi drugi uporabniki, ki potrebujejo večjo procesorsko moč. Delavne postaje so praviloma enouporabniške. Meja med delovnimi postajami in osebnimi računalniki pa je danes zelo zabrisana, saj imajo sodobni osebni računalniki večjo procesorsko moč kot nekaj let stara delavna postaja.
  • Mikroračunalniški sistemi – ali osebni računalniki PC so najcenejša in najmlajša od kategorij splošno namenskih računalniških sistemov. So enouporabniški sistemi. Glede na njihovo fizično velikost ločimo med različnimi izvedenkami teh sistemov. (namizni, prenosni, ročni – PDA, dlančnik, palm)
  • Omrežni računalniški sistemi – uporabniku ne nudijo polne funkcionalnosti tipičnega namiznega računalniškega sistema, ampak le dostop do omrežja. Na njem lahko hranimo zalo malo podatkov (nimajo diskov ali pa minimalno), operacijski sistem se naloži po omrežju, manj zahtevne aplikacije pa lahko poganjamo tudi lokalno. Večji el podatkov je shranjenih na strežnikih v omrežju, prav tako se tam izvajajo vse zahtevnejše aplikacije. Delujejo v nekem smislu kot terminali, kar ima svoje prednosti in slabosti. Ideja omrežnih računalnikov ki naj bi nadomestili osebne je bila pred nekaj desetletji precej živa. V največji meri se ta ideja danes uporablja s storitvijo korporacije Google Inc., ki poleg iskalnika, pošte itd ponuja tudi storitev Google Documents.

 

Von Neumannov model računalnika:

Zgradba večine današnjih računalnikov, z nekaj izjemami, temelji na tem modelu. Model sestavljajo tri komponente (CPE – centralna procesna enota oz. procesor, notranji oz glavni, primarni, sistemski pomnilnik in vhodno izhodni sistem na katerega so priključene naprave). Komponente so med seboj povezane z vodili.

  • CPE izvaja operacije kakor določa program (zaporedje ukazov). Ukaze in podatke dobiva CPE iz notranjega pomnilnika, kamor shrani tudi rezultate obdelav. CPE je sestavljen iz:
    • ALE (aritmetično – logična enota), ki izvaja aritmetične in logične operacije
    • Kontrolna enota ki nadzoruje in usklajuje delo CPE
    • Registri so namenjeni začasnemu shranjevanju ukazov in podatkov

Delovanje CPE je strogo zaporedno in poteka v dveh fazah (prevzemna – prevzem    ukaza in izvršilna – izvrševanje ukaza). Pomembna lastnost CPE je hitrost, ki pove koliko osnovnih ciklov (operacij) je sposoben procesor izvesti v eni sekundi. Hitrost se izraža v Hertzih (Hz).

Načeloma velja da hitrejši kot je procesor zmogljivejši je računalnik. Pri nas                                           prevladujejo CPE proizvajalca Intel (pentium, celeron…) in AMD (Sempron, Athlon, Turion…)

  • Notranji pomnilnik je namenjen shranjevanju podatkov in ukazov, ki jih pri svojem delu trenutno potrebuje CPE. Sestavljajo ga pomnilniške lokacije oz. besede, vsaka s svojim nespremenljivim naslovom. Vsebina pomnilniške besede pa se seveda spreminja. Dolžina pomnilniške besede je število bitov, ki sestavljajo besedo. Računalniški sistemi imajo dve vrsti notranjega pomnilnika:
  • Pomnilnik RAM oz. delavni pomnilnik
  • Pomnilnik ROM oz. bralni pomnilnik (ne moramo spreminjati – zagonski osnovni pomnilnik)

Pomembna je velikost pomnilnika RAM, saj ta prav tako vpliva na zmogljivost računalnika. Velikost pomnilnika se izraža v bajtih oz mega ali giga bajtih.

  • Vhodno – izhodni sistem omogoča izmenjavo informacij med zunanjim svetom na eni strani in procesorjem ter pomnilnikom na drugi strani. Naprave ki so priključena na ta sistem delimo na tri skupine (vhodne – omogočajo vnos podatkov v računalnik, izhodne – omogočajo prikazovanje rezultatov obdelav ter vhodno-izhodne).

 

 

  • Zunanji pomnilnik oziroma enote zunanjega pomnilnika so namenjene trajnemu shranjevanju podatkov in programov. Po svoji funkciji predstavlja zunanji pomnilnik razporeditev notranjega. V primerjavi z notranjim ima zunanji večjo kapaciteto, zapis na zunanji pomnilnik je trajen, pisanje in branje z zunanjega pomnilnika je mnogo počasnejše kot pri notranjem. Zunanji pomnilnik ni en sam, ponavadi v osebnem računalniku nastopa v več oblikah. Razlikujemo pomnilne medije oziroma nosilce, ki nosijo podatke ter pogone-fizične enote kamor te nosilce vstavljamo. Danes na trgu še vedno prevladuje tehnologija zunanjih pomnilnikov na principu magnetnega zapisa (cenovno najugodnejše), a jo naglo dohaja tehnologija na osnovi optičnega zapisa. (cd in dvd)

 

 

Disk (trdi, fiksni) – hard disk – je sestavljen iz več trdih plošč, nameščenih na isti osi in nepredušno zaprtih v ohišje. Bralno-pisalne glave, ki lebdijo nad ploščami se premikajo v radialni smeri in zapisujejo ter berejo v obliki koncentričnih krogov. Disk je razdeljen na sledi in sektorje, tako da ima vsak na disk zapisan podatek svoj naslov. To omogoča neposreden dostop do podatkov. Kapaciteta trdih diskov v sodobnih osebnih računalnikih je nekaj sto GB. Čas dostopa do podatka na disku se meri v mikro sekundah. Za potrebe arhiviranja podatkov se pogosto uporablja tehnologija RAID (regularno polje neodvisnih diskov). Ta tehnologija omogoča večjo zanesljivost oz. manjšo verjetnost izgube podatkov. Primer če se okvari en od teh diskov je možno njegovo vsebino obnoviti.

 

DVD (Digital Versatile Disk ali Digital Video Disk) – izdelan je iz plastične ploščice premera 12 centimetrov. Tu se uporablja optična tehnologija branja in zapisovanja podatkov. Pri nosilcih, ki uporabljajo optično tehnologijo se podatki berejo z laserskim žarkom in iz odboja žarka se zazna, kakšna je površina, ki jo je žarek zadel – ta se lahko odbije ali pa ne, kar spet predstavlja dve različni vrednosti. Pri pisanju se z laserskim žarkom spreminjajo lastnosti majhnih delov površine. DVD nosilci lahko hranijo od 4,7GB do 17GB podatkov. Razlikujemo več vrst DVD nosilcev.

  • DVD-ROM lahko samo beremo
  • DVD-R in DVD+R omogočeno je enkratno zapisovanje podatkov na nosilec
  • DVD-RW in DVD+RW in DVD-RAM omogočeno je zapisovanje pa tudi brisanje in prepisovanje podatkov.

Tudi DVD pogonov je več vrst in pozorni moramo biti na to, da določenih vrst nosilcev ni mogoče uporabljati z določeno vrsto pogona, kar velja zlasti za starejše DVD pogone, novi omogočajo vse. Za zapisovanje na DVD ali CD nosilce potrebujemo DVD R/RW pogon oz. DVD zapisovalnik.

 

Pomnilniški USB ključi – so nosilci podatkov ki jih na matično ploščo priključimo preko USB povezave. Običajno je v pomnilniških ključih uporabljena tehnologija Flash pomnilnikov. Trenutno se najbolj uporabljajo ključi kapacitete 512MB do 8GB.

 

Pomnilniške kartice – uporabljamo jih kot nosilce podatkov v različnih napravah. Kapacitete so do 8GB. Najbolj pogosto uporabljamo tehnologijo kartic Flash pomnilnik, vendar obstajajo izjeme kot Microdrive ki je disk. Glede na obliko in električne priključke ločimo več vrst (CompactFlash, SmartMedia, Memors Stick itd.)

 

Pametne kartice (čip kartice) – vsebujejo pomnilnik in procesor. Podatki se s kartice berejo in nanjo zapisujejo, če jo vstavimo v ustrezen čitalec. Uporabljajo se v številnih aplikacijah, kot so bančništvo, zdravstvo, trgovina.

 

Disketa – je iz plastične plošče premera 3,5palca in vstavljena v plastično ovojnico kvadratne oblike. Običajna kapaciteta diskete je 1,44MB. Gre za magnetni princip zapisa. Diskete se v zadnjih nekaj letih praktično ne uporabljajo več, saj so jih nadomestili zmogljivejši in bolj zanesljivi nosilci podatkov.

 

Optični diski (CD) – so bili predhodniki DVD. Na voljo so kot ROM, R in RW. Njihova kapaciteta je od 650MB do 900MB. Prenosna hitrost je 150kb/s pri enojni hitrosti, ki pa je lahko 16X do 56X višja. V zadnjih letih so jih nadomestili DVD.

 

Avtomatski izmenjevalci nosilcev so naprave ki s pomočjo posebnega mehanizma izmenjujejo nosilce v napravi in tako na zahtevo uporabnika omogoča predvajanje enega iz množice. V napravo lahko vstavimo od 100 do nekaj 1000 nosilcev. Ob zahtevi uporabnika se iz skupine izbere eden ki se pomet predvaja. Uporabljajo se tam kjer je potrebno hraniti velike količine podatkov dlje časa.

 

Druge vhodno izhodne naprave.

Tiskalnik poznamo različne tehnologije tiskanja, ki imajo za posledico različno kakovost izpisa, hitrost tiskanja in seveda ceno. Najpogosteje uporabljamo brizgalni in laserski tiskalnik, redkeje pa matrični oz. iglični.

  • Matrični oz. iglični – znak ki ga odtisne na papirju tovrsten tiskalnik je sestavljen iz večjega števila pik, ki so rezultat udarjanja iglic preko traku ob papir. Njegova odlika je cena, možnost izpisa na neskončen papir, pisanje v več kopijah in ustrezna hitrost. Slabost pa je da je pri delovanju precej glasen in kvaliteta izpisa ne dosega kvalitete izpisa drugih tiskalnikov.
  • Brizgalni tiskalnik – znak odtisnjen na papirju je sestavljen iz pik, ki so posledica brizganja barve iz šob na tiskalni glavi. Njegova odlika je kvaliteta izpisa, cena, precej tišje delovanje od matričnih in možnost barvnega izpisa. Slabost je počasnost, zlasti pri zahtevnem barvnem tisku in razmeroma drage kartuše. (dpi – pike na palec, običajno okrog 1000)
  • Laserski tiskalnik – odtis laserskega tiskalnika se ustvari na elektrostatičen način, podobno kot pri fotokopirnem stroju. Njegova odlika je zelo kvaliteten zapis ter hitro in tiho delovanje. Slabost pa je pri kvalitetnih barvnih izvedenkah tega tiskalnika razmeroma visoka cena.

 

Monitor ločimo glede na tehnologijo na monitorje s katodno cevjo (CRT) in monitorje s tekočimi kristali (LCD). Večina monitorjev ki se uporablja v današnjem času je barvnih (RGB – red green blue). Monitorji se razlikujejo tudi po velikosti diagonale in grafični ločljivosti, ki pa je pogojena tudi z zmogljivostjo grafične kartice. Grafična ločljivost se poda z dvema številkama ki povesta koliko elementov oz. slikovnih pik se nahaja v eni vrstici oz. enem stolpcu. (1024×768). Kvaliteta slike pri LCD monitorju pa je odvisna tudi od odzivnega časa, svetlosti in kontrasta. Pomembno je tudi število barv, ki jih monitor lahko pokaže. N-bitna barvna paleta pomeni da monitor lahko pokaže 2naN različnih barv (n=4,8,15,16,24,32). Na področju grafičnih kartic obstajajo standardi VGA, SVGA, XVGA, ki določajo ločljivost in število barv. Sodobne grafične kartice omogočajo izbiro dela v različnih grafičnih načinih, ki jih mora podpirati tudi monitor. Monitorji so lahko občutljivi na dotik, v tem primeru govorimo o dotikalnih zaslonih. V tem primeru opravlja monitor tudi funkcijo vhodne naprave.

 

Miška v sodobnih grafičnih uporabniških vmesnikih kot vhodna naprava v veliki meri nadomešča tipkovnico. Mišk je več vrst, najpogosteje se srečamo z optično miško, redkeje z optomehansko. Skladno s premikom miške na ravni površini se premika tudi miškin kazalec na zaslonu, dve ali tri tipke ter kolešček pa omogočajo še dodatne funkcije. Pri delu z miško naletimo na različne tehnike dela. Enako funkcijo kot miška pa ima tudi sledilna krogla ali sledilna ploščica.

Tipkovnica ima običajno nekaj čez 100 tipk, ki jih lahko razporedimo v naslednje skupine; osrednja skupina (znakovno-številski del), funkcijske tipke, številska tipkovnica, smerniške in druge tipke ki so namenjene premikanju kazalca.

Optični bralniki omogočajo pretvorbo analogne optične oblike v digitalno. Pomembna lastnost je ločljivost s katero se vzorči slika (od 600 do nekaj 1000 dpi), in barvna globina s katero se vzorči slika (24 do 48bitna). Glede na izvedbo ločimo ročne, ploske in kompaktne namizne ter čitalce za filme in diapozitive. Za prepoznavo besedila prebranega z optičnim bralcem potrebujemo poseben program OCR (za optično razpoznavanje znakov).

Večfunkcijske naprave imajo v sebi funkcijo tiskalnika, optičnega bralnika, kopirnega stroja in faksa.

 

Digitalni fotoaparat, tu je namesto klasičnega filma senzorno polje – integrirano vezje s poljem svetlobno občutljivih elementov in elektronike, ki ovrednoti in spremeni v digitalno obliko vse analogne signale svetlobnih senzorjev polja. Pomembna lastnost je ločljivost, ki je pri cenejših izvedenkah slabša, pri dražjih pa dosega nekaj milijonov slikovnih točk.

 

Modem omogoča izmenjavo podatkov med računalniki po omrežjih (telefonskih, kabelskih, brezžičnih). Sprva so modemi omogočali prenose podatkov po analognih telefonskih linijah. Ker ja računalnik digitalna naprava je bilo treba za prenos digitalnih signalov preko analognih linij signal MOdulirati, na nasprotni strani pa ponovno DEModulirati, torej pretvoriti v digitalno obliko. Modemi se razlikujejo glede na to po kakšni povezavi omogočajo prenos (analogni, ISDN, kabelski, brezžični, optični) in hitrosti prenosa ki jo omogočajo, vendar je ta pogojen tudi z vrsto povezave.

 

PROGRAMSKA OPREMA RAČUNALNIKA

Izraz programska oprema označuje vse programe ki se izvajajo na računalniku ne glede na njihovo funkcijo.

Program je zaporedje ukazov, ki povedo, kako naj se obdelajo podatki.

VRSTE PROGRAMSKE OPREME

Sistemska programska oprema – omogoča upravljanje in nadzor ter ekonomično delovanje vseh računalniških enot. Je neke vrste posrednik med strojno in uporabniško programsko opremo. (windows)

Uporabniška(namenska, aplikacijska) programska oprema – omogoča reševanje specifičnih problemov uporabnika (word).

 

SISTEMSKA PROGRAMSKA OPREMA

Sem prištevamo operacijske sisteme, gonilnike, priročne programe, prevajalnike, zbirnike, povezovalnike.

  • Gonilniki – so programi, ki vodijo in nadzorujejo delovanje delov računalniške strojne opreme. Operacijskemu sistemu omogočajo sporazumevanje z napravami kot so tiskalnik, grafična kartica, omrežna kartica, zvočna kartica… Vsak model tiskalnika… potrebuje gonilnik prilagojen tisti napravi.
  • Priročni programi – so namenjeni opravljanju neke naloge, povezane z upravljanjem računalniškega sistema. V to skupino spadajo programi za upravljanje sistema, programi za refregmantacijo diska, pregledovanje diska, izdelavo varnostnih kopij datotek, stiskanje in raztezanje datotek.
  • Prevajalniki – programi, ki jih programerji napišejo v različnih višjih programskih jezikih je potrebno za izvajanje v določenem sistemu  preveti v strojni jezik.
  • Zbirniki in povezovalniki – so programi ki pripravljajo programe za izvajanje na določenem sistemu.
  • Operacijski sistem – je skupina programov, ki upravlja računalnikova sredstva, kar pomeni da nadzoruje strojno opremo, upravlja osnovne vhodne in izhodne operacije, skrbi za komunikacijo med CPE in drugimi deli strojne opreme. Koordinira tudi interakcijo med programi in med programi in strojno opremo. Naloga OS je omogočiti uporabniku enostavno uporabo strojne opreme in čimbolj racionalno izkoristiti vsa računalniška sredstva. Poleg dostopa do strojne opreme omogoča uporabniku dostop do namenskih programov in do podatkov. Glede na način komuniciranja uporabnika z OS delimo operacijske sisteme na ukazne – zahtevajo od uporabnika tipkanje ukazov v točno določeni obliki (dos, unix, linux) in grafične – omogočajo da uporabnik z OS komunicira z uporabo miške in grafičnih simbolov-ikon, ki nadomeščajo ukaze. Osnovne funkcije OS delimo na upravljanje z procesorjem, pomnilnikom, zunanjimi napravami in datotekami.
    • Upravljanje s procesorjem – gre za ustrezno dodeljevanje procesorskega časa posameznim programom. Najenostavnejše je pri enouporabniških sistemih, kjer se program, ki ga uporabnik zažene, izvede od začetka do konca. Pri večopravilnih, si opravila, ki tečejo hkrati, procesor na primeren način delijo. Najbolj zapletena je ta funkcija pri večuporabniških OS.
    • Upravljanje s pomnilnikom – ta funkcija zagotavlja ustrezno dodelovanje pomnilniškega prostora programom oz. opravilom, ki se izvajajo. Program, ki se izvaja se mora nahajati v notranjem polnilniku. Princip navideznega pomnilnika omogoča da se lahko izvajajo tudi programi ki presegajo velikost notranjega pomnilnika. Tako se program nahaja na disku na notranji pomnilnik pa se prenašajo le deli programa ki se trenutno izvajajo.

 

    • Upravljanje z zunanjimi enotami – ta funkcija zagotavlja upravljanje z zunanjimi napravami. Pri enouporabniških sistemih je razmeroma preprosta, pri večuporabniških pa mora OS poskrbeti, da si uporabniki zunanje naprave delijo, tako da je dostop do njih čim hitrejši in čim bolj racionalen.
    • Upravljanje z datotekami – datoteka je osnovna organizacijska enota z računalnikom zapisanih podatkov. Vsi programi in podatki ne glede na vrsto so na pomnilnih medijih shranjeni v datotekah. Funkcija upravljanja z datotekami zagotavlja da se datoteke shranjujejo na prosta mesta na nosilcu, tako da je prostor čimbolj ekonomično izkoriščen in da je dostop do datotek za uporabnika preprost pregleden in hiter. Sodobni OS omogočajo, da zaradi preglednosti uporabnik organizira datoteke v mape. V mapo navadno organiziramo skupino datotek s skupno tematiko. Mape imajo lahko podrejene mape… takšno organizacijo imenujemo drevesna oz hierarhična urejenost map.

 

NAJBOLJ RAZŠIRJENI OS so MS-DOS, Windows 95, 98, NT, 2000, CE, XP, Vista, IBM OS, UNIX, LINUX, Macintosh OS, Java OS, omrežni OS in OS ki tečejo na večjih sistemih.

 

Kateri informacijski sistem uporabljam? Odgovor na to vprašanje je zelo pomemben iz naslednjih razlogov: nekateri operacijski sistemi so vezani na vrsto procesorja, drugi pa delujejo na več procesorjih. Namenski programi so razviti za določen OS in se ne morejo uporabljati na drugem, lahko pa je isti namenski program razvit za več OS. Izbor OS j odvisen od tega kakšne namenske programe želimo uporabljati in kakšne podatke obdelovati.

 

OS Windows je grafični operacijski sistem. Poznamo več različic, ki imajo podobne lastnosti. Podpira večopravilnost, delo v omrežjih, priključitev na internet, omogoča avtomatsko namestitev nove strojne opreme. Na voljo je v jezikovno lokalnih različicah. Okna v katerih tečejo različni programi imajo podobne lastnosti in elemente.

 

Programiranje in programski jeziki programski jeziki so osnovno orodje za izdelavo vse sistemske in uporabniške programske opreme. Programski jezik predstavlja nabor ukazov in pravil, ki omogočajo pisanje programov oz. programiranje. Program je zaporedje ukazov v določenem programskem jeziku, ki povedo, kako naj se podatki obdelajo, da se bo rešil problem.

Poznamo 5 generacij oz. nivojev programskih jezikov; strojni jezik, zbirni jezik, postopkovni jezik, nepostopkovni jezik, naravni programski jezik. V zadnjih letih pa so se pojavili tudi specializirani jeziki kamor štejemo vizualne programske jezike, jezik za pisanje hiperbesedila (HTML), jezik za pisanje aplikacij navidezne resničnosti (VRML), objektivni-orientalni programski jeziki.

Pisanje programa je projekt ki obsega naslednje faze: opis problema, analiza problema, groba zasnova programa, podrobna zasnova programa, pisanje programske kode, preizkušanje in popravljanje napak v programu, dokumentiranje programa. Kadar pišemo program v enem izmed postopkovnih programskih jezikov običajno program zasnujemo na nekem algoritmu. Algoritem je postopek oz. navodilo za reševanje nekega problema. Biti mora nedvoumen in ustavljiv. Najpogosteje algoritem podajamo besedno ali pa z diagramom poteka.

Programu v višjem programskem jeziku pravimo izvorna koda, ki je računalnik še ne more izvesti. S prevajalnikom pretvorimo izvorno kodo v izvršno kodo, ki se potem izvaja. Namesto prevajalnika lahko uporabimo tudi tolmač, ki deluje tako da sproti prevaja in nato izvrši vsak posamezen ukaz programa.

 

ORGANIZACIJA DATOTEK V OS Windows

Datoteka je osnovna organizacijska enota podatkov, zapisanih na nosilcih podatkov. V datotekah so shranjeni tako podatki kot programi. Datoteka imajo imena v obliki: ime.pripona                          Celotno ime lahko sestavlja do 255znakov, od tega pripono, ki ni obvezna, običajno trije znaki. V imenu in priponi so določeni znaki prepovedani. Imena datotek morajo biti smiselno izbrana glede na vsebino. Pripone: ppt, bmp, doc, mdb, txt, xls, jbg, pdf, exe.

Pogonom na katere shranjujemo datoteke dajemo logična imena. A – prvi disketni pogon, C – prvi diskovni pogon, d – drugi disketni pogon ali cd/dvd…

Smiselnost organizacije datotek po mapah je v smiselni urejenosti in preglednosti podatkov, kar je važno zlasti tedaj, če nismo edini uporabniki računalnika. Tudi mape naj bodo smiselno poimenovane le da brez pripon. Najvišje je glavna mapa, nato pa ji sedijo podmape (hierarhična ali drevesna ureditev). Mapa je natančno določena šele ko navedemo celo pot ki nas  od glavne mape vodi do te mape.

[wp_ad_camp_1]

Raziskovalec je program ki omogoča organizacijo datotek in map na pomnilnih medijih OS, opravila ki jih lahko izvajamo s pomočjo tega programa so: uvajanje novih in brisanje obstoječih map, kopiranje, prestavljanje, in brisanje datotek in map, poimenovanje, iskanje datotek in map ter reševanje brisanih datotek.

 

Uporabniška programska oprema standardna programska oprema ki jo ponujajo na trgu vključuje: programe za delo z grafiko, programe za delo z besedili, programe namiznega založništva, ki omogočajo oblikovanje publikacij, programe za delo s podatkovnimi bazami, programe za delo s preglednicami, programe za statistične obdelave in analize, programska oprema za delo z večpredstavnostjo, komunikacijska programska oprema…

Uporabnik lahko uporabi tudi integrirane pakete, ki združujejo programe iz več prej naštetih skupin: microsoft office, microsoft works, open office…

Če uporabnik s standardno aplikacijsko programsko opremo svojih problemov ne reši, lahko s pomočjo programskih orodij razvije svoje lastne programe ali pa njihovo izdelavo naroči pri specializiranih podjetjih za razvoj programske opreme

 

Proizvajalci so za identifikacijo različic programske opreme vpeljali oznake. Recimo dve števili ločeni s piko, letnica uveljavitve na tržišču ali črkovna ali besedna oznaka. Programska oprema je avtorsko delo, zato je kot taka zaščitena proti nedovoljenemu razmnoževanju. Z nakupom programske opreme ne postanemo njen lastnik temveč samo lastnik licence in nas veže licenčna pogodba. Obstaja tudi programska oprema v javni lasti ki je lahko na voljo zastonj ali pa je zastonj v določenem časovnem obdobju.

 

Odprta koda – iniciativa odprte kode, ki podpira dostop uporabnika do izvorne kode, kar pomeni da je mnoge odprtokodne programe mogoče spreminjati in jih tako spremenjene dati v uporabo tudi drugim. Najbolj znan primer takega programa je OS Linux  in OpenOffice.

UREJEVALNIKI BESEDIL so najbolj razširjena zvrst uporabniške programske opreme, omogočajo pisanje, urejanje, in tiskanje besedila ter shranjevanje v računalniški obliki. Najpogostejše funkcije so: pisanje, oblikovanje besedila, operacije nad delom dokumenta, iskanje in zamenjave, tiskanje dokumenta, shranjevanje, priklic, preverjanje črkovanja in slovnice.

Najbolj razširjeni urejevalniki besedil so Microsoft Word, OpenOffice Writer, Corel WordPerfect.

Urejevalniki so že pred desetletji zamenjali pisalne stroje, toda nekateri jih še vedno uporabljajo na enak način kot pisalne stroje. Oblikovani parametri postanejo vidni z gumbom pi.

PROGRAMI ZA DELO S PREGLEDNICAMI so namenjeni predvsem obdelavi številskih podatkov, omogočajo pa tudi njihovo grafično predstavitev. Preglednica je množica polj oziroma celic, vsaka celica ima svoj naslov, ki je določen s položajem celice v preglednici.

Najbolj razširjeni tovrstni programi so Microsoft Excel, OpenOffice Calc, Lotus 1-2-3, Coler Quattro Pro.

Microsoft Excel je program za delo s preglednicami ki omogoča prikazovanje, upravljanje in analizo podatkov. Najpomembnejše operacije: ustvarjanje novih in odpiranje obstoječih zvezkov, shranjevanje zvezkov, kopiranje, prestavljanje in brisanje obsegov oz. območij celic, uporaba formul in funkcij, ustvarjanje in oblikovanje grafikonov.

 

Hierarhija podatkov računalniško zapisani podatki so organizirani hierarhično na 6 nivojev: bit, bajt-znak, polje, zapis, datoteka, podatkovna baza.

  • BIT – je osnovna enota primarnih in sekundarnih pomnilnikov (0 ali 1)
  • ZNAK – je zaporedje bitov, ki so sestavljeni v skladu z enim od kodnih sistemov
  • POLJE – predstavlja najnižjo logično enoti v podatkovni hierarhiji, polje ima določeno dolžino in tip.
  • ZAPIS – med seboj logično povezana polje, ki običajno opisujejo nek dogodek ali pa postavko oz. subjekt ali objekt
  • DATOTEKA – je zbirka zapisov iste vrste
  • PODATKOVNA BAZA – je zbirka datotek, ki imajo medsebojno logično povezavo.

Prednosti elektronskih baz podatkov: podatki so integrirani, tako da je redundantnost čim manjša, iskanje informacij je zelo hitra, zavzamejo fizično manj prostora kot papirni podatki, shranimo lahko tudi zvočne in video zapise, hkrati jo lahko uporablja več ljudi, podpirajo dostop in delo na daljavo.

Programska oprema za delo s podatkovnimi bazami mora omogočati uporabniku kreiranje in vzdrževanje podatkovne baze ter pridobivanje informacij iz nje. Osnovne funkcije ki jih mora omogočati ta programska oprema: ustvarjanje in vzdrževanje podatkovne baze, pridobivanje vseh zapisov iz baze, ter pridobivanje samo tistih zapisov ki ustrezajo določenim pogojem, razvrščanje zapisov po določenih poljih, izdelovanje poročil, grafične predstavitve.

Najbolj razširjene podatkovne baze: Microsoft Access, OpenOffice Base, Corel Paradox, Oracle.

Ločimo med centraliziranimi podatkovnimi bazami in distanciranimi. Načrtovanje in postavljanje podatkovne baze je kompleksen problem in zahteva strokovnjaka. Način kako je zasnovana podatkovna baza imenujemo podatkovni model. (hierarhični, relacijski, mrežni) v relacijskem naletimo na tri vrste relacij: eden z mnogimi, eden z enim, mnogi z mnogimi.

Zapis opisuje entiteto. Entiteta je lahko oseba, prostor, stvar, dogodek, o katerem zbiramo informacije. Entiteta se opiše z atributi. Atribut je lastnost, značilnost entitete. Vsak zapis v datoteki praviloma vsebuje vsaj eno polje, ki enolično določa oz. identificira zapis. Takšnemu polju pravimo primarni ključ, ki je lahko tudi sestavljen, kar pomeni, da zapisa enolično ne določa eno samo polje, temveč skupina polj.

Microsoft Access je orodje za upravljanje relacijskih podatkovnih baz. Najpomembnejše operacije: ustvarjanje nove in odpiranje obstoječe podatkovne baze, tabele, spreminjanje načrta tabele, vnos in popravljanje podatkov ter spreminjanje zapisov v tabeli, postavljanje poizvedb, oblikovanje obrazcev, oblikovanje in tiskanje poročil.

 

Program za pripravo predstavitev so namenjeni posredovanju informacij, besedilnih, slikovnih, pa tudi video in zvočnih, na za poslušalca privlačen način. So nekakšno nadomestilo za tablo in kredo, prosojnice in grafoskop ter klasične diapozitive. Elektronska predstavitev se oblikuje kot zaporedje več slik oziroma diapozitivov. Za prikazovanje večjemu številu ljudi pa potrebujemo računalniški projektor. Najpogostejši tovrstni programi so Microsoft PowerPoint, OpenOffice Impress, Lotus Freelance Graphics, Corel Presentations.

 

RAČUNALNIŠKE KOMUNIKACIJE IN STORITVE INTERNETA

Komunikacijski model je leta 1948 predstavil Shannon. Razvil ga je za potrebe telefonije, vendar ga lahko prenesemo na razne vrste komuniciranja. Komuniciranje so različna obnašanja, procesi in tehnologija s katerimi se prenašajo sporočila. Komunikacijski model vključuje: oddajnik, sistem za kodiranje, sporočilo, komunikacijski kanal, sistem za dekodiranje, sprejemnik. V komunikacijskem modelu je potrebno upoštevati tudi šum iz okolice, ki se lahko pojavi in vpliva na sporočilo. Cilj komuniciranja je zagotoviti, da se sporočilo od oddajnika do sprejemnika prenese nespremenjeno.

Računalniško omrežje. Podatke med računalniki lahko prenesemo z izmenljivimi nosilci podatkov (disketa, cd, dvd). Komunikacijski kanal med dvema računalnikoma pa vzpostavimo z žično ali brezžično povezavo. Računalniško omrežje predstavlja dva ali več računalnikov z ustrezno strojno in programsko opremo za podporo komunikaciji, ki so povezani s komunikacijskim medijem. Razlogi za povezovanje računalnikov v omrežja: skupna raba sistemskih sredstev, programske opreme in podatkov.

Komunikacijski mediji v računalniških omrežjih s katerimi se realizirajo povezave med računalniki so: žične povezave: zvita parica, koaksialni kabel, optično vlakno. Brezžične povezave: mikrovalovni komunikacijski kanali(mikrovalovne usmerjene povezave in mikrovalovne satelitske povezave), radijski komunikacijski kanali(radijske povezave večjega dosega, radijske povezave kratkega dosega-bluetooth,Wi-Fi), infrardeči komunikacijski kanali. Pomembna lastnost medija je njegova frekvenčna karakteristika, saj pogojuje hitrost prenosa. Hitrost prenosa podatkov se izraža s številom bitov, ki se prenesejo v času ene sekunde. Druga pomembna lastnost je občutljivost na zunanje motnje in tehnična zahtevnost prisluškovanja. Pri žičnih povezavah je optični kabel glede naštetih lastnosti najboljši, a zato najdražji. Dostop do komunikacijskih medijev v omrežjih, ki povezujejo računalnike na večje razdalje, v večini držav zagotavljajo telekomunikacijske družbe. Za povezavo računalnikov v omrežje z ustreznim komunikacijskim medijem znotraj podjetja ali ustanove, pa mora poskrbeti ustanova sama.

Vrste omrežij glede na krajevni obseg

  • Osebna omrežja
  • Lokalna oz. krajevna omrežja, ki povezujejo računalnike na razdalji nekaj km
  • Mestna omrežja, ki povezujejo računalnike na razdalji nekaj 10 km
  • Prostrana omrežja, ki povezujejo računalnike na večjih razdaljah.

Vrste omrežij glede na pravico uporabe

  • Javna omrežja, katerih storitve lahko uporabljajo vsi
  • Privatna omrežja, ki jih lahko uporabljajo samo zaposleni in njihove stranke (podjetja, banke…)

Svetovno omrežje internet je omrežje omrežij na katerega je danes priključenih na milijone računalnikov. Začetki interneta segajo v leto 1969, ko so ga začeli razvijati najprej v vojaške namene. V razvoju interneta poznamo štiri obdobja:

  • Zgodnje obdobje
  • Obdobje, ki ga zaznamuje uporaba storitve prenosa datotek in e-sporočil
  • Obdobje, ki ga zaznamuje uporaba storitve svetovnega spleta v nekomercialne namene
  • Obdobje, ki ga zaznamuje uporaba storitve strokovnega spleta v komercialne namene.

Za vsa obdobja je značilna hitra rast števila na internet priključenih računalnikov, s tem pa seveda tudi števila uporabnikov.

Načini dostopa do interneta. Uporabnik lahko s svojim osebnim računalnikom na internet dostopa:

  • Po krajevnem omrežju in posebni komunikacijski napravi, usmerjevalniku, po najeti liniji.
  • Po klicni liniji
  • Po kabelski povezavi
  • Po xDSL povezavi
  • Po brezžični povezavi

Komunikacijski protokol TCP/IP omrežje v internetu oz. računalniki med seboj komunicirajo s pomočjo standardnega protokola, imenovanega TCP/IP. Vsako sporočilo ki naj bi se prenašalo po internetu, se najprej razbije na manjše enote t.i. pakete. Vsak se opremi z naslovom računalnika, ki oddaja sporočilo in računalnika ki ga sprejema. Paketi tako potujejo po omrežju neodvisno drug od drugega, lahko celo po različnih poteh. Na sprejemni strani se vsi paketi sestavijo v prvotno sporočilo.

Naslavljanje interneta. Vsak računalnik v internetu ima svojo identifikacijsko številko, t.i. IP številko. Sestavljena je iz štirih števil ločenih s piko. Na računalnike se lahko sklicujemo tudi z njihovim domenskim imenom-DNS, ki je sestavljen iz več besed ločenih s piko. Najvišja domena je skrajno desno, levo sledijo ena za drugo podrejene domene. Najvišja je bodisi oznaka države ali pa vrste organizacije, ki ji domensko ime pripada

Informacijske storitve interneta TELNET, FTP, elektronska pošta, svetovni splet-WWW, novice-UseNet, gopher. Klepet-IRC

Večina storitev na internetu je zasnovana po modelu odjemalec/strežnik, kar pomeni da odjemalec daje zahteve po opravilih, ki jih nato izvede strežnik in odjemalcu pošlje rezultate

  • TELNET – gre za storitev interneta ki omogoča oddaljen dostop, kar pomeni da se priključimo kot terminal na oddaljeni računalnik in na njem delamo, seveda če imamo dovoljenje za to.
  • FTP(File Transfer Protocol) – je storitev interneta, ki omogoča prenos datotek med dvema računalnikoma, seveda če imamo na oddaljenem računalniku dovoljenje za to
  • Elektronska pošta – je storitev interneta, ki omogoča pošiljanje in prejemanje elektronskih sporočil. S sporočili nismo omejeni samo na besedilo, ampak lahko kot priponke pošiljamo poljubne datoteke. Računalniki v internetu si sporočila predajajo, dokler to od oddaljenega računalnika ne prispe do računalnika na katerem ima prejemnik sporočila svoj elektronski poštni predal. Poštnih odjemalnih programov ki jih uporabljamo je veliko (Microsoft Outlook, Outlook Express, Pegasus).

Nuditi morajo naslednje funkcije:

  • Sestavljanje sporočila ali odgovora na prispelo sporočilo, prenos sporočila,
  • obveščanje o prispelih sporočilih
  • branje prispelih sporočil
  • urejanje prejetih sporočil
  • lahko tudi: možnost urgentnega pošiljanja, pripenjanja poljubnih datotek, kodiranje sporočila
    • Svetovni splet (World Wide Web) je trenutno najbolj popularna storitev interneta, ki omogoča dostop do mnogih virov informacij, prikazanih kot hiperbesedilo in večpredstavnost. Gre za posebno organizacijo besedila in slik oz. povezavo med dokumenti. Spletne strani se oblikujejo s pomočjo jezika HTML ki določa obliko dokumentov in omogoča povezave na druge strani na istem ali na oddaljenem računalniku. Zato da pripravimo dokument za objavo v spletu, ni potrebno poznavanje tega jezika, saj večina programov v pisarniških zbirkah omogoča zapis v HTML datoteko. Poleg tega lahko za oblikovanje spletnih strani uporabimo samo temu namenjene programe, kot so Microsoft FrontPage, Adobe Creative Suite 3 Web Premium itd. Protokol za prenos hiperbesedila. Ki določa komunikacijo med spletnimi strežniki in spletnimi strežniki in brskalniki, ki jih uporabljajo uporabniki, se imenuje HTTP. Spletne strani lahko pregledujemo s spletnimi odjemalnimi programi oz. pregledovalniki kot so Explorer, Mozilla Firefox, Netscape, Navigator. Za dostop do določenega spletnega strežnika potrebujemo URL naslov, ki je sestavljen iz imena protokola, imena spletnega strežnika, in poti ter imena datoteke. Iskanje informacij po spletnih straneh nam omogočajo spletni iskalniki in imeniki, lahko iščemo z vnosom ključnih besed in logičnih funkcij ali pa z izbiro po kategoriji in podkategoriji. (simboli)
    • Novice (UseNet) – omogoča da sodelujemo v elektronskih razpravljalskih skupinah.
    • Forumi – različne organizacije in združenja organizirajo na svojih spletnih staneh spletne forume. Gre za spletno aplikacijo, ki omogoča razprave na različne teme, povezane z delovanjem in namenom te organizacije. Tudi pri forumih gre običajno za hierarhično organizacijo tematik, o katerih se razpravlja.
    • Gopher – je storitev, ki omogoča iskanje po skladiščih besedilnih informacij, ki jih najdemo na gopher strežnikih v internetu. Ta storitev je imela pomen v začetkih interneta, danes pa jo je v celoti nadomestila storitev svetovni splet.
    • Klepet – je storitev interneta ki omogoča pogovor preko tipkovnice in monitorja skupini ljudi.

Varnost podatkov je veda o metodah za varovanje podatkov v računalniških sistemih. Njen cilj je ohraniti celovitost informacije podatkov v računalniških sistemih. Celovitost informacije je lastnost informacije, ki zagotavlja, da je informacija resnična, pravočasna, nespremenjena in ima tudi vse lastnosti pri hranjenju in prenašanju, ki ji ohranjajo informacijsko vrednost. Zlorabe ki ogrožajo varnost podatkov delimo v naslednje kategorije: kraja sredstev, prekinjanje storitev, nepooblaščeno razkrivanje informacij, nepooblaščeno sprejemanje informacij. Tehnike zlorab pa se delijo na: človeške napake, zlorabo pooblastil, preiskovanje podatkov z dovoljenimi sredstvi, ki pa niso predvidena za takšno uporabo, preiskovanje podatkov z zlonamernimi programi, neposredno prediranje, ki izkorišča varnostne slabosti sistemov, rušenje varnostnih mehanizmov.

Kako zagotoviti varnost podatkov sistema ki bi zagotavljal popolno varnost podatkov ni. Z uporabo določenih tehnik, nadzorom dostopa in pretoka informacij, varnostnimi kopijami podatkov… dosežemo določeno stopnjo varnosti podatkov. Podatki v zdravstvu so zaupne narave, zato je zagotavljanje njihove varnosti še toliko bolj pomembno.

 

Varnost zagotavljamo še z:

  • Omejevanje fizičnega dostopa do računalniških sredstev
  • Uporaba gesel
  • Antivirusni programi in redno posodabljanje
  • Posodabljanje operacijskih sistemov
  • Uporaba legalne programske opreme
  • Redna izdelava varnostnih kopij podatkov
  • Uporaba kriptografije pri prenosu podatkov po omrežjih

Zasebna omrežja se varujejo tudi s požarnimi zidovi. Požarni zid je strojna in programska oprema, ki omogoča nadzorovan dostop do storitev javnega omrežja, obenem pa uporabnikom javnega omrežja preprečuje dostop do zasebnega omrežja.

 

Informacijski sistemi v zdravstvu

  • bolnišnični
  • radiološki
  • sistemi za arhiviranje in posredovanje slik
  • S. zdravstvene nege

Bolnišnični informacijski sistem: predstavlja množica vseh informacijskih sistemov, ki se uporabljajo v neki bolnišnici in katerih funkcija je podpora dela z bolniki oz. varovanci. Klinični informacijski sistem (nudi podporo pri načrtovanju, izvajanju in vrednotenju obravnave bolnikov), administrativni informacijski sistem (podpira kadrovsko in finančno poslovanje in omogoča spreminjanje kakovosti)

Radiološki informacijski sistem: omogoča podporo delavnemu procesu na radioloških oddelkih. Naročanje in razporejanje bolnikov na preiskave, izdajanje navodil bolnikom glede priprav na preiskave, zapis rezultatov preiskav, evidenca in upravljanje z rendgenogrami itd.

Sistemi za arhiviranje in posredovanje slik: radiološki oddelki prehajajo vedno bolj iz klasične v digitalno radiologijo, to pomeni, da ni več slikanja na film, temveč se slika zajame in shrani v digitalni obliki, prikazuje pa se na monitorjih. Sistemi PACS omogočajo hranjenje oz. arhiviranje ter posredovanje digitalnih slik po računalniških omrežjih.

Informacijski sistemi zdravstvene nege: omogočajo dokumentiranje procesa zdravstvene nege in predstavljajo ogrodje za upravljanje in izvajanje zdravstvene nege. Prvi cilj je podpora delavnemu procesu medicinske sestre, zbiranje potrebnih podatkov, pregledovanje, dokumentiranje bolnikovega zdravstvenega stanja, dokumentiranje izvršenih postopkov zdravstvene nege. Drugi cilj pa je omogočiti medicinskim sestram dostop do informacij in orodij kot so naprimer bibliografske zbirke podatkov, informacije o zdravilih, navodila o postopkih, ki jih zahteva posamezna bolnišnica.

 

Uporaba informacijske tehnologije v ZN

Predstavljena informacijska tehnologija podpira delo medicinskih sester na vseh področjih njihovega delovanja: delu z bolniki in varovanci, administraciji in upravljanju, lastnem izobraževanju, in izobraževanju bolnikov ter njihovemu raziskovalnemu delu.

Delo z bolniki in varovanci

Beleženje in načrtovanje negovalnih postopkov in posegov, elektronski zapis podatkov o bolnikih in varovancih, prenos podatkov iz naprav za nadzor bolnikovih vitalnih funkcij in drugih merilnih instrumentov neposredno v elektronski zapis, elektronski negovalni načrt, avtomatsko obračunavanje porabljenega materiala in stroškov, ki so nastali pri določenem posegu.

Administracija in upravljanje

Avtomatsko razporejanje zaposlenih po oddelkih izmenah…, uporaba elektronske pošte za boljšo komunikacijo, analiza stroškov in načrtovanje proračuna, zagotavljanje kakovosti in analiza rezultatov dela.

Izobraževanje

Učenje na daljavo s pomočjo tele konferenc, uporaba virov na svetovnem spletu, priprava predstavitev.

Raziskovalno delo

Iskanje literature po elektronskih bibliografskih bazah podatkov, razvijanje strokovnega terminološkega slovarja in klasifikacije zdravstvene nege, ki bi ju za dokumentiranje zdravstvene nege in elektronske zapise uporabljali na vseh področjih dela medicinskih sester (mednarodna klasifikacija zdravstvene nege-ICNP).

CINAHL je najpomembnejša bibliografska podatkovna baza s področja zdravstvene nege in zdravstva. Vsebuje zapise več kot 2000 revij in drugih publikacij. V njej je več kot milijon zapisov od leta 1982 dalje. Poleg tega podatkovna baza ponuja tudi dostop do nekaterih doktorskih disertacij, konferenčnih zbornikov, programske opreme za izobraževanje, poglavij iz knjig itd.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja