Vloga medicinske sestre pri inhalacijski terapiji

Vloga medicinske sestre pri inhalacijski terapiji je zelo pomembna,saj je prav ona tista,ki pacienta nauči jemati predpisano inhalacijsko terapijo. Nujno je da, pacientu že prvič, ko mu zdravnik predpiše zdravilo v pršilu, pojasni postopek inhalacije in mu ga tudi praktično prikaže. Pomembno je tudi opazovanja pacienta in kontrola pravilne izvedbe inhalacije.

Medicinska sestra mora zelo dobro poznati oblike in načine inhalacijske terapije, saj bo le tako pacientu razumljivo in nazorno prikazala način jemanja zdravila in mu svetovala.

OPREDELITEV POJMA-INHALACIJSKA TERAPIJA

Inhalacijska terapija kot širši pojem v zdravstveni negi je vnašanje zdravilnih substanc v telo z vdihavanjem. S tem pojmom označujemo zdravljenje z vdihavanjem vodnih hlapov, ovlaženih medicinskih plinov in v aerosole razpršenih zdravil.

BOLEZENSKA STANJA, KJER NAJVEČKRAT UPORABLJAMO INHALACIJSKO TERAPIJO

Dihala so izpostavljena številnim škodljivim snovem in mikroorganizmom iz zraka. Vzrokov za obolenja dihal je veliko. Iščemo jih v okolju ali v organizmu samem. Iz okolja ogrožajo predvsem okužbe, različni kemični vplivi, poškodbe in vplivi različnih zdravil. Iz organizma samega pa izvirajo motnje splošne imunosti, motnje lokalne obrambe pljuč, prekomerna odzivnost bronhijev ali psihogeni vzroki. Bolezni dihal pri katerih najpogosteje posegamo po inhalacijah so: astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen(KOPB), bronhiolitis, pertusis, laringitis, obstruktivni bronhitis..

PREDNOSTI INHALACIJSKE TERAPIJE

Prednosti neposrednega vnašanja zdravil v dihala z inhaliranjem so:

  • lokalno delovanje,
  • takojšen učinek,
  • večja učinkovitost zdravila pri manjšem odmerku,
  • manjši sistemski stranski učinki

 SLABOSTI INHALACIJSKE TERAPIJE

Glavne slabosti inhalacijske terapije so:

  • Na učinkovito inhalacijsko terapiji vpliva veliko število različnih dejavnikov,zato pri vseh bolnikih ne dosegamo enakih,optimalnih učinkov.
  • Lokalni stranski učinki zdravil na sluznico ust,žrela in grla se pojavijo pri vseh oblikah inhalacijske terapije.
  • Inhaliranje zdravil je za paciente zahtevnejša naloga kot jemanje zdravil preko ust.

 

SISTEMI INHALACIJSKE TERAPIJE IN NJIHOV NAMEN

NEBULIZATORJI

Nebulizatorji so inhalatorji na zrak pod pritiskom. Razprševanje zdravilne tekočine poteka v manjši plastični posodici, skozi katero prehaja zrak pod pritiskom.

 

PRŠILA S POGONSKIM PLINOM

V pršilniku so delci zdravila in pogonski plin. V pršilnikih potisni plin z dodanimi zdravili ustvari raztopino (delci zdravila so raztopljeni) ali pa suspenzijo-aerosol(delci zdravila so večji). Da ustvarimo kakovosten aerosol,pršilnike pred uporabo močno pretresemo, večji izkoristek zdravila dosežemo tudi z uporabo nastavkov-buče, volumatic.Z uporabo nastavkov povečamo delež zdravila,ki pride v pljuča,olajšamo aplikacijo zdravila pri bolnikih s slabšo koordinacijo. Aerosol,ki se razprši v bučo, ostane v njej suspendiran od 10 do 30 sekund.

Bolnikom svetujemo da uporabljajo nastavke-buče tudi doma v primeru:

[wp_ad_camp_1]

  • za vdihavanje inhalacijskih glukokortikoidov v aerosolu
  • za akutna poslabšanja astme
  • kadar niso sposobni izvesti pravilnega vdiha z aktivacijo pršilnik v ustih

Med posameznimi odmerki zdravila mora biti pol minutni presledek!

 

INHALACIJSKI GLUKOKORTIKOIDI-PREPREČEVALCI

Delujejo protivnetno, učinkujejo v nekaj dneh do nekaj tednih, polni učinek dosežejo v treh mesecih. Z njimi želimo astmo stabilizirati oziroma preprečiti poslabšanje. Tudi pršila s pogonskim plinom imajo stranske učinke kot sta hripavost, nastanek glivic vendar jih lahko preprečujemo z rednim spiranjem ust po inhaliranju in inhaliranju preko podalška.

Preprečevalci:Tafen, Flixotide, Seretide, Becloforte

BRONHODILATATORJI-OLAJŠEVALCI

Zmanjšajo zaporo dihalnih poti,delujejo na gladke mišice v bronhijih,zmanjšajo občutek težkega dihanja in povečajo fizično zmogljivost.

Imamo dve vrsti bronhodilatatorjev:

  • kratkodelujoči simpatikomimentiki beta, ki učinkujejo v nekaj minutah, njihovo delovanje je od 2-6 ur ( Berodual N, Atimos, Ventolin, berotec N)
  • dolgodelujoči simpatikomimentiki beta, ki delujejo do 12 ur (Servent)

 INHALATORJI ZA ZDRAVILA V PRAHU

Vsebujejo mikronizirano  zdravilno učinkovino-v polnilu,ki jo z vdihom potegnemo iz aplikatorja. So novejši in imajo števec odmerkov, ne zahtevajo posebne koordinacije gibov in pripomočkov. Za uspešen vlek učinkovine iz aplikatorja je potrebna minimalna vrednost inspiratornega pretoka. Od pršilnikov s potisnim plinom se aplikatorji bistveno razlikujejo v tehniki inhalacije, enako je pomembno spiranje ust!

Poznamo več oblik aplikatorjev:

  • Diskus
  • Twisthaler
  • Novolizer
  • Handihaler
  • Turbohaler

 

  • Literatura: Skela Savič B,eds.Teoretične in praktične osnove zdravstvene nege. Jesenice: Visoka šola za zdravstveno nego Jesenice; 2010: 270-85
  • Šuškovič S,Fležar M,Počvašek I. Inhalacijska terapija v bolnišnici Golnik-interno gradivo
  • Kadivec S.Pravilna uporaba inhalacijske terapije,Dobite na: over.net/…/7287-PRAVILNAcUPORABAcINHALACIJSKEcTE
  • Campolnughi S,Inhalacijska terapija,Obzor Zdr N 1999;33:279-83

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja