Aspiracija dihalnih poti

  1. Aspiracija dihalnih poti – z refleksom kašlja odstranimo izločke in tujke iz dihalnih poti. Lahko pa je izkašljevanje iz katerega koli vzroka ovirano ali celo onemogočeno. Takim bolnikom pomagamo z aspiracijo. To je invazivni poseg, pri katerem s pomočjo katetra in podtlaka posesamo sekret iz dihalnih poti. Poznamo več vrst aspiracij:
  • skozi nos
  • skozi usta
  • skozi tubus

Aspiracija se lahko izvaja v terapevtske ali diagnostične namene. Je neprijetna za bolnika, zato je potrebna dobra psihična in fizična priprava na poseg. Za varno in učinkovito aspiracijo je zelo pomembno, da izberemo pravilno velikost aspiracijskega katetra. Obstaja tudi formula, s katero si pomagamo izračunati pravilno velikost katetra: (številka tubusa – 2) x 2 = največja velikost aspiracijskega katetra (Vahčič M, Simončič S, 2012). Aspiriramo lahko z odprtim sistemom ali pa zaprtim sistemom, kater ima več pozitivnih lastnosti (bolnika varuje pred določenimi zapleti-ker ga ni potrebno odklapljati od mehanskega ventilatorja, vgrajen ima nastavek za dodatno vlaženje in izpiranje aspiracijskega katetra). Če hočemo varno izvesti aspiracijo moramo dobro poznati anatomijo dihalnih poti, razlog za aspiracijo, medicinske in negovalne diagnoze pri bolniku, upoštevanje aseptične tehnike izvajanja, poznavanje pripomočkov in materiala predvsem pa poznavanje možnih zapletov (Vahčič M, Simončič S, 2012).

Zapleti aspiracije so:

  • poškodbe sluznice in krvavitev iz dihalnih poti,
  • hipoksija,
  • motnje srčnega ritma,
  • nihanje krvnega tlaka,
  • bronhospazem,
  • atelektaze,
  • ekstubacija,
  • bruhanje in aspiracija želodčne vsebine v dihala,
  • okužba dihalne poti ali prenos bolnišničnih okužb,
  • porast znotrajlobanjskega tlaka, tlaka v prsni ali trebušni votlini.

Pozorni moramo biti, da aspiracija ne traja dlje kot 10-15 sekund. Pri aspiraciji iz kanile moramo upoštevati krajšo umetno dihalno pot. Bolniki morajo biti med aspiracijo priklopljeni na monitor, tako da lahko spremljamo njihove vitalne funkcije (Vahčič M, Simončič S, 2012). Pred aspiracijo poskusimo odstraniti sekret z asistiranim izkašljevanjem, refleksnim izkašljevanjem, drenažnim položajem, inhalacijami mukolitikov.

  1. Negovalne diagnoze po Marjory Gordon:
  • Bolečina (stran 194.) – med aspiracijo lahko pride do bolečine, kar se kaže z močnejšo napetostjo mišic, izražena bolečina na obrazu, nemir.
  • Nevarnost infekcije (stran 71.) – prisotnost zvišane možnosti za vdor patogenih organizmov zaradi invazivnega posega v telo.
  • Nevarnost poškodbe (stran 72.) – z nepravilno aspiracijo lahko povzročimo poškodbe v dihalni poti, kar lahko opazimo s krvavimi izpljunki (Gordon M, 2006).

 

  1. Kritično mnenje:

Na negovalnem oddelku izvajajo per-oralno aspiracijo, prav tako pa aspiracijo preko tubusa. Sodelovali smo pri aspiraciji skozi tubus in opazili, da so medicinske sestre na oddelku dobro poučene o nevarnostih, ki lahko nastanejo z aspiracijo. Poseg poteka strogo aseptično in takrat, ko je to potrebno (ko se bolnik ne more sam izkašljati in glasno hrope). Upoštevajo tudi časovno omejitev aspiracije (10-15 sekund). Vendar pa med aspiracijo bolnik ni bil priklopljen na monitor. Po našem mnenju bi morali postoriti tudi to, saj aspiracija ni tako lahek poseg in je možnost za nastanek komplikacij kar velika. Med aspiracijo smo opazovali reakcije bolnika ter opazili, da je poseg kar boleč (bolnik je postal nemiren, na obrazu je bila prisotna rdečica), kar nam je kasneje povedal tudi bolnik sam. Opazili smo tudi siljenje na kašelj.

Literatura:

Gordon M. Negovalne diagnoze-priročnik, Maribor, oktober 2006. Maribor: Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor, Kolaborativni center SZO za primarno zdravstveno nego; 2006: 71, 194, 72.

Vohčič M, Simončič S. Vzdrževanje umetne dihalne poti pri bolniku na mehanski ventilaciji: aspiracija dihalnih poti: zbornik predavanj, Bled, 1.-6. junij 2012. Ljubljana: Slovensko združenje za intenzivno medicino, 2012.

Portal za izobraževanje iz zdravstvene nege. Diagnostično terapevtski program 2011. https://www.zdravstvena.info/vsznj/diagnosticno-terapevtski-program-dtp-2011-dtp/  DOSTOPNO DNE 14.3.2013

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja