Pomen empatičnega odnosa v zdravstvu

Kaj je to komunikacija:  po slovarju slovenskega knjižnega jezika ima komunikacija 5 pomenov. Za nas pa je najpomembnejši le en pomen in sicer to, da je komunikacija sredstvo, ki omogoča izmenjavo in posredovanje informacij. Pomembno je tudi komuniciranje oz. sporazumevanje (SSKJ, b.l.).

Besedno ali verbalno komuniciranje bolje prenaša sporočila o zunanjem svetu in napotke za ravnanje. Verbalni znaki so bolj pomembni za sporočanje o dejstvih, za izobraževalno in bolj abstraktno komuniciranje. Nebesedno ali neverbalno komuniciranje bolje služi pri osebnih občutjih čustev ter medosebnih odnosov in razmerij. Je bolj pomembno za odnosno in ekspresivno komuniciranje. Neverbalnemu komuniciranju se je nemogoče izogniti in to je ena od pomembnih značilnosti neverbalnih sporočil. Značilnost neverbalnega komuniciranja je tudi ta, da je večina poslanih sporočil takih, da jih pošiljatelj ni zavestno ali namerno poslal (Železnik, Železnik, 2010).

Empatija: če povzamemo teoretične opredelitve empatije, lahko rečemo, da je empatija

sposobnost prepoznavanja drugega prek verbalnega in neverbalnega vedenja, njegovih čustev in doživljanja. Pomemben cilj empatije je prepoznavanje skritih čustev in namenov, ki se jih opazovana oseba niti sama ne zaveda. Sposobnost empatičnega odnosa ni pri vseh ljudeh enaka. Če posameznik ni sposoben empatije v odnosu z drugim, potem to pomeni izgubo za oba (Škerbinek, 1991).

Problem z vidika zdravstvene nege: V večini primerov se ljudje, ko zbolijo, vedejo drugače kot takrat, ko so zdravi, zato mora medicinska sestra poznati tudi nekatere posebnosti komunikacije z bolnimi ljudmi. To so prav gotovo posebnosti iz etičnih načel odnosov, spoštovanja, osebnosti pacienta, upoštevanja njegovih pravic, upoštevanja molčečnosti itd. Komunikacijski odnos med medicinsko sestro in starejšim človekom mora biti popolnoma enakovreden, interes komunikacije medicinske sestre pa osredotočen na človeške specifičnosti in humanost. Za takšno obravnavo starejšega človeka potrebuje medicinska sestra specifična znanja iz komunikacijskih veščin (Železnik, Železnik, 2010).

 

Dajanje navodil starejšim ljudem je pomemben sestavni del interakcije med medicinsko sestro in njim, zato sta komunikacija in sledenje navodilom tesno povezana: boljša je komunikacija, lažje starejši človek sledi navodilom. Vedno je potrebno preveriti, ali so informacije bile razumljene. Težave nastopijo pri starejših in kronično bolnih ljudeh. Pri obeh skupinah je kakovostna komunikacija še bolj pomembna. Večkrat je potrebno ponovno preveriti, kako je starejši razumel pomen jemanja zdravil, pomen redne higiene, vsakodnevnega gibanja in pomen časovnega razporeda … Starejši človek naj bi vedno prevzel vsaj del odgovornosti za svoje zdravljenje, saj to močno dvigne sledenje navodilom. Tak posameznik več sprašuje in je bolj zavzet za svojo ozdravitev. Komunikacija vpliva tudi na izid bolezni v primeru izražanja empatije in podpore s strani zdravstvenih delavcev, prav tako jasnih in razumljivih informacij ter skupnemu odločanju o poteku zdravljenja (prav tam).

[wp_ad_camp_1]

Kritično mnenje: Menim, da je komunikacija, tako verbalna kot neverbalna nekaj zelo pomembnega. Sama sem videla, kako se je težko sporazumevati saj moj varovanec ne more govoriti in tudi sliši ne dobro. Komunikacija pri nama je bila zelo otežena, vendar sem se potrudila in po svojih najbolših močeh nekako poskušala ugotoviti kaj mi želi povedati oz. kaj mu ni prav. Osebje, ki je tam zaposleno se veliko lažje z njim sporazumevajo, saj imajo več izkušenj iz so že veliko let z njim v stiku. V domu dr. Franceta Bergelja na oddelku, kjer sem opravljala klinično prakso je bilo zelo prijazno osebje, ki si je za varovance vzelo čas, bili so zelo spoštljivi in ustrežljivi. To ne vidiš pogosto, nikakor pa ne po domovih starejših.

 

 

Literatura:

Slovar slovenskega knjižnega jezika. Dostopno na: http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name=sskj_testa&expression=komunikacija&hs=1 (14. 01. 2013)

Škerbinek L. Empatija. Obzor Zdr N. 1991; 25: 51-57

Železnik D., Železnik U. Posebnosti komuniciranja s starejšimi ljudmi. (2010). Zbornik strokovnega seminarja 2010, Obravnava starejših z vidika zdravstvene nege v vseh okoljih.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja