Kaj so plazmidi in kakšna je njihova vloga v bakterijski celici :
Plazmid je del bakterijskega genoma, ki ni vključen v bakterijski kromosom.
To so ekstrakromosomske genetične strukture, ima jih velik % bakterij ali celo vse. To je dvojna DNA veriga, na kateri leži 50-100 genov.
Ta DNA se samostojno podvojuje, lahko pa se vključi tudi v bakterijski kromosom ( s transdukcijo – preko bakteriofaga; s transformacijo – neposredni prenos; s konjugacijo – preko pilusa ).
Plazmidi se lahko prenašajo med bakterijami. Plazmidi običajno določajo lastnosti, ki za bakterijo niso življenjskega pomena – stvarjenje hemolizina, encimov, toksinov, odpornostproti antibiotikom ( R – plazmidi )
Kaj je sanford in kakšne načine odvzema vzorca za preiskavo poznamo ?
Z metodo čistega mokrenja odvzet urin preiskujemo v laboratoriju semi kvantitativno po Sandfordu. S to metodo ugotavljamo število bakterij v 1 ml urina. Če je v vzorcu več kot 100.000 bakterij, ga ocenimo kot patološkega – bakteriurija.
Razložite princip direktnega imunofluorescenčnega serološkega testa !
Kadar iščemo v tkivih ali kužninah antigene mikroorganizmov, uporabljamo znana protitelesa, ki so označena z barvilom – fluorkromom. Če je mikrob v kužnini, se protitelesa z njim vežejo in antigen-protitelo vidimo kot svetlečo obliko v mikroskopu z UV žarki predpisane dolžine.
Kakšne vzorce bi odvzeli in katere mikroorganizme bi iskali pri sumu na :
oslovski kašelj – iščemo Bordetello pertussis, transnazalno odvzamemo obrisek nosnožrelnega prostora z tanko upogljivo vatirano žico, pri nejasni diagnozi iščemo protitelesa IgM in IgG v serumu
škrlatinko – Odvzeli bi odbrisek nebnice, iskali pa bi piogeni streptokok
kapavico – gonoreja – Iščemo Neisseria gonorrhoeae in sicer v gnojnem izcedku sečnice z mikroskopsko preiskavo in zasejevanjem na bakteriološka gojišča, pri ženski pa je bolje odvzeti bris materničnega vratu oz. cervixa
plinski prisad – iščemo Clostridium perfringens. Za bakteriološke preiskave količinsko zasejemo gnoj in tkivo rane. Po osamitvi klostrideijev jih potem razvrstimo do vrste.
Kaj veste o povzročitelju botulizma ?
Je obvezno anaerobna G+ sporogena paličasta bakterija. Z njo se lahko zastrupimo z uživanjem vložene zelenjave, suhim mesom, pršutom, sirom,…Razmnožuje se če so zagotovljeni anaerobni pogoji, v teh izdelkih pa nedvomno so, zato je pravilen postopek konzerviranja razne hrane toliko bolj pomemben.
Toksin je eden najnevarnejših strupov za človeka in že v majhnih količinah so lahko posledice usodne – biološka vojna. Znaki zastrupitve se pojavijo že od 12h do 36h po zaužitju okužene hrane. Prisotnost virusa dokazujemo z laboratorijskimi miši in opazujemo ohromelost pri le teh.
Kaj veste o bakteriji bacillus cereus, katere tioksine izloča in kaj povzroča ?
Je po G + sporogena aerobna bakterija, ki povzroča zastrupitev s hrano z drisko ali bruhanjem. Tvori spore, ki so zelo odporne na segrevanje, so pa prisotne povsod, zlasti na rastlinah. Najdemo ga v rižu, zelenjavi, mesu in mlečni hrani.
Bacil izdeluje dva toksina. To sta emetični, ki je zelo odporen proti toploti in povzroči bruhanje ter enterotoksin, ki proti toploti ni odporen, povzroča pa drisko. Navadno kuhanje na 1000C ga ne uniči in je potrebno kuhati na 1260C.
Kaj veste o povzročitelju rdečk ?
Je enovijačni virus RNK z ovojnico. V telo vstopa skozi dihala in nato preide v kri in od tam z obtokom po celem telesu. Pri nosečnicah, če že prej niso prišle v kontakt z virusom, lahko pride virus do ploda, Virus moti normalno delitev celic. Posledice so hujše na začetku kot na koncu nosečnosti. V začetku lahko pride tudi do odmrtja ploda ali posledic na možganih, žilah, sluhu, vidu. Dokazujemo ga z osamitvijo na celičnih kulturah, ker pa je postopek dolgotrajen, izvajamo test na prisotnost specifičnih protiteles IgM.
Kaj veste o papiloma virusih ?
Ti povzročajo bradavičaste spremembe na koži in sluznicah. Gre za viruse DNK. Pri otrocih se najpogosteje pojavljajo na koži rok. Za odvzem vzorca za preiskavo uporabimo histološki rez. Drugi tipi papiloma virusov se kažejo tudi z bradavičastimi izraski na spolovilu, sapnicah in v ustih.
Kaj veste o parazitu taenia saginata ?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eDZSiz_Uiu4[/youtube]
To je progasta trakulja. Ta vrsta pri nekaterih sploh ne povzroča nobenih težav, nkateri pa imajo drisko in hujšajo ali pa imajo le bolečine v trebuhu. Človek je edini končni gostitelj, vmesni pa je ponavadi govedo. V iztrebkih se izločajo jajčeca s členki.
Če pridjo jajčeca v govedo, se v živali sprostijo ličinke in preko stene črevesja po mezgovnicah pridejo v kri in različne organe, kjer se encistirajo. Človek se okuži, če z mesom poje tak mehurnjak ali cisto, v kateri so številne glave za številne nove trakulje. V prebavilih hitro zraste nova trakulja, ki raste v smeri peristaltike in doseže dolžino tudi 12m.