Pravilna namestitev v sedeči voziček

Bolnik mora sedeti v vozičku čim bolj udobno in zravnano ter se mora počutiti varnega. Če ne sedi zravnano, stopimo za voziček, ga objamemo ali primemo za rob hlač in ga potegnemo nazaj (Pernat et. al., 2006)

Pri sedenju na stolu moramo biti pozorni na to, da je teža telesa enakomerno porazdeljena na oba kolka in je glava v srednjem položaju. nogi naj bosta s celim stopalom na podlagi in rahlo narazen (ibid).

Ko želi bolnik samostojno vstati s sedečega vozička ali stola, sklene roki in stopala postavi malo za kolena. Težo telesa prenese naprej in istočasno začne iztegovati kolena in kolke. Če tega ne zmore sam, mu dve osebi pomagata tako, da ga primeta z eno roko pod pazduho, drugo roko podržita v višini dlani, da se nanju bolnik lahko opre, se nagne naprej in vstane (Fink,2011).

Poznamo različne načine namestitve v sedeči voziček ali stol.

REŠEVANJE PROBLEMA S PODROČJA ZN

Stabiliziranje in podpora telesa pri posedanju na invalidski voziček ali stol

Večji brisači zložimo v trikotnike in jih položimo na invalidski voziček ali stol. Pacientu pomagamo vstati s postelje in ga posedemo na tako pripravljen invalidski voziček ali stol. Tako zloženi in nameščeni brisači preprečujeta drsenje navzdol, obenem pa tudi zmanjšata možnost nastanka razjede zaradi pritiska. Zloženo rjuho ali brisačo vedno namestimo tako, da se pacient počuti udobno (Fink,2011).

Pri vsakem vstajanju je pomembno, da ga izvajamo počasi in postopoma. Oskrbovancu skrčimo noge in ga obrnemo na bok. Noge spustimo preko roba postelje. Posedemo ga  na rob postelje. Opazujemo njegovo splošno počutje. Posteljo znižamo na primerno višino. Obujemo mu copate. Z eno nogo stopimo med nogi oskrbovanca in ga primemo pod lopaticami. Oskrbovanec se bolničarja-negovalca oprime pod lopaticami. Z vzgibom telesa naprej in navzgor dvignemo oskrbovanca v stoječ položaj. Pozorni moramo biti na pojav vrtoglavice. V tem primeru dvignemo oskrbovanca šele, ko ne čuti več vrtoglavice. Dvigovanje si olajšamo z uporabo pasu. Oskrbovanca, ki vstaja sam, poučimo, da naj vstaja počasi. Včasih je oskrbovanec nestabilen v nogah. V tem primeru obstaja več načinov, kako mu pomagamo pri vstajanju. Oskrbovancu omogočimo stabilnost tako, da bolničar- negovalec s svojimi koleni podpira kolena oskrbovanca. Šele ko oskrbovanec trdno stoji, se lahko obrne, da ga posadimo na sedeči voziček ali stol.

·         Prvi način: Bolničar-negovalec stopi s svojo nogo pred noge oskrbovanca in tako prepreči drsenje nog.

·         Drugi način: Bolničar-negovalec se s svojimi koleni dotika kolen oskrbovanca. Na ta način podpiramo kolena, kar omogoča stabilnost nog.

·         Tretji način: Bolničar negovalec s svojimi koleni »objame« kolena oskrbovanca in ga dvigne v stoječ položaj.

Oskrbovanca posedemo na stol po obratnem vrstnem redu kot pri vstajanju s stola. Pri posedanju mu pomagamo tako, da ga primemo pod lopaticami in za zgornji del stegna. Z nagibom in potiskom na stegnenico ga posedemo na stol. Stol ali invalidski voziček lahko obložimo z brisačami tako, da dve večji brisači zložimo na trikotnike in ju položimo na stol. Tako preprečimo drsenje s stola. Istočasno razbremenimo sednični del in tako zmanjšamo tveganje za nastanek razjede zaradi pritiska. Tehnik dvigovanja in premeščanja na invalidski voziček je več. Prilagodimo jo sposobnostim oskrbovanca. Vedno se oziramo tudi na lastno varnost.

Invalidski voziček mora biti čist, z vsemi pritiklinami, primerno napolnjenimi zračnicami in delujočimi zavorami.

 

Izvedba :

Razkužimo si roke. Oskrbovancu razložimo postopek dela. Invalidski voziček namestimo ob vznožju postelje. Dvignemo nožne opore in pritrdimo zavore. Vznožje postelje zaščitimo s podlogo. Oskrbovancu obujemo copate in ga pomaknemo na rob postelje. Znižamo višino postelje. Oskrbovanca primemo pod lopaticami tako, da mu podpiramo glavo in vrat. Z drugo roko ga primemo pod koleni. Oskrbovanca dvignemo z enkratnim zasukom in ga posedemo na rob postelje. Pomagamo mu, da vstane s postelje in se usede na invalidski voziček.  Oskrbovanca udobno namestimo, ga uredimo in po potrebi dodatno oblečemo. Sprostimo zavore in ga odpeljemo na želeno mesto. Z invalidskega vozička na posteljo premeščamo oskrbovanca po obratnem vrstnem redu (Fink,2011).

 

KRITIČNO MNENJE

Menim, da se na Oddelku za zdravstveno nego zelo pazijo da pri nameščanju v sedeči voziček ne bi prišlo do padcev ali drugih neželenih dogodkov. Zelo so pozorni da sedi pacient na blazini, ki preprečuje nastanek razjed zaradi pritiska. Zdravstveni delavci se zavedajo, da vsaka napaka pomeni  še dodatno delo in daljšo hospitalizacijo pacienta.

 

LITERATURA

Fink A. Pomoč in nega oskrbovanca. Kranj: Konzorcij šolskih centrov; 2011
Rozman M, Kisner N, Klasinc M, Verčko Pernat S. Zdravstvena nega 2: Učbenik za 1. letnik. Maribor: Obzorja, založništvo in izobraževanje; 2006.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja