Vloga medicinske sestre pri srčnem popuščanju

Srčno popuščanje je resno obolenje, kjer srce ne prečrpava dovolj krvi za potrebe telesa, kar povzroča nabiranje tekočine v pljučih in ostalih delih telesa. Če je pravočasno odkrito in ustrezno zdravljeno, imajo lahko bolniki prav tako dolgo in kvalitetno življenje (Lainščak, b.l.).

Do srčnega popuščanja pride zaradi poškodbe srčne mišice, ki najpogosteje nastane ob srčnem

infarktu ali zaradi vnetja srčne mišice, manj pogosto pa zaradi zvišanega krvnega tlaka, bolezni zaklopk ali drugih bolezni srčne mišice. Vzroka srčnega popuščanja nemalokrat ne ugotovimo. Srčno popuščanje je kronična bolezen, ki je največkrat ne moremo povsem pozdraviti, lahko pa njeno napredovanje zelo upočasnimo z zdravili in drugimi ukrepi (Poglajen, Šebeštjen, Okrajšek, Andročec, Vrtovec, 2012).

Srčno popuščanje nastane zaradi trenutnih ali preteklih zdravstvenih težav, ki poškodujejo ali preobremenijo srce, in to so:

  • Srčni infarkt
  • Bolezen koronarnega žilja
  • Visok krvni pritisk
  • Bolezni srčnih zaklopk, bolezni srčne mišice in vnetja ter pripojene okvare srca
  • Pljuča, ledvice (Lainščak, b.l.).

 

Reševanje problema z vidika zdravstvene nege

Pacienti s srčnim popuščanjem pogosto potrebujejo hospitalno in ambulantno,

celostno, individualno in kontinuirano obravnavo, skupno sodelovanje zdravstvenih

negovalnih in če je potrebno tudi vključitev strokovnjakov z drugih področij (multidisciplinarni timi) ter seveda tudi pacientov in njihovih svojcev (Žagar, 2003).

Za bolnike s srčnim popuščanjem so primerne različne telesne dejavnosti. Zelo se priporoča hoja, kolesarjenje, plavanje ali telovadbo, vendar veja za vse dejavnosti zmernost, kar pomeni, da bolnik ne sme ostati brez sape. Ne smejo se ukvarjati s potapljanjem ali z nogometom, odbojko in tenisom, ker so to preobremenilni športi za telo. Paziti morajo tudi pri hišnih opravilih, da jih ne bodo preveč izčrpavala. Če pa že delajo takšna dela, je pa pomembno, da prosijo nekoga da jim pomaga, še posebej pri dvigovanju težkih bremen. Opravljajo naj manjše nakupe, ki jih lahko povežejo s sprehodom, vendar takrat, ko ni prevroče. Paziti je treba, da hrana ne bo preslana, ker le ta povzroča zastajanje tekočine v telesu. Zato nastanejo otekline nog, oteženo dihanje, zaradi zastoja vode v pljučih in celo rumeno obarvanje kože, zaradi kronične poškodbe jeter. Bolniku razložimo, da prekomerno uživanje alkohola negativno vpliva na delovanje srčne mišice, zato naj raje pije vodo oziroma lahke pijače s čim manj sladil. Takšen bolnik ne sme kaditi oziroma mora takoj prenehati. (Keber, 2006).

Kritično mnenje

Sama sem se v enem dnevu prakse na kardiološki ambulanti na Golniku zelo veliko naučila. Spoznala sem vzroke, ki so najpogostejši dejavniki tveganja za srčno popuščanje, se seznanila z ambulantnim delom, sprejemanjem pacienta, pripravo pacienta na pregled, sprejem, snemanjem EKG-ja z novim aparatom, spoznala obremenilni test s kolesom. Menim, da je za paciente s srčnim popuščanjem in drugimi kardiovaskularnimi boleznimi na KOPA Golnik dobro poskrbljeno, saj so vse medicinske sestre zelo dobro izobražene, paciente obravnavajo celostno in kontinuirano, po protokolu. Pri svojem delu so strokovne in natančne, lahko rečem, da so mi bile zelo dober vzor za moje nadaljnje delo in študij.

[wp_ad_camp_1]

Literatura

Lainščak M. (b.l.) Ali vaše srce popušča. Ljubljana: Delovna skupina za srčno popuščanje

Poglajen G., Šebeštjen M., Okrajšek R., Andročec V., Vrtovec B. V skrbi za vaše zdravje – Srčno popuščanje. Ljubljana: Klinični oddelek za kardiologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, 2012.

Žagar R. Zdravstvena nega pacienta s srčnim popuščanjem. Univerza v Mariboru, Maribor, 2003.

I..Keber, N. Medvešček: Priročnik za bolnike s srčnim popuščanjem, 2006

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja