Ustna nega pri intubiranem pacientu

Ustna nega intubiranega pacienta je pomemben del osebne higiene. Vpliva na zdravstveno stanje pacienta, saj nezadovoljiva ustna nega intubiranega pacienta lahko predstavlja vir okužbe, možnost aspiracije tekočine, razjede zaradi pritiska, poškodbe sluznice in zob, obloge na jeziku ter neprijetenega vonja iz ustne votline. Ustna nega intubiranega pacienta se izvaja po določenem standardu večkrat na dan (Jemec, Petrič, 2009.).

Intubiran pacient je življenjsko ogrožen. Zaradi paranteralnega hranjenja in številnih terapij se spremeni normalna ustna flora, zaradi česar nastanejo patološke spremembe v ustni votlini. Naloga medicinske sestre je, da spremembe dovolj hitro opazi in ustrezno ukrepa (Stele, 2008)

Medicinska sestra mora biti dobro poučena in mora znati dobro opazovati in oceniti posamezne  potrebe pri pacientu, da zna pravilno ukrepati, ko se ti zapleti pojavijo (Jemec, Petrič, 2009.).

Izvedba ustne nege pri intubiranem bolniku

Pacienta namestimo v ustrezen položaj in zagotovimo zasebnost. Če je pacient zbujen, ga prosimo za sodelovanje v mejah njegovih zmožnosti. Namestimo zaščitno podlogo ali brisačo. Dobra ustna nega se prične z aspiracijo. Najprej aspiriramo iz ust ali žrela, zamenjamo aspiracijsko cevko ter aspiriramo še iz nosu. Nazadnje aspiriramo iz tubusa. Tubus navlažimo z dva do tri milimetre fiziološke raztopine, da aspiracijska cevka lažje zdrsi po tubusu. Preverimo tesnilni balonček z brizgalko in slušalkami, ter s tem preprečimo izpad tubusa ali celo poškodbo sluznice sapnika. Odvežemo fiksacijski trak in odstranimo ustni tampon. Z roko držimo tubus, da zadržimo globino, ki jo je ob intubaciji določil zdravnik.

Z drugo roko primemo pean s tamponom ali čistilno gobico namočeno v tekočino, ki smo jo prej pripravili. Temeljito očistimo celotno ustno votlino in sproti ocenimo stanje ustne votline. Tubus premaknemo ob drugi ustni kot, kot je bil fiksiran prej ter ga fiksiramo z ustnim tamponom in fiksacijskim trakom. Trak speljemo okoli glave nad ali pod ušesi in ga zavežemo ob strani tako, da je vozel viden. Vso tekočino, ki se je med posegom nabrala v ustni votlini, aspiriramo in ponovno preverimo tesnilni balonček. Pacientu namažemo ustnice, povemo mu da smo končali z delom. Uredimo pacienta, okolico, pospravimo preostale pripomočke ter si umijemo in razkužimo roke. (Gorenc, 2013)

Zapleti pri izvajanju ustne nege pri neintubiranem pacientu:

–          Pojavijo se lahko razjede zaradi pritiska v ustnem kotu, na ustnicah, vratu in ušesih, zato je pomembna menjava položaja tubusa in fiksacijskega traku,

–          Pri  aspiraciji lahko pride do padca kisika v krvi, tahikardije, povišanega krvnega tlaka, zato aspiracija ne sme trajati več kot deset sekund in naj se izvaja takrat, ko je to zares potrebno in ne kot rutinski poseg,

–          Če je fiksacija tubusa prerahla in se tubus premika, pride lahko do poškodbe sluznice sapnika, tubus lahko zdrsne pregloboko ali pa celo izpade,

–          Pretesna fiksacija pa lahko zoža prehodnost tubusa, s tem povzroči slabšo predihanost pljuč in ob aspiraciji ne bi bil mogoč prehod skozi tubus z aspiracijskim katetrom. (Gorenc, 2013)

[wp_ad_camp_1]

Kritično mnenje

Med opravljanjem prakse v enoti intenzivne terapije sem opazila, da so zaposleni zelo korektni z opravljanjem ustne nege,  in jo izvajajo redno ter temeljito. Prav tako pa so tudi zelo pozorni na morebitne spremembe, ki bi lahko nastale, saj so redno menjavali ustni kot ob katerega je  tubus pritrjen in ga pravilno fiksirali.

 

Viri in literatura

–          Gorenc M., Ustna nega, – napake v zdravstveni negi (zbornik prispevkov), Novo Mesto 2013; dostopno na http://www.dmszt-nm.si/media/pdf/zbornik-DMT-2013.pdf  (7. 10. 2013)

–          Jemec H. Petrič S. – Ustna nega intubiranega pacienta v nevrološki intenzivni terapiji.(zbornica zveza), Ljubljana 2009; dostopno na http://zbornica-zveza.si/sites/default/files/publication__attachments/ustna_nega_-_vloga_zdravstvene_nege_za_zdravje_ustne_votline.pdf  (8.10. 2103)

–           Stele M. – Posebnosti zdravstvene nege ustne votline pri bolniku s traheostomo pred, med in po radioterapiji., zbornica zveza Ljubljana 2008; dostopno na; http://zbornica-zveza.si/en/general/ustna-nega-vloga-zdravstvene-nege-za-zdravje-ustne-votline  (8. 10. 2013)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja