Pomen pravilnega označevanja vzorcev – kužnin

Kužnino predstavlja bolnikov material, odvzet z mesta kjer poteka bolezenski proces ali pa je to material, ko z mikrobiološko preiskavo takšnega vzorca posredno dokažemo možnega povzročitelja infekcije v nekem organu, organskem sestavu ali na določenem omejenem delu telesa. Material namenjen za mikrobiološko preiskavo potencialno vedno vsebuje povzročitelje kužnih bolezni zato takšen material na splošno imenujemo kužnina. V danem trenutku poteka infekcije je , ko se odločimo za odvzem kužnine za mikrobiološko preiskavo, vzorec kužnine po pomenu in značilnostih za potek mikrobiološke preiskave, neponovljiv- enkraten. To pomeni, da pri kateremkoli ponovnem odvzemu nikoli ne dobimo vzorca, ki bi bil po pomenu in značilnostih enak predhodnemu. Zato je zelo pomembno, da pri vsakem odvzemu kužnine, poleg specifičnih zahtev za posamezni vzorec upoštevamo nekatere splošne zahteve za odvzem in pošiljanje kužnine za mikrobiolško preiskavo. Glede na zahtevnost oziroma invazivnost postopka kužnino lahko jemlje zdravnik ali medicinska sestra oz. drugo ustrezno usposobljeno zdravstveno osebje. Pri odvzemu se upošteva zakonitosti osebne zaščite (osebna zaščitna oprema), dezinfekcija rok in okolice kjer poteka odvzem.

  1. Reševanje problema s področja ZN:

-Odvzem: Pravilni odvzem in prenos kužnine v mikrobiološki laboratorij, predstavlja približno 60% celotne mikrobiološke preiskave. Kvalitetni vzorec kužnine omogoča kvalitetno izvajanje mikrobiološke preiskave in ustrezno vrednotenje in razlago rezultatov preiskav. Nepravilni odvzem in prenos kužnin do laboratorija lahko vodi do zavajajočih rezultatov preiskav, nepravilne razlage rezultatov, zdravljenja, in dviga stroškov zdravljenja.

-Kako označiti vzorec?
Označitev posodice z vzorcem je nujna za identifikacijo bolnika in usmeritev preiskave kakor tudi za pravočasne in kompletne informacije. Običajno nalepimo na posodice za vzorce in na spremni list nalepko z bolnikovimi osnovnimi podatki, ki jo dobi ob sprejemu. Minimalni zahtevki za vzorec so:
− ime in priimek bolnika,
− datum rojstva,
− vrsta vzorca,
− mesto odvzema.

-Kako označiti spremni list?
Vsakemu materialu poslanemu na mikrobiološko preiskavo moramo priložiti tudi ustrezno izpolnjen spremni list za mikrobiološke preiskave. Podatki na vzorcu se morajo ujemati s podatki na spremnem listu, ki naj vsebuje:
– ime in primek bolnika,
-datum rojstva,
-EMŠO,
-številko KZZ,
-bivališče: ulica,
-hišna številka,
-kraj in poštna številka kraja,
-naziv pošiljatelja/ oddelek/ plačnik,
-vrsta vzorca,
-datum in ura odvzema vzorca,
-mesto odvzema,
-vrsta preiskave (če preiskava ni natančno opredeljena, specialist mikrobiolog izbere ustrezne preiskave po svoji strokovni presoji ali po potrebi telefonsko kontaktira lečečega zdravnika). Če so preiskave urgentne, morajo biti označene z NUJNO!
– žig in/ ali podpis napotnega zdravnika
-po presoji zdravnika tudi:  podatek o tednih nosečnosti, podatki o antibiotični terapiji, podatki o rezultatih prejšnjih preiskav, klinična diagnoza ali anamnestični podatki, ki pripomorejo pri preiskavi (izbruh, predhodno potovanje v tujini, hospitalizacija itd.) Spremne liste pošiljamo ločeno od vzorcev, npr. v kuverti ali v plastični vrečki.

 

  1. Kritično mnenje:

Ko sem bila na praksi, se je že zgodilo, da se je kakšen vzorec izgubil, ali pa se je izgubil spremni list, včasih pa pride tudi do zamenjave vzorcev. Zato je pri odvzemu vzorcev najbolj pomembno to, da se jih takoj po odvzemu označi in res še enkrat preveri identifikacijo pacienta, da kasneje ne pride do pomot. Identifikacijo pacienta preverimo trikrat (vprašamo po imenu, priimku, datum in letnica rojstva, preverimo zapestnico, pogledamo dokumentacijo), in seveda pogledamo nalepko z podatki bolnika, ki jo potem takoj nalepimo na lonček/eprovet z vzorcem. Zraven dodamo še spremni list, ki prav tako mora biti označen. Zavedati se moramo, da s tem, da pride o zamenjave vzorcev lahko bolniku naredimo veliko škode. Primer: če pride do zamenjave, zdravnik dobi izvide, da ima bolnik preveč gosto kri in mu ta predpiše maravan (za redčenje krvi), bolnik pa ima v resnici uredu kri, in to lahko vodi v resne zaplete, lahko celo v smrt. Pri vsem tem pa moramo upoštevati tudi, pravilen odvzem in transport vzorcev v laboratorij. Če je vzorec nepravilno odvzet ali pa ga je premalo ter transport ni pravilen ne bo rezultatov, ali pa bodo nepravilni.

 

LITERATURA:

1.Navodila za odvzem in transport vzorcev kužnin za mikrobiološke preizkave, Oddelek za medicinsko mikrobiologijo Nova Gorica, 2015.

2.Nabor podatkov in način izmenjave, Ministrstvo za zdravje, 2008. Uradni list Republike Slovenije št. V1.1

3.Klinika Golnik, n.d. Navodila za odvzem in transport vzorcev v laboratorij za citologijo. Dostopno na: http://www.klinika-golnik.si/dejavnost-bolnisnice/klinicna-dejavnost/laboratorijska-dejavnost/datoteke/2015_lcp_navodila.pdf (13.1.2016).

  1. Klinika Golnik, n.d. Laboratorij za respiratorno mikrobiologijo. Dostopno na: http://www.klinika-golnik.si/dejavnost-bolnisnice/klinicna-dejavnost/laboratorijska-dejavnost/laboratorij-za-respiratorno-mikrobiologijo.php (13.1.2016).

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja