Preprečevanje padcev

Poškodbe so pomemben javno zdravstveni problem.

Padec je vsak dogodek, ko pacient pristane na tleh – pade s postelje, z invalidskega vozička, s sobnega stranišča, v kopalnici, med hojo po hodniku.

Padci pacientov sodijo med kazalnike kakovosti. Da bi zmanjšali število padcev in s tem povečali kakovost obravnave pacientov, je potrebno ugotoviti njihove značilnosti in razmisliti o uvedbi morebitnih dodatnih ukrepov za njihovo preprečevanje. (Vrabič, 2010)

Med možnimi nezgodami, ki starejše najbolj ogrožajo, so padci, in njihova pogostost se s starostjo le še povečuje. Poleg tega prvi padec močno poveča tveganje za ponovne, zato je pomembno, da se prepreči že ta sam.

Tiste, ki so podvrženi visokemu pritisku in vrtoglavicam je potrebno nadzorovati. Najpogostejši vzroki, ki privedejo do padcev so, da starostniki ne upoštevajo danih nasvetov, so neprevidni in neustrezno obuti.

Izražena so tudi mnenja, da sta starostnikova želja po samostojnosti in neodvisnosti eden pogostejših vzrokov padcev. Kljub temu, da namenjajo veliko pozornosti v dobro komunikacijo s starostniki, imajo z večino izmed njih težave, saj se starostniki težko sprijaznijo z odvisnostjo od pomoči. Večinoma naj bi starostniki poznali pripomočke za lažje gibanje, a jih ne uporabljajo dovolj. Raziskave so tudi pokazale, da člani znotraj tima rešujejo problematiko padcev aktivno in kontinuirano, vendar še vedno prihaja do padcev zaradi slabega sodelovanja pacientov. (Prah, 2008)

Kateri pacienti so bolj ogroženi?

• pacienti, ki so stari več kot 65 let,

• pacienti, ki imajo slabo telesno kondicijo,

• pacienti, ki med hojo potrebujejo spremstvo ali sploh ne morejo hoditi sami,

• pacienti, ki so že kdaj padli in jih je strah pred ponovnim padcem,

• pacienti, ki uživajo pomirjevala, uspavala, analgetike. (Brošura SB Jesenice)

 

Reševanje problema s področja ZN

Padce pacientov poskušamo preprečiti:

• ob sprejemu v bolnišnico vsakega pacienta ocenimo glede tveganja za padec (npr. morsejina, nortonova, bradenova lestvica),

• poučimo ga o tveganju za padec,

• izvedemo potrebne varovalne ukrepe:

O na posteljo namestimo zaščitno varovalno ograjo (v več kot 80%),

O zvonec in luč namestimo na doseg rok,

O pacienta varujemo med sedenjem, med hojo,

O ga opazujemo,

O opazujemo reakcije na zdravila, ki jih uživa.

Še posebno velik pomen varnosti oz. preprečevanja padcev ima pri bolnikih z osteoporozo, ker so njihove kosti bolj krhke in se hitreje zlomijo. Po podatkih vsako leto pade približno tretjina ljudi, ki so stari 65 let ali več. Če želite padce ter morebitne zlome, ki so njihova posledica preprečiti, upoštevajte naslednje varnostne ukrepe:

·         kadar greste na sprehod, uporabite sprehajalno palico, ki vam bo nudila dodatno stabilnost. Čevlji naj bodo udobni in naj imajo gumijast podplat.

·         doma odstranite vse nepotrebne predmete s tal (žice električne napeljave, manjše kose pohištva itd.), preproge pa naj bodo pritrjene. Poskrbite, da bodo vsi prostori dobro razsvetljeni. V kopalnici ob kopalni kadi pritrdite držala, na tleh poleg nje pa gumijasto preprogo, ki se tesno oprime podlage in ne drsi. Podobno gumijasto preprogo namestite na kuhinjskih tleh ob pomivalnem koritu. Stopnišče naj ima na obeh straneh zanesljivo ograjo.

·         če se vam poslabšajo vid, sluh ali ravnotežje, bodite na to pozorni in se o tem pogovorite s svojim zdravnikom.

·         vzrok za padce so lahko tudi številna zdravila (pomirjevala, zdravila za zniževanje krvnega tlaka), saj lahko povzročijo vrtoglavico, omotico ali celo izgubo ravnotežja. Tudi o tem se je smiselno pogovoriti z vašim osebnim zdravnikom. Nikakor pa sami ne spreminjajte odmerkov predpisanih zdravil!

Pomembno je beleženje padcev in uvajanje ukrepov za njihovo preprečevanje. (IVZ RS, 2012)

 

Kritično mnenje

Pri preprečevanju lahko veliko pomagajo tudi sami svojci.

Pacientu naj nosijo copate z nedrsečim podplatom, ki se dobro prilegajo nogi. Natikači niso primerni.

Spodbujajo naj ga k uporabi očal, slušnega aparata, če ga ima, sprehajalne palice ali bergle, če jo potrebuje.

Če je mogoče, naj ga v času obiskov peljejo na sprehod (lahko samo po hodniku), kot najboljši in najnaravnejši način razgibavanja in pridobivanja splošne telesne kondicije. Pri tem pa je treba seveda najprej upoštevati navodila fizioterapevta oziroma medicinske sestre.

[wp_ad_camp_1]

 

Literatura:

–          Prah A. Vzroki in posledice padcev, 2008 [Diplomska naloga]. Dostopno na: http://sciget.com/Predogled/1164/fb9c4cc75ac5b7b63ee1c0d97de9b70f47aa35d9

–          IVZ RS, Preprečevanje padcev starejših ljudi doma, 2012. Dostopno na: http://www.ivz.si/Mp.aspx/Seznam_za_preverjanje_varnosti_doma.pdf?ni=164&pi=5&_5_Filename=1374.pdf&_5_MediaId=1374&_5_AutoResize=false&pl=164-5.3.

–          Vrabič M. Padci pacientov hospitaliziranih v univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS, 2010. Obzornik zdr. nege – izvleček.

–          Brošura Splošne bolnišnice Jesenice. Dostopna tudi na: http://www.sb-je.si/wp-content/uploads/2012/04/SOP-NA-33-preprecevanje-padcev-pacientov.pdf

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja